"Google"un vitse-prezidenti və baş internet təbliğatçısı Vinton Serf gələn həftə vəzifəsindən ayrılacaq.
Bununla da internetin formalaşmasında mühüm rol oynamış ən tanınmış simalardan birinin uzunmüddətli peşəkar fəaliyyəti başa çatacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə "Laude Institute" tərəfindən təşkil olunan "Open Frontier" konfransında məlumat verilib. Serf videobağlantı vasitəsilə tədbirə qoşularkən, onu RISC prosessor arxitekturasının həmmüəllifi, "Kaliforniya Universiteti, Berkli"nin professoru Deyv Patterson təqdim edib.
"Vint 20 ildən artıqdır ki, "Google"da çalışır. O, gələn həftə təqaüdə çıxır. Düşünürəm ki, belə uğurlu karyeranı alqışlamaq lazımdır", – deyə Patterson bildirib.
Xəbərin dərc olunduğu vaxta qədər "Google" şirkəti məsələ ilə bağlı rəsmi açıqlama verməyib.
Hazırda 83 yaşı olan Vinton Serf həmkarı Robert Kan ilə birlikdə müasir internetin əsasını təşkil edən şəbəkə protokollarının yaradıcılarından biri hesab edilir.
Onların 1970-ci illərdə hazırladıqları TCP/IP protokolu müxtəlif kompüter şəbəkələrinin bir-biri ilə əlaqə yaratmasını mümkün edib və internetin qlobal inkişafına zəmin yaradıb.
Serfin bu sahədə xidmətləri uzun illər ərzində yüksək qiymətləndirilib. O, çoxsaylı fəxri doktor adlarına, ABŞ Prezidentinin Azadlıq medalına və kompüter elmləri sahəsində ən nüfuzlu mükafatlardan biri olan Türinq mükafatına layiq görülüb.
Vinton Serf 2005-ci ildən "Google"da vitse-prezident və baş internet təbliğatçısı vəzifəsində çalışır.
Konfrans çərçivəsində keçirilən panel müzakirəsində Serflə yanaşı, "Keras" dərin öyrənmə kitabxanasının yaradıcısı və "Ndea"nın həmtəsisçisi Fransua Şolle, "Tcl" proqramlaşdırma dilinin müəllifi Con Osterhaut, "Databricks"in həmtəsisçisi və baş texnoloqu Matei Zaxariya, eləcə də Deyv Patterson iştirak ediblər.
Müzakirələr əsasən açıq mənbəli proqram təminatının gələcəyi və süni intellekt texnologiyalarının inkişafı ətrafında aparılıb.
İştirakçılar bildiriblər ki, qabaqcıl süni intellekt modellərinin azsaylı iri şirkətlərdə cəmləşməsi açıq internet fəlsəfəsindən fərqlənən yeni reallıq yaradıb.
Bununla belə, Serf hesab edir ki, süni intellekt agentlərinin geniş yayılması texnologiya şirkətlərini yenidən vahid standartların hazırlanmasına sövq edəcək.
"Fərqli mənbələrdən olan çoxsaylı agentlərin qarşılıqlı fəaliyyəti modulluğu, qarşılıqlı uyğunluğu və standartlaşdırmanı zərurətə çevirəcək", – deyə o bildirib.
Onun sözlərinə görə, gələcəkdə bu standartları ilk müəyyənləşdirən şirkətlər agent əsaslı süni intellekt ekosisteminin inkişafına ciddi təsir göstərə bilərlər.
Serf həmçinin hesab edir ki, süni intellekt agentləri arasında ünsiyyət üçün təbii dil kifayət etməyəcək.
"İngilis dilinin ən yaxşı seçim olduğunu düşünmürəm. Bu dil çevik olsa da, müəyyən qeyri-müəyyənlik yaradır. Agentlər arasında qarşılıqlı əlaqədə yüksək dəqiqlik vacibdir. Hər bir agent qarşı tərəfin razılaşdırılmış tapşırığı tam başa düşdüyünə əmin olmalıdır", – deyə o vurğulayıb.
O, fikrini uşaqlar arasında məşhur olan "telefon" oyunu ilə müqayisə edərək bildirib ki, mesaj bir neçə nəfər arasında ötürüldükdən sonra tamamilə dəyişə bilər və eyni problem süni intellekt agentlərinin yalnız təbii dildə ünsiyyət qurması zamanı da yarana bilər.
