2026-cı ilin I rübündə “Bank VTB Azərbaycan”ın xalis mənfəəti 1 milyon 730,84 min manat təşkil edib.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyon 575,63 min manat və ya 47,65% azalma deməkdir. 2025-ci ilin birinci rübündə bankın xalis mənfəəti 3 milyon 306,47 min manat olub.
Hesabat dövründə bankın faiz gəlirləri 9 milyon 634,31 min manat təşkil edib. Bu, illik müqayisədə 361,37 min manat və ya 3,61% azalma deməkdir. Ötən ilin eyni dövründə faiz gəlirləri 9 milyon 995,68 min manat səviyyəsində olub.
Faiz gəlirlərinin əsas hissəsi müştərilərə verilmiş kreditlərdən formalaşıb. Belə ki, bu istiqamətdən 8 milyon 425,42 min manat gəlir əldə olunub.
Bankın faiz xərcləri isə 2 milyon 620,02 min manat təşkil edib ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 441,16 min manat və ya 18,61% artım deməkdir.
Nəticədə xalis faiz gəliri 844,43 min manat və ya 11,18% azalaraq 6 milyon 704,66 min manata enib. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 7 milyon 549,09 min manat olub.
Həmçinin qeyri-faiz gəlirləri də 1 milyon 77,39 min manat və ya 28,27% azalaraq 2 milyon 733,53 min manat təşkil edib. 2025-ci ilin birinci rübündə bu məbləğ 3 milyon 810,92 min manat olub.
Qeyri-faiz xərcləri isə 1 milyon 274,08 min manat və ya 14,37% azalaraq 7 milyon 588,52 min manat təşkil edib. Ötən ilin eyni dövründə bankın qeyri-faiz xərcləri 8 milyon 862,60 min manat idi.

Чистая прибыль «Bank VTB Azerbaijan» в первом квартале 2026 года составила 1 млн 730,84 тыс. манатов.
Как сообщает Valyuta.az, это на 1 млн 575,63 тыс. манатов, или на 47,65% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. В первом квартале 2025 года чистая прибыль банка составляла 3 млн 306,47 тыс. манатов.
За отчетный период процентные доходы банка составили 9 млн 634,31 тыс. манатов. Это на 361,37 тыс. манатов, или на 3,61% меньше в годовом сравнении. За аналогичный период прошлого года процентные доходы находились на уровне 9 млн 995,68 тыс. манатов.
Основная часть процентных доходов сформировалась за счет кредитов, выданных клиентам. Так, по этому направлению было получено 8 млн 425,42 тыс. манатов дохода.
Процентные расходы банка составили 2 млн 620,02 тыс. манатов, что на 441,16 тыс. манатов, или на 18,61% больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
В результате чистый процентный доход сократился на 844,43 тыс. манатов, или на 11,18%, до 6 млн 704,66 тыс. манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 7 млн 549,09 тыс. манатов.
Кроме того, непроцентные доходы также снизились на 1 млн 77,39 тыс. манатов, или на 28,27%, составив 2 млн 733,53 тыс. манатов. В первом квартале 2025 года этот показатель был равен 3 млн 810,92 тыс. манатов.
Непроцентные расходы сократились на 1 млн 274,08 тыс. манатов, или на 14,37%, до 7 млн 588,52 тыс. манатов. За аналогичный период прошлого года непроцентные расходы банка составляли 8 млн 862,60 тыс. манатов.