İnvestAZ-dan dünya maliyyə bazarları ilə bağlı həftəlik analiz
İnvestAZ İnvestisiya Şirkəti tərəfindən aparılan həftəlik bazar araşdırmalarına görə 15–21 iyun 2026 həftəsində valyuta və əmtəə bazarlarında əsas hərəkətverici qüvvələr geosiyasi başlıqlar, dolların möhkəmlənməsi və Avropa aktivlərinə seçici maraq oldu.
Həftə ərzində dollar FED-in sərt mövqeyi fonunda güclü qaldı, qızıl əvvəlki enişdən sonra qismən bərpa olundu, “Brent” isə ABŞ-İran danışıqları ilə bağlı irəliləyiş siqnallarından sonra zəiflədi. Funt sterlinq Böyük Britaniyadan gələn siyasi və makroiqtisadi axınla dəstək alaraq bahalaşdı.
Dolların əsas dayağı FED-in sərt tonu oldu
Həftənin ümumi fonunda dolların möhkəm qalmasının əsas səbəbi ABŞ Federal Ehtiyyatlar Fondunun sərt qiymətləndirilən mövqeyi oldu. FED-in faizləri dəyişmədən saxlaması bazarda yumşaq siqnal kimi deyil, əksinə əlavə faiz artımı ehtimalını gücləndirən qərar kimi qarşılandı. Bu fonda dollar indeksi bir illik maksimuma yüksəldi və əsas valyutalar qarşısında güclü mövqeyini qorudu. Bu dinamika EUR/USD kimi cütlüklər üçün təzyiq, dollarla qiymətlənən aktivlər üçün isə daha seçici ticarət mühiti yaratdı.
ABŞ-İran prosesində ziddiyyətli siqnallar neft və risk iştahını dalğalandırdı
Geosiyasi gündəmdə əsas diqqət ABŞ-İran xəttində idi. İran tərəfinin sülh danışıqlarında irəliləyiş barədə açıqlaması bazarlarda gərginliyin yumşalması kimi qiymətləndirildi və Asiya səhm bazarlarında yüksəlişi dəstəklədi. Eyni zamanda enerji axınlarının Hörmüz boğazı üzərindən bərpası ilə bağlı siqnallar riskə həssas aktivlərə əlavə dəstək verdi. Lakin, proses tam sabit görünmədi: qeyri-müəyyənlik dolları möhkəm saxladı, Yaxın Şərqdə müharibənin yenidən başlaya biləcəyi ilə bağlı ritorika və Tehranın Hörmüz boğazını bağladığını açıqlaması bazar iştirakçılarının ehtiyatlı mövqeyini qorudu.
Neftdə eniş inflyasiya və faiz gözləntilərini yumşaltdı
Enerji bazarlarında diqqət neft qiymətlərinin geri çəkilməsinə yönəldi. ABŞ-İran danışıqlarında irəliləyiş siqnalları təklif tərəfi ilə bağlı qorxuları qismən azaltdı və bu, neft qiymətlərinin ucuzlaşmasına şərait yaratdı. Neftin zəifləməsi bazarda inflyasiya təzyiqlərinin bir qədər yumşalması kimi də oxundu. Nəticədə, daha yüksək faizlərə dair narahatlıq müəyyən qədər səngidi. Bu mexanizm əmtəə bazarından valyuta bazarına da keçid etdi: enerji qiymətlərinin enməsi inflyasiya kanalını yumşaldaraq mərkəzi bank gözləntilərinə təsir göstərdi.
Qızıl əvvəlki enişdən sonra yenidən alıcı tapdı
Qiymətli metallar bazarında qızıl qismən bahalaşdı. Əvvəlki sessiyada bir həftədən çox müddətin minimumunu görən qızıl sonradan bir faizdən çox yüksəldi. Bu hərəkətdə iki amil ön plana çıxdı: bir tərəfdən geosiyasi qeyri-müəyyənlik təhlükəsiz liman tələbinin tam itməsinə imkan vermədi, digər tərəfdən neft qiymətlərində zəifləmə inflyasiya və faiz narahatlıqlarını bir qədər azaltdı. Beləliklə, dolların güclü qalmasına baxmayaraq qızıl bazarı qısamüddətli bərpa reaksiyası verdi.
Cari həftə investorların diqqət mərkəzindəki əsas xəbərlər Amerikada dərc olunacaq Ümumdaxili Məhsulun Həcmi və Şəxsi Xərclər İndeksi (inflyasiya) hesabatlarıdır.
Əlavə olaraq, bu həftə ərzində İngiltərədə, Avrozonada, Almaniyada və Amerikada açıqlanacaq Sənaye Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi, Xidmət Sektorunda Biznes Aktivliyi İndeksi və Kompozit Biznes Aktivliyi İndeksi göstəriciləri, həmçinin, Avropa Mərkəzi Bankının sədri Kristin Laqardın çıxışları dünya birjalarında tendensiyaların necə formalaşacağına ciddi təsir edə bilər.