Panel zamanı Deyv Patterson Serfin illər boyu fərqli geyim tərzi ilə seçildiyini də xatırladıb.
"Mənim tanıdığım ən zövqlü geyinən kompüter alimi həmişə Vint olub. O, hələ 1970-ci illərdə aspirant olarkən belə köynək və qalstuk geyinirdi", – deyə Patterson bildirib.
Serf isə bunu təsdiqləyərək qeyd edib ki, fərqlənmək üçün uzun saç və ya qeyri-adi görünüş əvəzinə, sadəcə fərqli geyinməyi seçib.

Вице-президент Google и главный интернет-евангелист компании Винтон Серф на следующей неделе покинет свой пост.
Тем самым завершится многолетняя профессиональная деятельность одного из самых известных людей, сыгравших важную роль в формировании интернета.
Как сообщает Valyuta.az, об этом стало известно на конференции Open Frontier, организованной Laude Institute. Серф подключился к мероприятию по видеосвязи, а представил его профессор Калифорнийского университета в Беркли Дэйв Паттерсон, соавтор архитектуры процессоров RISC.
«Винт работает в Google более 20 лет. На следующей неделе он уходит на пенсию. Думаю, такую успешную карьеру стоит отметить аплодисментами», — заявил Паттерсон.
На момент публикации новости компания Google не сделала официального заявления по этому поводу.
83-летний Винтон Серф вместе со своим коллегой Робертом Каном считается одним из создателей сетевых протоколов, лежащих в основе современного интернета.
Разработанный ими в 1970-х годах протокол TCP/IP позволил различным компьютерным сетям взаимодействовать друг с другом и заложил основу для глобального развития интернета.
Заслуги Серфа в этой сфере на протяжении многих лет получали высокую оценку. Он удостоен многочисленных почетных докторских степеней, Президентской медали Свободы США и премии Тьюринга — одной из самых престижных наград в области компьютерных наук.
Винтон Серф работает в Google с 2005 года в должности вице-президента и главного интернет-евангелиста.
В панельной дискуссии в рамках конференции, помимо Серфа, приняли участие создатель библиотеки глубокого обучения Keras и сооснователь Ndea Франсуа Шолле, автор языка программирования Tcl Джон Остерхаут, сооснователь и главный технолог Databricks Матей Захария, а также Дэйв Паттерсон.
Обсуждения в основном были посвящены будущему программного обеспечения с открытым исходным кодом и развитию технологий искусственного интеллекта.
Участники отметили, что концентрация передовых моделей искусственного интеллекта у небольшого числа крупных компаний создала новую реальность, отличающуюся от философии открытого интернета.
При этом Серф считает, что широкое распространение ИИ-агентов вновь подтолкнет технологические компании к разработке единых стандартов.
«Взаимодействие множества агентов из разных источников сделает модульность, совместимость и стандартизацию необходимостью», — заявил он.
По его словам, компании, которые первыми определят эти стандарты в будущем, смогут оказать серьезное влияние на развитие экосистемы агентного искусственного интеллекта.
Серф также считает, что естественного языка будет недостаточно для общения между ИИ-агентами.
«Я не думаю, что английский язык является лучшим выбором. Хотя он гибкий, он создает определенную неоднозначность. Во взаимодействии между агентами важна высокая точность. Каждый агент должен быть уверен, что другая сторона полностью поняла согласованную задачу», — подчеркнул он.
Он сравнил это с популярной среди детей игрой «испорченный телефон», отметив, что после передачи сообщения через нескольких человек оно может полностью измениться. Такая же проблема может возникнуть и в случае, если ИИ-агенты будут общаться только на естественном языке.
Во время панели Дэйв Паттерсон также напомнил, что Серф на протяжении многих лет отличался своим стилем одежды.
«Самым элегантно одетым ученым-компьютерщиком из всех, кого я знаю, всегда был Винт. Даже в 1970-х, когда он был аспирантом, он носил рубашку и галстук», — сказал Паттерсон.
Серф подтвердил это, отметив, что вместо длинных волос или необычного внешнего вида он просто выбрал другой стиль одежды, чтобы выделяться.