"Nvidia" süni intellekt startapları üçün gəlir bölgüsü modelini təqdim edib
Dünyanın aparıcı süni intellekt çip istehsalçılarından olan "Nvidia" yeni yaradılan şirkətlərin qabaqcıl hesablama resurslarına çıxışını asanlaşdırmaq məqsədilə gəlir bölgüsü modelini istifadəyə verib.
Valyuta.az xəbər verir ki, yeni modelə əsasən, şirkət süni intellekt tətbiqləri hazırlayan startaplara və tərtibatçılara ilkin hesablama kreditləri təqdim edəcək.
Bunun müqabilində isə "Nvidia" həmin şirkətlərin gələcək satışlarından müəyyən pay əldə edəcək.
Şirkət eyni zamanda süni intellekt məlumat mərkəzləri operatorları ilə bulud xidmətləri təminatçıları arasında əməkdaşlığı təşkil edəcək.
"Nvidia"nın maliyyə direktoru Kolet Kress bildirib ki, bu yanaşma tərəflər arasında inteqrasiyanı sadələşdirəcək və şirkət üçün istifadəyə əsaslanan davamlı gəlir mənbəyi formalaşdıracaq.
Onun sözlərinə görə, yeni təşəbbüsün əsas məqsədi iri həcmli süni intellekt infrastrukturu qurmaq üçün kifayət qədər maliyyə imkanlarına malik olmayan tədqiqatçılar və erkən mərhələdə fəaliyyət göstərən startaplara dəstək verməkdir.
"DSX AI factories" platforması çərçivəsində startaplar "Firmus Technologies" kimi bulud xidmətləri təminatçılarının hesablama resurslarından daha operativ və çevik şəkildə istifadə edə biləcəklər.
Kolet Kress qeyd edib ki, bu model süni intellekt modelləri hazırlayan şirkətlər, inferens xidmətləri göstərən platformalar, agent texnologiyaları üzərində çalışan tərtibatçılar və süni intellekti geniş miqyasda tətbiq edən müəssisələr üçün tam texnoloji infrastrukturdan daha qısa müddətdə yararlanmağa imkan verəcək.
Bu isə məlumat mərkəzinin seçilməsi, enerji təminatı, tikinti və avadanlıqların quraşdırılması kimi vaxt aparan mərhələlərdən yayınmağa şərait yaradacaq.

Один из ведущих мировых производителей чипов для искусственного интеллекта — компания Nvidia — запустила новую модель распределения доходов, призванную упростить доступ молодых компаний к передовым вычислительным ресурсам.
Как сообщает Valyuta.az, в рамках новой модели компания будет предоставлять стартапам и разработчикам, создающим решения на базе искусственного интеллекта, первоначальные вычислительные кредиты.
Взамен Nvidia получит определенную долю от будущих продаж этих компаний.
Кроме того, компания будет координировать сотрудничество между операторами центров обработки данных для искусственного интеллекта и поставщиками облачных сервисов.
Финансовый директор Nvidia Колетт Кресс заявила, что такой подход упростит интеграцию между участниками экосистемы и позволит компании сформировать устойчивый источник доходов, основанный на фактическом использовании ресурсов.
По ее словам, главная цель новой инициативы — поддержка исследователей и стартапов на ранних стадиях развития, которые не располагают достаточными финансовыми возможностями для создания масштабной инфраструктуры искусственного интеллекта.
В рамках платформы DSX AI Factories стартапы смогут быстрее и эффективнее использовать вычислительные мощности поставщиков облачных услуг, таких как Firmus Technologies.
Колетт Кресс отметила, что новая модель позволит компаниям, разрабатывающим модели искусственного интеллекта, платформам, предоставляющим услуги инференса, разработчикам агентных технологий, а также предприятиям, внедряющим ИИ в широких масштабах, значительно быстрее получить доступ к полноценной технологической инфраструктуре.
Это позволит избежать длительных этапов, связанных с выбором центра обработки данных, обеспечением энергоснабжения, строительством и установкой оборудования.