Azərbaycanda əməkhaqqı ayda iki dəfə verilə bilər
Məlum olduğu kimi Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişikliyə əsasən, əməkhaqqının verilməsi müddətləri ilə bağlı qaydalarda dəyişiklik ediləcək. Belə ki, dəyişikliyə əsasən, əməkhaqqı işçilərə ayda bir dəfədən az olmayaraq verilməlidir. Tərəflərin qarşılıqlı razılığı ilə aylıq əməkhaqqı iki hissəyə bölünərək (avans olaraq və qalan hissəsi məbləğində) on altı gündən çox olmayan vaxt fasiləsi ilə ayda iki dəfə verilə biləcək.
Valyuta.az xəbər verir ki, məsələ ilə bağlı Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov İqtisadiyyat.az-a açıqlamasında deyib ki, indiyə qədər əməkhaqqının hesablanması qaydası, o cümlədən vergi hesabatlılığı ayda bir dəfə həyata keçirilirdi.
Onun sözlərinə görə, Əmək Məcəlləsinə təklif edilən dəyişiklikdə isə bunun iki dəfə həyata keçirilməsi təsbit olunur.
Deputat bu yeni qaydanın ailə büdcəsinin planlaşdırılması baxımdan da çox əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb.
O həmçinin söyləyib ki, bu həm də beynəlxalq təcrübədə tətbiq edilən metodlardan biridir və bu istiqamətdə proqram təminatının da təkmilləşdiriləcəyi gözlənilir:
"Çünki vergilərin hesablanması və təqdim olunması üçün proqram təminatının təkmilləşdirilməsinə ehtiyac var. Təbii ki, bu da ailənin öz xərclərinin planlaşdırması və onların sosial aspekti üçün önəmlidir. Nəticədə əməkhaqqının daha səmərəli istifadə olunmasına və ailə büdcəsində xərclərin planlaşdırılmasına gətirib çıxara bilər".
V.Bayramov onu xatırladıb ki, işçilər üçün bu metod həm beynəlxalq təcrübədə tətbiq olunur, həm də Beynəlxalq Əmək Təşkilatı belə bir mexanizmi tövsiyə edir: "Digər tərəfdən bu, işçilər üçün, xüsusi olaraq büdcənin planlaşdırılması ilə yanaşı, həmçinin beynəlxalq təcrübəyə uyğun dəyişiklikdir".

Как известно, согласно предлагаемому изменению в Трудовой кодекс, будут внесены изменения в правила выплаты заработной платы. В частности, согласно предложению, заработная плата должна выплачиваться работникам не реже одного раза в месяц. По взаимному согласию сторон месячная заработная плата может быть разделена на две части (в виде аванса и остальной суммы) с интервалом не более шестнадцати дней, выплачиваемая дважды в месяц.
Valyuta.az сообщает, что по этому вопросу депутат Милли Меджлиса Вугар Байрамов в интервью İqtisadiyyat.az отметил, что до сих пор порядок начисления заработной платы, в том числе налоговая отчетность, осуществлялась один раз в месяц.
По его словам, в предлагаемом изменении в Трудовой кодекс предусматривается осуществление этого процесса два раза в месяц.
Депутат подчеркнул, что это новое правило также очень важно с точки зрения планирования семейного бюджета.
Он также отметил, что этот метод применяется и в международной практике, и ожидается, что в этом направлении будет совершенствовано программное обеспечение:
"Поскольку для расчёта и предоставления налоговой отчётности необходимо совершенствование программного обеспечения. Естественно, это важно и для планирования расходов семьи и их социального аспекта. В итоге это может привести к более эффективному использованию заработной платы и планированию расходов в семейном бюджете".
В.Байрамов напомнил, что этот метод применяется для работников как в международной практике, так и Международной организацией труда рекомендуется такой механизм: "С другой стороны, это изменение для работников является не только вопросом планирования бюджета, но и соответствует международной практике".