"Apple" səsli köməkçisi "Siri"ni süni intellektlə gücləndirmək üçün indiyə qədərki “tam nəzarət” strategiyasından kənara çıxaraq "Google" və "Nvidia" ilə əməkdaşlığa gedib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "The Information"un hesabatına görə, şirkət WWDC tədbirində təqdim ediləcək yeni "Siri" funksiyaları üçün "Google"un bulud infrastrukturu və "Gemini" süni intellekt modelindən istifadə etməyi planlaşdırır.
İddialara əsasən, "Siri" bəzi mürəkkəb sorğuları cavablandırmaq üçün "Google"un məlumat mərkəzlərində işləyən "Gemini" modelinə yönləndiriləcək. Bu sistem "Apple"ın öz ekosistemindən kənar ilk genişmiqyaslı süni intellekt inteqrasiyalarından biri kimi qiymətləndirilir.
"Apple" istifadəçi məxfiliyini qorumaq üçün "Google" məlumat mərkəzlərində "Nvidia"nın ən yeni "Blackwell B200" çiplərindən istifadə etməyi planlaşdırır. Bu çiplər məlumatların işlənməsi zamanı xarici müdaxiləni məhdudlaşdıran xüsusi aparat səviyyəli təhlükəsizlik mexanizmlərinə malikdir.
Şirkət bu yanaşma ilə məlumatların hətta emal mərhələsində belə şifrələnməsini təmin etməyi hədəfləyir. Bu addım "Apple"ın uzun illərdir tətbiq etdiyi “bütün texnologiyanı öz daxilində idarə etmək” siyasətindən əhəmiyyətli bir dönüş kimi qiymətləndirilir. Şirkət adətən həm hardware, həm də proqram təminatını tam nəzarətdə saxlayırdı.
Bununla belə, "Apple"ın əvvəlcədən elan etdiyi “Private Cloud Compute” sisteminin "Google" və "Nvidia" əsaslı yeni "Siri" arxitekturası ilə necə uyğunlaşdırılacağı hələlik tam aydın deyil.

Apple отошла от своей прежней стратегии «полного контроля» и пошла на сотрудничество с Google и Nvidia, чтобы усилить своего голосового помощника Siri возможностями искусственного интеллекта.
Как сообщает Valyuta.az, согласно отчету The Information, компания планирует использовать облачную инфраструктуру Google и модель искусственного интеллекта Gemini для новых функций Siri, которые будут представлены на мероприятии WWDC.
По имеющимся данным, для ответа на некоторые сложные запросы Siri будет перенаправлять их к модели Gemini, работающей в дата-центрах Google. Эта система рассматривается как одна из первых масштабных интеграций искусственного интеллекта за пределами собственной экосистемы Apple.
Для защиты конфиденциальности пользователей Apple планирует использовать в дата-центрах Google новейшие чипы Nvidia Blackwell B200. Эти чипы оснащены специальными механизмами безопасности на аппаратном уровне, которые ограничивают внешнее вмешательство при обработке данных.
С помощью такого подхода компания стремится обеспечить шифрование данных даже на этапе их обработки. Этот шаг оценивается как существенный отход от многолетней политики Apple, предполагавшей управление всеми технологиями внутри компании. Обычно Apple полностью контролировала как аппаратное, так и программное обеспечение.
При этом пока до конца не ясно, как ранее анонсированная Apple система Private Cloud Compute будет согласована с новой архитектурой Siri на базе Google и Nvidia.