Kriptovalyuta bazarından son bir ay ərzində təxminən 8 milyard dollar vəsait çıxıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Bitmain" şirkətinin həmtəsisçisi Cihan Vunun rəhbərlik etdiyi "BIT" şirkəti bununla bağlı hesabat yayımlayıb.
Analitiklər bazardan vəsait axınının azalmasının üç əsas səbəbini göstərərək, yeni kapital girişinin bərpası üçün ABŞ Federal Ehtiyat Sisteminin (FED) faiz endirimlərinə başlamasının vacib olduğunu bildiriblər.
"ETF"-lər, "Strategy" və stabilkoinlər
"BIT" analitiklərinin fikrincə, ABŞ-da "Bitcoin" spot "ETF"lərinə yönələn investisiyalar ötən illə müqayisədə əhəmiyyətli dərəcədə zəifləyib. Hesabatda qeyd olunur ki, kripto bazarı hazırda yüksəlişdən sonra korreksiya və istirahət mərhələsindən keçir.
Analitiklər bildirirlər ki, iri institusional investorların bazara marağı əvvəlki qədər güclü deyil. Eyni zamanda, "Strategy" şirkətinin dəstəyi ilə həyata keçirilən alışların təsiri də azalır. Daha əvvəl "Bitcoin" qiymətini ciddi şəkildə dəstəkləyən bu alışların zəifləməsi bazarda əlavə təzyiq yaradır.
Hesabatda həmçinin vurğulanır ki, 2025-ci il yüksəlişi dövründə "USDT" və "USDC" kimi stabilkoinlərin həcmi sürətlə artırdı və bu, bazara yeni dollar likvidliyinin daxil olduğunu göstərirdi. Hazırda isə vəziyyət fərqlidir:
“Likvidlik çatışmazlığı var. Bazara yeni vəsait daxil olmur. "Bitcoin"in yenidən yüksəlişə keçməsi üçün təzə kapital axınına ehtiyac var”, - deyə analitiklər qeyd ediblər.
"FED" gözləntilərdən daha sərt mövqe nümayiş etdirdi
"BIT" analitikləri bildirirlər ki, bazarlar "FED"in yeni sədri Kevin Warşın daha yumşaq monetar siyasət tərəfdarı olacağını gözləyirdilər. Bu gözləntilər riskli aktivlər, o cümlədən "Bitcoin" üçün müsbət amil hesab olunurdu.
Lakin "FED"in son açıqlamaları bazar iştirakçılarında məyusluq yaradıb. Bəzi "FED" rəsmiləri zərurət yaranacağı təqdirdə bu il faiz artımının da mümkün olduğunu bildiriblər. ABŞ-da inflyasiya səviyyəsi isə 4,2 faiz olaraq qalır ki, bu da "FED"in 2 faizlik hədəfindən xeyli yüksəkdir.
Korreksiya yay ayları boyunca davam edə bilər
Analitiklərin fikrincə, yüksək inflyasiya və "FED"in sərt mövqeyi səbəbindən kripto bazarında çətin dövrün yaxın aylarda da davam etməsi ehtimalı yüksəkdir.
Hesabatda qeyd olunur ki, yeni tarixi zirvələrin qısa müddətdə qeydə alınması çətin görünür. Bazarda bir neçə ay davam edə biləcək sakit və istiqamətsiz hərəkətlər müşahidə oluna bilər. Analitiklər hətta 2022-ci ildə yaşanan uzunmüddətli korreksiya dövrünə bənzər bir prosesin təkrarlanmasını da istisna etmirlər.

За последний месяц с криптовалютного рынка было выведено около 8 млрд долларов.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующий отчет опубликовала компания BIT, возглавляемая сооснователем Bitmain Джиханом Ву.
Аналитики назвали три основные причины сокращения притока средств на рынок и отметили, что для восстановления поступления нового капитала важно начало снижения процентных ставок Федеральной резервной системой США (ФРС).
ETF, Strategy и стейблкоины
По мнению аналитиков BIT, инвестиции в спотовые Bitcoin-ETF в США значительно ослабли по сравнению с прошлым годом. В отчете отмечается, что крипторынок сейчас проходит этап коррекции и паузы после роста.
Аналитики указывают, что интерес крупных институциональных инвесторов к рынку уже не так силен, как прежде. Одновременно снижается и влияние покупок, осуществляемых при поддержке компании Strategy. Ослабление этих покупок, ранее серьезно поддерживавших цену Bitcoin, создает дополнительное давление на рынок.
В отчете также подчеркивается, что в период роста 2025 года объемы таких стейблкоинов, как USDT и USDC, быстро увеличивались, что свидетельствовало о притоке новой долларовой ликвидности на рынок. Сейчас ситуация иная:
«Наблюдается дефицит ликвидности. Новые средства на рынок не поступают. Для возобновления роста Bitcoin необходим приток свежего капитала», — отметили аналитики.
ФРС заняла более жесткую позицию, чем ожидалось
Аналитики BIT отмечают, что рынки ожидали от нового председателя ФРС Кевина Уорша более мягкой денежно-кредитной политики. Эти ожидания рассматривались как позитивный фактор для рисковых активов, включая Bitcoin.
Однако последние заявления ФРС разочаровали участников рынка. Некоторые представители регулятора заявили, что при необходимости в этом году возможно и повышение процентных ставок. Уровень инфляции в США остается на отметке 4,2%, что значительно выше целевого показателя ФРС в 2%.
Коррекция может продолжиться в течение лета
По мнению аналитиков, из-за высокой инфляции и жесткой позиции ФРС сложный период на крипторынке с высокой вероятностью сохранится и в ближайшие месяцы.
В отчете говорится, что достижение новых исторических максимумов в краткосрочной перспективе выглядит маловероятным. На рынке могут наблюдаться спокойные и неопределенные движения, которые способны продлиться несколько месяцев. Аналитики также не исключают повторения сценария, напоминающего длительный период коррекции 2022 года.