"Bank Respublika"da diqqətçəkən azalma:
Hesabat dövründə "Bank Respublika"nın nağd pul vəsaitləri və ekvivalentlərində, o cümlədən bloklaşdırılmış nağd vəsaitlərində azalma müşahidə olunub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu göstərici ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 307 milyon 545,29 min manat və ya 58,61% azalaraq 217 milyon 141,18 min manat təşkil edib.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin eyni rübündə bankın nağd pul vəsaitləri və ekvivalentləri 524 milyon 686,47 min manat olub.
Eyni zamanda, bankın cəmi depozitlərində də azalma qeydə alınıb.
Belə ki, depozitlərin həcmi illik müqayisədə 58 milyon 57,27 min manat və ya 4,8% azalaraq 1 milyard 154 milyon 184,20 min manata enib.
Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstərici 1 milyard 212 milyon 241,47 min manat təşkil edib.
Hesabat dövründə fiziki şəxslərin depozitləri 13 milyon 36,25 min manat və ya 2,11% azalaraq 603 milyon 312,08 min manat olub.
Hüquqi şəxslərin depozitləri isə 45 milyon 21,02 min manat və ya 7,55% azalaraq 550 milyon 872,12 min manata düşüb.
Qeyd edək ki, 2025-ci ilin I rübündə bankdakı fiziki şəxslərin depozitləri 616 milyon 348,33 min manat, hüquqi şəxslərin depozitləri isə 595 milyon 893,14 min manat olub.

В «Bank Respublika» зафиксировано заметное снижение: наличные средства сократились более чем на 58%
В отчетном периоде в «Bank Respublika» наблюдалось снижение объема наличных денежных средств и их эквивалентов, включая заблокированные средства.
Как сообщает Valyuta.az, данный показатель сократился на 307 млн 545,29 тыс. манатов, или на 58,61% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, составив 217 млн 141,18 тыс. манатов.
Отметим, что за аналогичный квартал 2025 года объем наличных денежных средств и их эквивалентов банка составлял 524 млн 686,47 тыс. манатов.
Одновременно зафиксировано снижение общего объема депозитов банка.
Так, объем депозитов в годовом выражении уменьшился на 58 млн 57,27 тыс. манатов, или на 4,8%, до 1 млрд 154 млн 184,20 тыс. манатов.
За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 1 млрд 212 млн 241,47 тыс. манатов.
В отчетном периоде депозиты физических лиц сократились на 13 млн 36,25 тыс. манатов, или на 2,11%, до 603 млн 312,08 тыс. манатов.
Депозиты юридических лиц снизились на 45 млн 21,02 тыс. манатов, или на 7,55%, до 550 млн 872,12 тыс. манатов.
Отметим, что в I квартале 2025 года депозиты физических лиц в банке составляли 616 млн 348,33 тыс. манатов, а депозиты юридических лиц — 595 млн 893,14 тыс. манатов.