"Sahibkar olmaq üçün böyük sərmayə şərt deyil".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu qlobal iş inkişafı üzrə ekspert Beşir Kemal Ustaoğlu sosial şəbəkə hesabında etdiyi paylaşımda bildirib.
"Sərmayəsiz də sahibkar olmaq mümkündür. Kiçik bir məbləğlə başlayacaq, düzgün işi görəcəksən, biriləri səni görəcək", - deyə o qeyd edib.
B.K.Ustaoğlu paylaşımında "Starbucks"ın keçmiş rəhbəri Hovard Şultsun uğur hekayəsini nümunə göstərib:
"Starbucks"ı böyüdən Hovard Şultsun çox pulu var idi? 1971-ci ildə qurulmuş bir markanı 1986-cı ildə topladığı 1 milyon 450 min dollarla satın aldı. Ətrafında ona inanan insanları bir araya gətirdi.
O əlavə edib ki, Hovard Şults həmin dövrdə Nyu-Yorkda qəhvə aparatları üçün filtr satan bir şirkətdə satış təmsilçisi kimi çalışırdı.
"1971-ci ildən 1986-cı ilə qədər cəmi altı "Starbucks" mağazası var idi. Bu gün isə onların sayı 40 mini ötüb. İllah da pulunuzun olması vacib deyil", - deyə Ustaoğlu vurğulayıb.

«Для того чтобы стать предпринимателем, не обязательно иметь крупные инвестиции».
Об этом заявил эксперт по глобальному развитию бизнеса Бешир Кемал Устаоглу в своем посте в социальной сети, сообщает Valyuta.az.
«Можно стать предпринимателем и без больших вложений. Начнешь с небольшой суммы, будешь делать дело правильно, и кто-то тебя заметит», — отметил он.
В своём посте Б.К.Устаоглу привёл в пример историю успеха бывшего главы «Starbucks» Говарда Шульца:
У Говарда Шульца, который развил «Starbucks», было много денег? Он приобрёл бренд, созданный в 1971 году, в 1986-м за 1 миллион 450 тысяч долларов. Вокруг него собрались люди, верившие в него.
Он добавил, что в то время Шульц работал торговым представителем в компании, продающей фильтры для кофейных аппаратов в Нью-Йорке.
«С 1971 по 1986 годы существовало всего шесть магазинов «Starbucks». Сегодня их количество превысило 40 тысяч. При этом наличие больших денег вовсе не обязательно», — подчеркнул Устаоглу.