Milyardlarla satılan Uno bir ailə mübahisəsindən doğan ideya ilə yaranıb
Bu gün dünyanın ən məşhur stolüstü oyunlarından biri hesab olunan “Uno” milyonlarla ailənin əyləncəsinin ayrılmaz hissəsinə çevrilib. Sadə qaydaları, dinamik oyunu və hər yaş üçün uyğun olması sayəsində onilliklərdir populyarlığını qoruyan bu oyunun arxasında isə cəsarət, risk və sahibkarlıq hekayəsi dayanır.
Ailə mübahisəsindən doğan ideya
Valyuta.az xəbər verir ki, “Uno”nun yaradıcısı ABŞ-da bərbər işləyən Merle Robbins olub. O və ailəsi klassik “Crazy Eights” kart oyununu tez-tez oynayırdı. Lakin oyunun dəyişən qaydaları ailə üzvləri arasında tez-tez mübahisələrə səbəb olurdu. Hansı kartın nə etdiyini xatırlamaq hər dəfə çətinləşirdi.
Bu problemi həll etmək istəyən Robbins xüsusi kartlar hazırladı və hər kartın funksiyasını birbaşa onun üzərində yazdı. Beləliklə, qaydalar hamı üçün aydın oldu və ailə qısa zamanda başa düşdü ki, artıq tamamilə yeni kart oyunu yaradıblar.
Yeni oyun həm uşaqlar, həm də böyüklər üçün rahat oynanılır, eyni zamanda strategiya qurmağa imkan verirdi. Məhz bu xüsusiyyət sonradan “Uno”nun uğurunun əsas səbəblərindən birinə çevrildi.
Evini riskə ataraq biznes qurdu
1971-ci ildə Merle Robbins və həyat yoldaşı oyunu istehsal etmək üçün böyük riskə getdilər. Onlar maliyyə tapmaq məqsədilə evlərini girov qoyaraq ilk 5 min kart dəstini çap etdirdilər.
Daha sonra qoşqulu avtomobillə ABŞ-ı dolaşmağa başladılar. Ohayodan Texasa, Floridadan müxtəlif düşərgələrə qədər səyahət edən ailə oyunu insanlara şəxsən təqdim edir və satırdı. İlk 5 min dəst qısa müddətdə satıldı və bu, yeni sifarişlərin verilməsi ilə nəticələndi.
Kiçik oyundan qlobal brendə
“Uno”nun əsl yüksəlişi isə marketinq sahəsində bacarığı ilə seçilən Bob Tezakın layihəyə qoşulmasından sonra başladı. O, oyunun dizaynını və qablaşdırmasını yenilədi, satış strategiyasını dəyişdi və xüsusilə 1980-ci illərdə “Uno”nun satışlarını rekord səviyyəyə çatdırdı.
Merle Robbins isə satılan hər kart dəstindən qonorar almağa başladı. Bu gəlir ona bərbərlik peşəsini tərk etməyə imkan verdi və o, ideyasını uğurlu biznesə çevirən sahibkarlardan biri kimi Amerika arzusunu reallaşdırdı.
Nəsilləri birləşdirən oyun
İllər keçdikcə “Uno” təkcə kart oyunu kimi qalmadı. Brend müxtəlif mövzulara uyğun onlarla xüsusi versiya təqdim etdi. NFL, Teen Titans, Thomas & Friends, emojilər və digər məşhur brendlərlə əməkdaşlıq nəticəsində fərqli dizaynlı kart dəstləri satışa çıxarıldı. Bundan əlavə, “Uno”nun video oyun versiyaları da hazırlanaraq müxtəlif oyun platformalarında istifadəçilərə təqdim olundu.
Bu gün “Uno” dünyanın ən çox satılan kart oyunlarından biri hesab edilir və milyonlarla insan üçün dostlarla, ailə üzvləri ilə birlikdə keçirilən vaxtın simvollarından birinə çevrilib.
Nəticə olaraq, bəzən böyük biznes ideyaları gündəlik həyatda rast gəlinən kiçik problemlərin həllindən başlayır. Bir ailə oyunu zamanı yaranan mübahisəni aradan qaldırmaq istəyən bərbərin ideyası sonradan bütün dünyada tanınan və nəsilləri bir araya gətirən qlobal brendə çevrildi.

Сегодня Uno считается одной из самых популярных настольных игр в мире и стала неотъемлемой частью досуга миллионов семей. За этой игрой, которая десятилетиями сохраняет популярность благодаря простым правилам, динамичному процессу и доступности для людей всех возрастов, стоит история смелости, риска и предпринимательства.
Идея, родившаяся из семейного спора
Valyuta.az сообщает, что создателем Uno стал Мерл Роббинс, работавший парикмахером в США. Он и его семья часто играли в классическую карточную игру Crazy Eights. Однако меняющиеся правила игры нередко приводили к спорам между членами семьи: каждый раз становилось все сложнее помнить, какая карта что означает.
Желая решить эту проблему, Роббинс создал специальные карты и указал функцию каждой из них прямо на самой карте. Так правила стали понятны всем, а семья вскоре поняла, что создала совершенно новую карточную игру.
Новая игра была удобна как для детей, так и для взрослых, при этом позволяла выстраивать стратегию. Именно эта особенность впоследствии стала одной из главных причин успеха Uno.
Он рискнул домом, чтобы построить бизнес
В 1971 году Мерл Роббинс и его супруга пошли на серьезный риск ради производства игры. Чтобы найти финансирование, они заложили свой дом и напечатали первые 5 тыс. наборов карт.
Затем семья начала путешествовать по США на автомобиле с прицепом. От Огайо до Техаса, от Флориды до различных кемпингов — они лично представляли и продавали игру людям. Первые 5 тыс. наборов были проданы за короткое время, что привело к новым заказам.
От небольшой игры до глобального бренда
Настоящий взлет Uno начался после того, как к проекту присоединился Боб Тезак, отличавшийся навыками в сфере маркетинга. Он обновил дизайн и упаковку игры, изменил стратегию продаж и особенно в 1980-е годы вывел продажи Uno на рекордный уровень.
Мерл Роббинс начал получать роялти с каждого проданного набора карт. Этот доход позволил ему оставить профессию парикмахера и реализовать американскую мечту, став одним из предпринимателей, превративших свою идею в успешный бизнес.
Игра, объединяющая поколения
Со временем Uno перестала быть просто карточной игрой. Бренд представил десятки специальных версий на разные темы. В результате сотрудничества с NFL, Teen Titans, Thomas & Friends, эмодзи и другими популярными брендами в продажу поступили наборы карт с различным дизайном. Кроме того, были разработаны видеоигровые версии Uno, доступные пользователям на разных игровых платформах.
Сегодня Uno считается одной из самых продаваемых карточных игр в мире и для миллионов людей стала одним из символов времени, проведенного с друзьями и членами семьи.
В итоге крупные бизнес-идеи иногда начинаются с решения небольших проблем, встречающихся в повседневной жизни. Идея парикмахера, который хотел прекратить споры во время семейной игры, со временем превратилась в глобальный бренд, известный во всем мире и объединяющий разные поколения.