Son beş ilin yanvar-may aylarında özəl ictimai iaşə sektorunda ümumi dövriyyə 4 milyard 120 milyon 584,2 min manata çatıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2026-cı ilin yanvar-may aylarında qeyri-dövlət sektorunda ictimai iaşə dövriyyəsi 1 milyard 113 milyon 31,4 min manat təşkil edib. Bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 134 milyon 197,7 min manat və ya 13,71% çoxdur. 2025-ci ilin ilk beş ayında sözügedən sahədə dövriyyə 978 milyon 833,7 min manat olub.
2025-ci ilin yanvar-may aylarında dövriyyə 2024-cü ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 185 milyon 2,9 min manat və ya 23,30% artaraq 978 milyon 833,7 min manata çatıb. 2024-cü ilin ilk beş ayında isə bu göstərici 793 milyon 830,8 min manat təşkil edib.
2024-cü ilin yanvar-may aylarında qeyri-dövlət sektorunda ictimai iaşə dövriyyəsi əvvəlki ilin müvafiq dövrünə nisbətən 57 milyon 717,8 min manat və ya 7,84% artıb. 2023-cü ilin yanvar-may aylarında dövriyyə 736 milyon 113 min manat olub.
Daha əvvəlki dövrdə artım daha sürətli qeydə alınıb. Belə ki, 2023-cü ilin ilk beş ayında göstərici 2022-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 237 milyon 337,7 min manat və ya 47,59% yüksəlib. 2022-ci ilin yanvar-may aylarında qeyri-dövlət sektorunda ictimai iaşə dövriyyəsi 498 milyon 775,3 min manat təşkil edib.
2021-ci ilin müvafiq dövründə isə bu rəqəm 277 milyon 740,1 min manat olub. Nəticədə 2022-ci ildə illik artım 221 milyon 35,2 min manat və ya 79,58% səviyyəsində qeydə alınıb.

За январь–май последних пяти лет общий оборот в частном секторе общественного питания достиг 4 млрд 120 млн 584,2 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, в январе–мае 2026 года оборот общественного питания в негосударственном секторе составил 1 млрд 113 млн 31,4 тыс. манатов. Это на 134 млн 197,7 тыс. манатов, или на 13,71%, больше, чем за аналогичный период прошлого года. В первые пять месяцев 2025 года оборот в указанной сфере составлял 978 млн 833,7 тыс. манатов.
В январе–мае 2025 года оборот вырос по сравнению с аналогичным периодом 2024 года на 185 млн 2,9 тыс. манатов, или на 23,30%, достигнув 978 млн 833,7 тыс. манатов. В первые пять месяцев 2024 года этот показатель составлял 793 млн 830,8 тыс. манатов.
В январе–мае 2024 года оборот общественного питания в негосударственном секторе увеличился по сравнению с соответствующим периодом предыдущего года на 57 млн 717,8 тыс. манатов, или на 7,84%. В январе–мае 2023 года оборот составлял 736 млн 113 тыс. манатов.
В более ранний период рост был более стремительным. Так, в первые пять месяцев 2023 года показатель увеличился по сравнению с аналогичным периодом 2022 года на 237 млн 337,7 тыс. манатов, или на 47,59%. В январе–мае 2022 года оборот общественного питания в негосударственном секторе составил 498 млн 775,3 тыс. манатов.
В соответствующий период 2021 года этот показатель составлял 277 млн 740,1 тыс. манатов. В результате в 2022 году годовой рост был зафиксирован на уровне 221 млн 35,2 тыс. манатов, или 79,58%.
| Период | Оборот (млн манатов) | Рост (млн манатов) | Рост (%) |
| 2026 | 1 113 031,4 | 134,197,7 | 13,71% |
| 2025 | 978,833,7 | 185,0029 | 23,30% |
| 2024 | 793,830,8 | 57,717,8 | 7,84% |
| 2023 | 736,113 | 237,337,7 | 47,59% |
| 2022 | 498,775,3 | 221,035,2 | 79,58% |
| 22.06.2026 |
Все новостиУзбекистан и Азербайджан усиливают инвестиционный коридор: 10 млрд долларов на совместные проекты