"PAŞA Bank" 2026-cı ilin ilk üç ayını 48 milyon 287 min manat xalis mənfəətlə başa vurub.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu ötən ilin 44 milyon 017 min manatı ilə müqayisədə 4 milyon 270 min manat və ya 9,7% artıb.
Bankın faiz gəlirləri hesabat dövründə 144 milyon 104 min manat təşkil edib. Ticarət və investisiya qiymətli kağızları üzrə faiz gəlirləri 1 milyon 108 min manat və ya 4,2% azalaraq 25 milyon 316 min manata düşüb.
Cari ilin yanvar-mart aylarında bankın faiz xərcləri 53 milyon 275 min manat olub. 2025-ci ilin eyni dövründə isə faiz xərcləri 39 milyon 248 min manat təşkil edib. Beləliklə, bu istiqamətdə 14 milyon 027 min manat və ya 35,7% artım qeydə alınıb. Artım əsasən depozitlər üzrə faiz xərcləri ilə bağlı olub. Bu üzrə faiz xərcləri 2025-ci ilin ilk rübündə 36 milyon 205 min manat olduğu halda, 2026-cı ilin ilk rübündə 49 milyon 102 min manata yüksəlib. Bu isə 12 milyon 897 min manat və ya 35,6% artımdır.
Bankın qeyri-faiz gəlirləri isə azalıb. 2025-ci ilin ilk üç ayında 91 milyon 482 min manat olan qeyri-faiz gəlirləri 2026-cı ilin eyni dövründə 57 milyon 062 min manata enib. Bu, 34 milyon 420 min manat və ya 37,6 faiz azalma deməkdir.
"PAŞA Bank"ın cəmi öhdəlikləri 2025-ci ilin ilk üç ayında 7 milyard 290 milyon 259 min manat olduğu halda, 2026-cı ilin eyni dövründə 8 milyard 088 milyon 327 min manata çatıb.
Kredit təşkilatları və digər maliyyə institutları qarşısında öhdəliklər isə 2025-ci ilin ilk üç ayında 633 milyon 461 min manat olub. 2026-cı ilin eyni dövründə bu göstərici 208 milyon 960 min manat və ya 33% artaraq 842 milyon 421 min manata yüksəlib.

«PAŞA Bank» завершил первый квартал 2026 года с чистой прибылью в размере 48 млн 287 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 4 млн 270 тыс. манатов, или на 9,7% больше по сравнению с показателем в 44 млн 017 тыс. манатов за аналогичный период прошлого года.
Процентные доходы банка в отчётном периоде составили 144 млн 104 тыс. манатов. При этом процентные доходы по торговым и инвестиционным ценным бумагам сократились на 1 млн 108 тыс. манатов, или на 4,2%, снизившись до 25 млн 316 тыс. манатов.
В январе–марте текущего года процентные расходы банка составили 53 млн 275 тыс. манатов. В аналогичном периоде 2025 года этот показатель составлял 39 млн 248 тыс. манатов. Таким образом, зафиксирован рост на 14 млн 027 тыс. манатов, или на 35,7%. Увеличение в основном связано с процентными расходами по депозитам.
Так, расходы по депозитным процентам выросли с 36 млн 205 тыс. манатов в первом квартале 2025 года до 49 млн 102 тыс. манатов в первом квартале 2026 года, что означает рост на 12 млн 897 тыс. манатов, или на 35,6%.
В то же время непроцентные доходы банка сократились. Если в первом квартале 2025 года они составляли 91 млн 482 тыс. манатов, то за аналогичный период 2026 года снизились до 57 млн 062 тыс. манатов. Это означает уменьшение на 34 млн 420 тыс. манатов, или на 37,6%.
Совокупные обязательства «PAŞA Bank» увеличились с 7 млрд 290 млн 259 тыс. манатов в первом квартале 2025 года до 8 млрд 088 млн 327 тыс. манатов за аналогичный период 2026 года.
Обязательства перед кредитными организациями и другими финансовыми институтами также выросли: с 633 млн 461 тыс. манатов в первом квартале 2025 года до 842 млн 421 тыс. манатов в первом квартале 2026 года. Это рост на 208 млн 960 тыс. манатов, или на 33%.