Nazirlik startap, yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri ilə görüş keçirdi - Müzakirələrin detalları
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi rəqəmsal inkişaf, innovasiya, süni intellekt və kibertəhlükəsizlik sahələrində həyata keçirilən islahatlara həsr olunan ictimai dinləmə təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) məlumat yayıb.
Bildirilib ki, tədbirdə startap, investisiya fondları, yerli və xarici şirkətlərin nümayəndələri, texnopark rezidentləri və ekspertlər iştirak ediblər.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəşad Həsənov rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsi istiqamətində görülən işlər, əldə olunan nəticələr və qarşıdakı hədəflər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Prezident İlham Əliyevin sədrliyi ilə bu ilin fevral ayında keçirilən müşavirədə rəqəmsal inkişaf üçün yol xəritəsi rolunu oynayan mühüm qərarlar qəbul edilib. Həmin qərarlara uyğun olaraq, “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal inkişafın sürətləndirilməsinə dair 2026 – 2028-ci illər üçün Fəaliyyət Planı” təsdiqlənib. Rəqəmsallaşma, elektron hökumət, süni intellekt və innovasiya sahələrində dövlət siyasətinin vahid yanaşma əsasında həyata keçirilməsi məqsədilə Rəqəmsal İnkişaf Şurası yaradılıb.
Nazir müavini qeyd edib ki, Şuranın fəaliyyəti dövlət qurumları arasında koordinasiyanın gücləndirilməsinə, rəqəmsal transformasiyanın sürətləndirilməsinə və innovasiya əsaslı iqtisadi modelə keçidin təmin olunmasına mühüm töhfə verəcək. 29 iyun 2026-cı il tarixində Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın sədrliyi ilə Rəqəmsal İnkişaf Şurasının ilk iclası keçirilib. İclasda Fəaliyyət Planının icra vəziyyəti, rəqəmsal inkişaf sahəsində qanunvericilik islahatları istiqamətində görülən işlər müzakirə olunub.
Sənəd ölkənin növbəti üç il üzrə rəqəmsal transformasiya və texnoloji inkişaf prioritetlərini müəyyən edir. Onun icrası üzrə bir sıra tədbirlər görülüb və proses davam etdirilir.
Məlumat verilib ki, dövlət xidmətlərinin vətəndaşlar və biznes subyektləri üçün daha əlçatan olması məqsədilə “mygov” və “mygov biznes” platformaları üzərində iş aparılır. Dövlət qurumlarının xidmətləri mərhələli şəkildə vahid ekosistemə inteqrasiya edilir, rəqəmsal olmayan xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması və proaktiv xidmətlərin payının artırılması istiqamətində addımlar atılır.
İnnovasiya ekosisteminin inkişafı, İKT ixracının artırılması və Azərbaycanın regional texnologiya mərkəzinə çevrilməsi də prioritetlər arasındadır. Bu məqsədlə texnoloji inkişafı dəstəkləyən və qanunvericilik bazasının təkmilləşdirilməsini nəzərdə tutan geniş islahat paketi hazırlanıb.
Süni intellektin dövlət idarəçiliyinə və ictimai xidmətlərə tətbiqi Fəaliyyət Planının əsas istiqamətlərindəndir. Bu sahədə yüksəksəviyyəli hesablama infrastrukturunun yaradılması və dövlət xidmətlərinin süni intellekt əsaslı həllərlə təkmilləşdirilməsi nəzərdə tutulur.
Rəqəmsal transformasiyanın etibarlı şəkildə davam etdirilməsi üçün kibertəhlükəsizliyin gücləndirilməsi xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Bu istiqamətdə hüquqi və institusional islahatlar həyata keçirilir.
Qarşıya qoyulan strateji hədəflərin uğurlu icrası ölkəmizin texnoloji potensialının gücləndirilməsinə, rəqəmsal suverenliyinin möhkəmləndirilməsinə və rəqabətqabiliyyətli iqtisadiyyatın formalaşdırılmasına mühüm töhfə verəcək.
İctimai dinləmədə Fəaliyyət Planında innovasiya ekosisteminin inkişafı ilə bağlı nəzərdə tutulan qanunvericilik təşəbbüslərinin təqdimatı olub.
Tədbirdə iştirakçıların təklif və rəyləri dinlənilib, rəqəmsal inkişaf gündəliyinin əsas istiqamətləri, həyata keçirilən islahatlar və qarşıda duran prioritetlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджана организовало общественные слушания, посвященные реформам, реализуемым в сферах цифрового развития, инноваций, искусственного интеллекта и кибербезопасности.
Как сообщает Valyuta.az, об этом говорится в сообщении Министерства цифрового развития и транспорта (МЦРТ).
Отмечается, что в мероприятии приняли участие представители стартапов, инвестиционных фондов, местных и иностранных компаний, резиденты технопарков и эксперты.
Заместитель министра цифрового развития и транспорта Рашад Гасанов рассказал о проводимой работе по ускорению цифрового развития, достигнутых результатах и предстоящих целях. По его словам, на совещании, состоявшемся в феврале этого года под председательством Президента Ильхама Алиева, были приняты важные решения, которые стали своего рода дорожной картой для цифрового развития страны.
В соответствии с этими решениями был утвержден План действий по ускорению цифрового развития Азербайджанской Республики на 2026–2028 годы. Для реализации государственной политики в сферах цифровизации, электронного правительства, искусственного интеллекта и инноваций на основе единого подхода был создан Совет по цифровому развитию.
Заместитель министра отметил, что деятельность Совета внесет значительный вклад в укрепление координации между государственными органами, ускорение цифровой трансформации и переход к экономической модели, основанной на инновациях. Он также сообщил, что 29 июня 2026 года под председательством Первого вице-президента Мехрибан Алиевой состоялось первое заседание Совета по цифровому развитию. На заседании были обсуждены ход реализации Плана действий и проводимые законодательные реформы в сфере цифрового развития.
Документ определяет приоритеты цифровой трансформации и технологического развития страны на ближайшие три года. В рамках его реализации уже предпринят ряд мер, и работа в этом направлении продолжается.
Сообщается, что для повышения доступности государственных услуг для граждан и представителей бизнеса ведется работа над платформами mygov и mygov biznes. Государственные сервисы поэтапно интегрируются в единую экосистему, продолжается цифровизация услуг, которые пока не переведены в электронный формат, а также расширяется перечень проактивных государственных услуг.
Среди приоритетов также названы развитие инновационной экосистемы, увеличение экспорта ИКТ и превращение Азербайджана в региональный технологический центр. С этой целью подготовлен масштабный пакет реформ, предусматривающий поддержку технологического развития и совершенствование законодательной базы.
Одним из ключевых направлений Плана действий является внедрение искусственного интеллекта в систему государственного управления и предоставления общественных услуг. В частности, предусматривается создание высокопроизводительной вычислительной инфраструктуры и совершенствование государственных сервисов на основе решений с применением искусственного интеллекта.
Особое значение для надежного продолжения цифровой трансформации придается укреплению кибербезопасности. В этой сфере реализуются правовые и институциональные реформы.
Ожидается, что успешная реализация поставленных стратегических целей будет способствовать укреплению технологического потенциала страны, усилению ее цифрового суверенитета и формированию конкурентоспособной экономики.
В ходе общественных слушаний также была представлена информация о законодательных инициативах, предусмотренных Планом действий для развития инновационной экосистемы.
Участники мероприятия представили свои предложения и замечания, а также провели широкое обсуждение ключевых направлений цифровой повестки, реализуемых реформ и приоритетных задач на ближайшую перспективу.