Son illər startapların sayı artsa da, onların bazarda tanınması, hədəf auditoriyasına çatması və müştəri qazanması əsas çağırışlardan biri olaraq qalır. Xüsusilə məhdud büdcə ilə fəaliyyət göstərən startaplar üçün düzgün marketinq strategiyasının seçilməsi böyük əhəmiyyət daşıyır.
Bəs bu halda startaplar üçün ən effektiv marketinq strategiyası hansıdır?
Marketoloq Samir Mehdiyev Valyuta.az-a bildirib ki, startaplar üçün vahid və universal marketinq strategiyası yoxdur. Çünki hər bir layihənin büdcəsi, hədəf auditoriyası və məhsulu fərqlidir:
"Startapların ən böyük səhvi böyük brendlər kimi davranmağa çalışmaları və büdcələrini ilk aylardan kütləvi reklamlara xərcləmələridir. Məncə, startap marketinqinin əsas prinsipi çevik (Lean) və data yönümlü yanaşma olmalıdır. Uğurlu başlanğıc üçün qeyd etdiyim addımlar effektiv nəticələr verir".
Samir Mehdiyev bildirib ki, uğurlu startap marketinqi üçün ilk növbədə “məhsul–bazar uyğunluğunu (Product-Market Fit) təmin etmək” lazımdır:
"Marketinqə vəsait ayırmazdan əvvəl məhsulun bazarda həqiqətən tələbat yaratdığına əmin olmaq vacibdir. Bunun üçün əvvəlcə hədəf müştərinin problemi müəyyənləşdirilməli, daha sonra həmin problemə uyğun həll hazırlanmalıdır".
Ekspert qeyd edir ki, növbəti mərhələdə “minimum həyat qabiliyyətli məhsulla (MVP – Minimum Viable Product) bazarı test etmək” lazımdır. İlk istifadəçilərin rəyləri (feedback) əsasında məhsul davamlı şəkildə təkmilləşdirilməlidir. Onun fikrincə, məhsul real problemi həll etmirsə, heç bir marketinq strategiyası uğur gətirməyəcək.
"Startaplar üçün “mikro və nano-influenserlərlə əməkdaşlığa üstünlük vermək” daha məqsədəuyğundur. Böyük blogerlərə yüksək büdcə ayırmaq əksər hallarda səmərəli olmur. Əvəzində, fəaliyyət sahəsi ilə birbaşa əlaqəli, 2 000–10 000 izləyicisi olan influenserlərlə əməkdaşlıq daha yüksək nəticə verə bilər. İlkin mərhələdə barter modeli, məhsul və ya xidmətdən pulsuz istifadə imkanı, yaxud ortaq komissiya (affiliate) sistemi də tətbiq oluna bilər"- deyə S.Mehdiyev bildirib.
Ekspertin fikrincə , startaplar “Growth Hacking və partizan marketinqindən istifadə etməyə” də üstünlük verməlidirlər:
"Məhdud resurslar şəraitində yaradıcı və aşağı büdcəli həllər daha effektiv nəticə verir. Bu baxımdan, istifadəçilərin dostlarını dəvət etməsi qarşılığında hər iki tərəfin fayda əldə etdiyi mexanizmlərin qurulması, eləcə də sosial mediada gündəmdə olan mövzulardan (real-time marketing) yaradıcı şəkildə istifadə edilməsi minimum büdcə ilə maksimum diqqət cəlb etməyə imkan yaradır".

Маркетолог назвал наиболее эффективную стратегию продвижения для стартапов - Marketoloq
В последние годы число стартапов растет, однако их узнаваемость на рынке, выход на целевую аудиторию и привлечение клиентов по-прежнему остаются одними из главных вызовов. Особенно для стартапов, работающих с ограниченным бюджетом, выбор правильной маркетинговой стратегии имеет большое значение.
Какая стратегия в таком случае является наиболее эффективной для стартапов?
Маркетолог Самир Мехдиев сообщил Valyuta.az, что единой и универсальной маркетинговой стратегии для стартапов не существует. По его словам, у каждого проекта разные бюджет, целевая аудитория и продукт.
«Главная ошибка стартапов заключается в том, что они пытаются вести себя как крупные бренды и уже в первые месяцы тратят бюджет на массовую рекламу. На мой взгляд, основным принципом стартап-маркетинга должен быть гибкий (Lean) и ориентированный на данные подход. Для успешного старта эффективные результаты дают следующие шаги», — отметил он.
Самир Мехдиев заявил, что для успешного маркетинга стартапа прежде всего необходимо обеспечить «соответствие продукта рынку» (Product-Market Fit).
«Прежде чем выделять средства на маркетинг, важно убедиться, что продукт действительно востребован на рынке. Для этого сначала необходимо определить проблему целевого клиента, а затем разработать решение, соответствующее этой проблеме», — сказал он.
Эксперт отметил, что на следующем этапе необходимо протестировать рынок с помощью «минимально жизнеспособного продукта» (MVP — Minimum Viable Product). На основе отзывов первых пользователей (feedback) продукт должен постоянно совершенствоваться. По его мнению, если продукт не решает реальную проблему, ни одна маркетинговая стратегия не принесет успеха.
«Для стартапов более целесообразно отдавать предпочтение сотрудничеству с микро- и наноинфлюенсерами. Выделение крупных бюджетов на известных блогеров в большинстве случаев неэффективно. Вместо этого сотрудничество с инфлюенсерами, напрямую связанными со сферой деятельности стартапа и имеющими 2 000–10 000 подписчиков, может дать более высокий результат. На начальном этапе также можно применять бартерную модель, предоставлять бесплатный доступ к продукту или услуге либо использовать партнерскую комиссионную систему (affiliate)», — заявил С. Мехдиев.
По мнению эксперта, стартапам также следует отдавать предпочтение использованию Growth Hacking и партизанского маркетинга.
«В условиях ограниченных ресурсов креативные и низкобюджетные решения дают более эффективный результат. В этом контексте создание механизмов, при которых пользователи получают выгоду за приглашение друзей, а также творческое использование актуальных тем в социальных сетях (real-time marketing) позволяют привлечь максимум внимания при минимальном бюджете», — отметил он.