Prezident iranlı naziri qəbul etdi - FOTO
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev fevralın 23-də İranın yol və şəhərsalma naziri, Azərbaycan-İran İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının həmsədri Fərzanə Sadiqin başçılıq etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, söhbət zamanı Fərzanə Sadiqin ötən il Azərbaycana səfəri və Prezident İlham Əliyevlə görüşü məmnunluqla xatırlandı.
Dövlət başçısı bir müddət əvvəl İran Prezidenti Məsud Pezeşkianla telefon danışığını xatırladaraq, həmin telefon söhbəti əsnasında dost ölkələr kimi Azərbaycanla İran arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələlərinin müzakirə olunduğunu deyib.
İkitərəfli gündəliyin genişlənməsini məmnunluqla qeyd edən Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla İranın birgə icra etdiyi layihələrin həm ölkələrimiz, həm də region üçün geniş imkanlar açacağını vurğulayıb.
Dövlət başçısı Fərzanə Sadiqin Azərbaycana səfəri çərçivəsində bütün bu məsələlərin müzakirə ediləcəyinə və səfərin yaxşı nəticələrinin olacağına ümidvarlığını bildirib.
Azərbaycana yenidən gəlməsindən məmnunluğunu ifadə edən Fərzanə Sadiq qəbula görə dövlətimizin başçısına minnətdarlıq edib.
O, İran Prezidenti Məsud Pezeşkianın salamlarını dövlət başçısına çatdırıb və vurğulayıb ki, İran Prezidenti Azərbaycanla münasibətlərə xüsusi əhəmiyyət verir.
Dövlət başçısı salamlara görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Məsud Pezeşkiana çatdırmağı xahiş edib.
Fərzanə Sadiq ölkələr arasında tarixi, dini və mədəni əlaqələrin mövcud olduğunu vurğulayıb.
Söhbət zamanı Bakıda keçiriləcək "Azərbaycan Respublikası ilə İran İslam Respublikası arasında iqtisadiyyat, ticarət və humanitar sahələrdə əməkdaşlıq üzrə Dövlət Komissiyası"nın 17-ci iclasının əhəmiyyətinə toxunulub, Şimal-Cənub nəqliyyat dəhlizi, Araz çayı üzərində Ağbənd və Kəlalə məntəqələrini birləşdirən avtomobil körpüsünün inşası və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.

Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с министром дорог и городского развития Ирана
Президент Ильхам Алиев принял делегацию во главе с министром дорог и городского развития Ирана - FOTO
23 февраля Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с министром дорог и городского развития Исламской Республики Иран, сопредседателем Азербайджано-иранской совместной межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Фарзане Садег.
Как сообщает АЗЕРТАДЖ, в ходе беседы были с удовлетворением отмечены визит Фарзане Садег в нашу страну в прошлом году и ее встреча с Президентом Ильхамом Алиевым.
Вспомнив о состоявшемся некоторое время назад телефонном разговоре с президентом Ирана Масудом Пезешкианом, глава нашего государства отметил, что в ходе этого телефонного разговора обсуждались вопросы сотрудничества между Азербайджаном и Ираном как дружественными странами.
С удовлетворением отметив расширение двусторонней повестки, Президент Ильхам Алиев подчеркнул, что совместно реализуемые Азербайджаном и Ираном проекты откроют широкие возможности как для наших стран, так и для региона. Глава государства выразил надежду, что все эти вопросы будут обсуждены в рамках визита Фарзане Садег в нашу страну и что визит даст хорошие результаты.
Выразив удовлетворение тем, что вновь посещает Азербайджан, Фарзане Садег поблагодарила главу государства за прием.
Она передала главе нашего государства приветствия президента Исламской Республики Иран Масуда Пезешкиана и подчеркнула, что президент Ирана придает особое значение отношениям с Азербайджаном.
Поблагодарив за приветствия, Президент Ильхам Алиев просил передать и его приветствия Масуду Пезешкиану.
Фарзане Садег подчеркнула, что наши страны связывают исторические, религиозные и культурные узы.
В ходе беседы была затронута важность предстоящего в Баку 17-го заседания "Государственной комиссии по сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Исламской Республикой Иран в экономической, торговой и гуманитарной сферах", обсуждены транспортный коридор Север-Юг, строительство автомобильного моста через реку Араз, соединяющего пункты Агбенд и Келале, и другие вопросы, представляющие взаимный интерес.