Eləcə də, diqqətlər Yaxın Şərqdə geosiyasi proseslərin inkişaf dinamikasına yönələcək.
EUR
Ötən həftə Avrozona və Almaniya iqtisadiyyatı üzrə konkret göstərici rəqəmləri təqdim olunmasa da, ümumi bazar mənzərəsində əsas istiqamətverici yenə də dolların gücü və geosiyasi xəbər axını oldu. Buna görə də avroda vahid deyil, daha çox xəbərə həssas və seçici qiymətlənmə müşahidə edildi.
Ötən həftəyə 1.15710 həddində başlayıb 1.14170 hədlərinə kimi ucuzlaşan EURUSD məzənnəsi həftənin sonuna doğru bir qədər bahalaşdı və həftəni 1.14720 səviyyəsində tamamladı. Məzənnə yeni həftəyə də enişlə başladı. Yaxın Şərqdə gərginliyin artlması və risk iştahının yenidən azalması fonunda dollara tələbin təskin artması EURUSD məzənnəsinin üzərində təzyiqi daha da artıra bilər.
GBP
Böyük Britaniya tərəfində funt sterlinq həftənin sonuna doğru dəstək aldı. Bazarda parlament üzrə aralıq seçkinin nəticələri və Britaniyadan gələn iqtisadi məlumatlar birlikdə qiymətləndirildi və bu axın sterlinqin bahalaşması ilə nəticələndi. Bu, GBP/USD cütlüyündə dollar faktoruna qarşı lokal tarazlayıcı rol oynadı.
Keçən həftəyə 1.34000 həddində başlayıb, 1.31620 hədlərinə kimi ucuzlaşan GBPUSD məzənnəsi həftənin sonuna doğru bir qədər bahalaşdı və həftəni 1.32240 səviyyələrində tamamladı.
Hazırda 1.32100 hədlərində ticarət olunan GBPUSD cütlüyündə “ayılar” qiyməti 1.32000 həddinin altına sala və burada qoruyub saxlaya bilsələr, eniş tendensiyası daha kəskin xarakter ala bilər.
XAUUSD
Ötən həftəyə 4265$-dan star verən qızıl 4382$-a kimi bahalaşsa da, həftəni 4147$-da başa vurdu. “Ayılar” qiyməti 4100$ həddinin altında saxlaya bilsələr, eniş tendensiyası davam edə bilər.
“İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti” QSC-nin
Tədris və Analiz Departamenti
“İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin fəaliyyəti Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı tərəfindən tənzimlənir. Şirkət, 09.01.2016-cı il tarixli 087986 saylı lisenziyası əsasında broker, anderraytinq (diler), marja ticarəti (forex), fərdi investorların portfelinin idarə edilməsi, market meykerlik və sair investisiya xidmətləri üzrə fəaliyyət göstərməkdədir.
Risk bildirişi.
Yuxarıda göstərilən məlumatlar tamamilə tövsiyə xarakterlidir. Bu fəaliyyət üzrə həyata keçirilən əməliyyatlar yüksək risk qrupuna daxildir və “İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti” QSC yuxarıda göstərilən məlumatlar əsas götürülməklə, həyata keçirilən investisiya əməliyyatları üzrə heç bir öhdəlik daşımır.

Еженедельный анализ мировых финансовых рынков от InvestAZ
Согласно еженедельным рыночным исследованиям инвестиционной компании «İnvestAZ», в период с 15 по 21 июня 2026 года основными движущими силами на валютных и товарных рынках стали геополитические заголовки, укрепление доллара и избирательный интерес к европейским активам.
В течение недели доллар оставался сильным на фоне жесткой позиции ФРС США, золото частично восстановилось после предыдущего снижения, а «Brent» ослабел после сигналов о прогрессе в американо-иранских переговорах. Фунт стерлингов подорожал, получив поддержку со стороны политических и макроэкономических новостей из Великобритании.
Главной опорой доллара стала жесткая риторика ФРС
В общем контексте недели основные причины укрепления доллара связаны с жесткой позицией Федеральной резервной системы США. Решение ФРС сохранить процентные ставки без изменений было воспринято рынком не как сигнал к смягчению, а как усиление вероятности дальнейшего повышения ставок. На этом фоне индекс доллара достиг годового максимума, сохраняя сильные позиции относительно основных валют. Эта динамика оказала давление на пары типа EUR/USD и создала более избирательную торговую среду для активов, номинированных в долларах.
