Yaponiya və Koreyanın ümumvətəndaş pasportuna malik vətəndaşlarının 2026-cı il iyulun 1-dən 2027-ci ilin iyulun 1-dək Azərbaycana turizm məqsədilə daxil olması üçün viza tələbi ləğv edilib.
Bu barədə Valyuta.az-a Dövlət Miqrasiya Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, vizanın ləğvi vətəndaşların səyahət imkanlarının asanlaşdırılması, ölkələr arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsi və turizmin inkişafının təşviqi məqsədilə tətbiq olunub.
Yeni qaydalara əsasən, qeyd olunan ölkələrin vətəndaşları göstərilən müddət ərzində Azərbaycana üç dəfə vizasız gələ və hər gəliş zamanı ölkədə 30 günədək qala bilərlər.
Ölkəyə turizmdən fərqli məqsədlərlə gəlmək və ya burada uzunmüddətli qalmaq niyyətində olan sadalanan ölkə vətəndaşları isə qanunvericiliyin tələblərinə uyğun qaydada müvafiq viza əldə etdikdən sonra Azərbaycana gələ bilərlər.
Xatırladaq ki, Azərbaycan ərazisində 15 gündən artıq müvəqqəti olan əcnəbilərin Miqrasiya Məcəlləsinin tələblərinə müvafiq qaydada olduğu yer üzrə qeydiyyata alınması zəruridir. Bununla yanaşı, qanunvericilikdə nəzərdə tutulan əsaslar mövcud olduğu təqdirdə əcnəbilər ölkə ərazisində müvəqqəti olma müddətləri bitənədək bu müddətin uzadılması və ya müvəqqəti yaşama icazəsinin verilməsi üçün "ASAN xidmət" mərkəzlərində fəaliyyət göstərən "miqrasiya xidmətləri" işçi pəncərəsi vasitəsilə fiziki qaydada və ya Xidmətin rəsmi internet səhifəsinin "Elektron xidmətlər" bölməsinə keçid etməklə elektron qaydada Dövlət Miqrasiya Xidmətinə müraciət etməlidir.

Для граждан Японии и Республики Корея, имеющих общегражданские паспорта, отменено требование о получении визы для въезда в Азербайджан с туристической целью в период с 1 июля 2026 года по 1 июля 2027 года.
Об этом Valyuta.az сообщили в Государственной миграционной службе.
В ведомстве отметили, что отмена визового режима направлена на упрощение поездок граждан, укрепление сотрудничества между странами и стимулирование развития туризма.
Согласно новым правилам, граждане указанных стран смогут в течение установленного периода въехать в Азербайджан без визы до трех раз, при этом продолжительность каждого пребывания не должна превышать 30 дней.
Граждане этих стран, планирующие приехать в Азербайджан с целями, не связанными с туризмом, либо намеревающиеся находиться в стране более длительное время, смогут въехать только после получения соответствующей визы в соответствии с требованиями законодательства.
Напомним, что иностранные граждане, временно пребывающие на территории Азербайджана более 15 дней, обязаны зарегистрироваться по месту пребывания в порядке, предусмотренном Миграционным кодексом.
Кроме того, при наличии оснований, предусмотренных законодательством, иностранцы до истечения срока своего временного пребывания могут обратиться в Государственную миграционную службу с заявлением о продлении срока временного пребывания или о выдаче разрешения на временное проживание. Это можно сделать лично через окно «Миграционные услуги» в центрах ASAN xidmət либо в электронном виде через раздел «Электронные услуги» на официальном сайте Государственной миграционной службы.