Hesablama Palatası Elm və Təhsil Nazirliyində tikinti və təmir xərclərini yoxlayıb
Azərbaycan Hesablama Palatası Elm və Təhsil Nazirliyi, həmçinin onun tabeliyindəki Əsaslı Tikinti və Təchizat İdarəsi üzrə həyata keçirilmiş auditin yekun nəticələrini nəzərdən keçirib.
Valyuta.az "Report"a istinadən xəbər verir ki, bu məsələ Hesablama Palatasının sədri Vüqar Gülməmmədovun sədrliyi ilə təşkil edilən Kollegiya iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
İclasda auditor Vüqar İbrahimovun hazırladığı auditor hesabatı dinlənilib və müzakirə olunub.
Aparılmış audit dövlət büdcəsinin "Ümumdövlət xidmətləri" və "Təhsil" bölmələri çərçivəsində təhsil və məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin tikili və avadanlıqlarının cari təmiri, qeyri-yaşayış binalarının əsaslı təmiri, eləcə də dövlət əsaslı vəsait qoyuluşu xərclərindən ayrılmış maliyyə vəsaitlərinin istifadəsini əhatə edib.
Müzakirələrin nəticəsində auditor hesabatının təsdiq edilməsi barədə qərar qəbul olunub. Bununla yanaşı, audit gedişində müəyyən edilmiş nöqsanların aradan qaldırılması üçün audit olunan qurum tərəfindən lazımi tədbirlərin görülməsi tövsiyə edilib.

Счетная палата Азербайджана рассмотрела итоговые результаты аудита, проведенного в Министерстве науки и образования, а также в подведомственном ему Управлении капитального строительства и снабжения.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Report, данный вопрос был вынесен на обсуждение на заседании Коллегии Счетной палаты под председательством главы ведомства Вугара Гюльмамедова.
В ходе заседания был заслушан и обсужден аудиторский отчет, подготовленный аудитором Вугаром Ибрагимовым.
Проведенный аудит охватил использование финансовых средств, выделенных в рамках разделов государственного бюджета «Общегосударственные услуги» и «Образование», на текущий ремонт зданий и оборудования образовательных и дошкольных учреждений, капитальный ремонт нежилых зданий, а также на расходы по государственным капитальным вложениям.
По итогам обсуждений было принято решение об утверждении аудиторского отчета. Вместе с тем аудируемой организации рекомендовано принять необходимые меры для устранения недостатков, выявленных в ходе проверки.