Противоречивые сигналы в американо-иранском процессе вызвали колебания на нефтяном и рисковом сегментах
Основное внимание геополитического фона было сосредоточено на линии США-Иран. Заявления иранской стороны о прогрессе в мирных переговорах воспринялись как смягчение напряженности и поддержали рост азиатских фондовых рынков. Кроме того, сигналы о возобновлении энерго-потоков через Ормузский пролив добавили поддержку активам с повышенной чувствительностью к риску. Тем не менее, ситуация оставалась нестабильной: неопределенность удерживала доллар на прочных позициях, а риторика о возможном возобновлении конфликта на Ближнем Востоке и заявление Тегерана о перекрытии Ормузского пролива вызывали осторожность у участников рынка.
Снижение нефти смягчило инфляционные и процентные ожидания
Внимание энергетического рынка было сосредоточено на снижении цен на нефть. Сигналы прогресса в американо-иранских переговорах частично ослабили опасения по поводу предложения и способствовали удешевлению нефти. Ослабление нефтяных цен было воспринято рынком как некоторое смягчение инфляционного давления, в результате чего обеспокоенность по поводу повышения процентных ставок уменьшилась. Эта динамика распространилась с товарных рынков на валютный сегмент: снижение энергоцен на смягчение инфляционных каналов оказало влияние на ожидания по денежно-кредитной политике центральных банков.
Золото после предыдущего падения снова привлекло покупателей
На рынке драгоценных металлов золото частично восстановилось в цене. После достижения минимума за более чем неделю в предыдущей сессии, цена золота выросла более чем на 1%. На это повлияли два фактора — с одной стороны, геополитическая неопределенность не позволила полностью уйти спросу на активы-убежища, а с другой — снижение цен на нефть уменьшило тревоги по инфляции и процентным ставкам. Таким образом, несмотря на надежность доллара, рынок золота демонстрировал краткосрочную реакцию на восстановление.
В текущую неделю ключевым объектом внимания инвесторов станут отчеты из США по валовому внутреннему продукту и индексу личных расходов (инфляция).
Дополнительно, в течение недели будут опубликованы индексы деловой активности в промышленном и сервисном секторах, а также композитные индикаторы в Великобритании, еврозоне, Германии и США. Выступления президента Европейского центрального банка Кристин Лагард могут существенно повлиять на формирование тенденций на мировых биржах.
Кроме того, внимание останется сфокусированным на динамике геополитических событий на Ближнем Востоке.
EUR
Хотя конкретных статистических данных по экономике еврозоны и Германии на прошлой неделе не публиковалось, основными драйверами оставались мощь доллара и поток геополитических новостей. В связи с этим котировки евро характеризовались не однородным, а более чувствительным и выборочным ценообразованием в зависимости от новостей.
В начале прошлой недели пара EUR/USD стартовала у отметки 1.15710, опустившись до 1.14170, однако к концу недели несколько выросла и закрылась на уровне 1.14720. Начало новой недели сопровождалось снижением курса. На фоне усиления напряженности на Ближнем Востоке и снижения аппетита к риску растущий спрос на доллар может усилить давление на EUR/USD.
GBP
В Великобритании фунт стерлингов получил поддержку к концу недели. Рынок оценил совместно итоги промежуточных выборов в парламент и экономические данные из страны, что стало локальным фактором укрепления стерлинга против доллара. Это сыграло роль балансирующего элемента в паре GBP/USD, противодействующего давлению со стороны доллара.
Пара GBP/USD на прошлой неделе стартовала около 1.34000, опустилась до 1.31620, но затем восстановилась к 1.32240 на закрытие недели.
На данный момент пара торгуется около 1.32100. Если «медведи» смогут удержать цену ниже уровня 1.32000, нисходящий тренд может усилиться.
XAUUSD
Золото прошлую неделю начало с отметки 4265 долларов, подросло до 4382 долларов, однако закончилось на уровне 4147 долларов. Если «медведи» сохранят давление ниже 4100 долларов, нисходящая тенденция может продолжиться.
Учебно-аналитический департамент
АКЦИОНЕРНОГО ОБЩЕСТВА «İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti»
АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО «İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti» регулируется Центральным банком Азербайджанской Республики. Компания работает на основании лицензии № 087986 от 09.01.2016 и осуществляет брокерскую деятельность, андеррайтинг (дилерство), маржинальную торговлю (форекс), управление портфелем частных инвесторов, маркет-мейкинг и иные инвестиционные услуги.
Дисклеймер.
Представленная выше информация носит исключительно рекомендательный характер. Операции, проводимые в рамках данной деятельности, относятся к высокорисковым, и АКЦИОНЕРНОЕ ОБЩЕСТВО «İNVEST-AZ İnvestisiya Şirkəti» не несет ответственности за инвестиционные решения, принятые на основе указанной информации.