Şotlandiyanın məşhur pivə brendi "BrewDog" un uğur hekayəsi ənənəvi biznes modellərindən fərqlənir.
Valyuta.az xəbər verir ki, şirkətin qurucuları James Watt və Martin Dickie fəaliyyətlərinin ilk illərində maliyyə çatışmazlığı ilə üzləşiblər və banklardan kredit almaqda çətinlik çəkiblər.
2009-cu ildə maliyyə mənbələrinin məhdudlaşması fonunda sahibkarlar qeyri-adi addım ataraq “Equity for Punks” adlı proqramı işə salıblar. Layihə çərçivəsində adi müştərilərə və pivə həvəskarlarına şirkətin səhmlərini almaq imkanı yaradılıb. Bu model sayəsində "BrewDog" ənənəvi investorlar əvəzinə öz müştərilərindən maliyyə cəlb etməyə başlayıb. İlk mərhələdə 1.300-dən çox insan şirkətə investisiya qoyub.
Sonrakı illərdə proqram daha da genişlənib. Müxtəlif mərhələlərdə yüz minlərlə investor "BrewDog" un səhmdarına çevrilib və şirkət bu yolla 100 milyon funt sterlinqdən çox vəsait toplamağa nail olub.
"BrewDog" un uğurunun əsas səbəblərindən biri müştəriləri yalnız alıcı kimi deyil, həm də şirkətin tərəfdarı və ortağı kimi cəlb etməsi olub. Bu yanaşma brendin tanınmasına və sürətli böyüməsinə mühüm töhfə verib.
Bu gün "BrewDog" dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyət göstərən tanınmış pivə istehsalçılarından biri hesab olunur.

История успеха известного шотландского пивного бренда BrewDog отличается от традиционных бизнес-моделей.
Как сообщает Valyuta.az, основатели компании Джеймс Уотт и Мартин Дики в первые годы деятельности столкнулись с нехваткой финансирования и испытывали трудности с получением банковских кредитов.
В 2009 году на фоне ограниченного доступа к финансовым ресурсам предприниматели пошли на необычный шаг, запустив программу под названием «Equity for Punks». В рамках проекта обычные клиенты и любители пива получили возможность приобретать акции компании. Благодаря этой модели BrewDog начал привлекать финансирование не от традиционных инвесторов, а от собственных потребителей. На первом этапе в компанию инвестировали более 1 300 человек.
В последующие годы программа получила дальнейшее развитие. На разных этапах сотни тысяч инвесторов стали акционерами BrewDog, а компании удалось привлечь таким способом более 100 миллионов фунтов стерлингов.
Одной из главных причин успеха BrewDog стало то, что компания рассматривала своих клиентов не только как покупателей, но и как сторонников и партнеров бизнеса. Такой подход внес значительный вклад в узнаваемость бренда и его стремительный рост.
Сегодня BrewDog считается одним из известных производителей пива, работающих в различных странах мира.