Madrid və Nyu-Yorkda fəaliyyət göstərən süni intellekt startapı "Prosper AI" 30 milyon dollar investisiya cəlb edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, investisiya raunduna "Andreessen Horowitz" (a16z) rəhbərlik edib. Raunda həmçinin "Base10" qoşulub. Mövcud investorlar olan "Emergence Capital", "Y Combinator" və "Company Ventures" isə startapa yenidən maliyyə dəstəyi göstəriblər.
2023-cü ildə MIT və Harvard məzunları Xavyer de Qrasiya və Josep Minqot tərəfindən yaradılan "Prosper AI" səhiyyə müəssisələrinin inzibati proseslərini avtomatlaşdıran səs əsaslı süni intellekt həlləri hazırlayır.
Platforması xəstələrin zənglərini cavablandırır, görüşləri planlaşdırır, elektron tibbi qeydiyyat sistemində məlumatları emal edir, sığorta təminatını yoxlayır və hesablaşma proseslərini idarə edir.
"Prosper AI" bildirir ki, bu həll səhiyyə təşkilatlarının inzibati xərclərini 40 faizdən çox azaltmağa imkan verir.
ABŞ-da səhiyyə xərclərinin əhəmiyyətli hissəsi həkim qəbulundan əvvəl və sonrakı inzibati proseslərlə bağlıdır. Görüşlərin planlaşdırılması, sığorta yoxlamaları, ödənişlərin hesablanması və sığorta şirkətləri ilə əlaqələndirmə uzun illərdir ayrı-ayrı sistemlər vasitəsilə həyata keçirilir.
Araşdırmalara əsasən, ABŞ səhiyyə sistemində hesablaşma və sığorta ilə bağlı inzibati xərclər illik 400-496 milyard dollar arasında dəyişir.
"Prosper AI" ötən ilin sentyabrında 5 milyon dollarlıq ilkin investisiya raundunu tamamlamışdı. Şirkət həmin vaxtdan etibarən gəlirlərini beş dəfə artırdığını və 40-dan çox səhiyyə təşkilatını müştəri kimi cəlb etdiyini açıqlayıb.
Startapın müştəriləri arasında dermatologiya şəbəkəsi "Preferred Dermatology", Floridadakı "Jackson Memorial Hospital", elektron tibbi qeydiyyat platforması "Athenahealth" və səhiyyə ödəniş həlləri şirkəti "ImagineSoftware" yer alır.

Мадридский и нью-йоркский стартап в сфере искусственного интеллекта Prosper AI привлек 30 млн долларов инвестиций.
Как сообщает Valyuta.az, инвестиционный раунд возглавил Andreessen Horowitz (a16z). К нему также присоединился Base10. Действующие инвесторы Emergence Capital, Y Combinator и Company Ventures повторно оказали стартапу финансовую поддержку.
Основанная в 2023 году выпускниками MIT и Harvard Хавьером де Грасией и Жозепом Минготом компания Prosper AI разрабатывает голосовые ИИ-решения для автоматизации административных процессов в медицинских учреждениях.
Платформа отвечает на звонки пациентов, планирует приемы, обрабатывает данные в системе электронных медицинских записей, проверяет страховое покрытие и управляет расчетными процессами.
В Prosper AI заявляют, что это решение позволяет медицинским организациям сократить административные расходы более чем на 40%.
В США значительная часть расходов на здравоохранение связана с административными процессами до и после приема у врача. Планирование визитов, проверка страховки, расчет платежей и взаимодействие со страховыми компаниями на протяжении многих лет осуществлялись через разрозненные системы.
Согласно исследованиям, административные расходы, связанные с расчетами и страхованием в системе здравоохранения США, составляют от 400 млрд до 496 млрд долларов в год.
В сентябре прошлого года Prosper AI завершила посевной инвестиционный раунд на 5 млн долларов. С того времени компания, по ее данным, увеличила выручку в пять раз и привлекла более 40 медицинских организаций в качестве клиентов.
Среди клиентов стартапа — дерматологическая сеть Preferred Dermatology, Jackson Memorial Hospital во Флориде, платформа электронных медицинских записей Athenahealth и компания ImagineSoftware, специализирующаяся на платежных решениях для здравоохранения.