“AccessBank”ın nağd vəsaitləri 26,7 milyon manat azalıb
Bu ilin I rübündə “AccessBank”ın nağd pul vəsaitləri və ekvivalentləri, o cümlədən bloklaşdırılmış nağd vəsaitləri azalıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, bankın nağd pul vəsaitləri və ekvivalentləri illik müqayisədə 16,7% və ya 26 milyon 673 min manat azalaraq 132 milyon 962 min manat təşkil edib.
2025-ci ilin eyni dövründə bu göstərici 159 milyon 635 min manat olub.
Hesabat dövründə bankın cəmi aktivləri də artıb.
Belə ki, aktivlər ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 12,41% və ya 195 milyon 650 min manat artaraq 1 milyard 771 milyon 869 min manata çatıb. 2025-ci ilin I rübündə bu göstərici 1 milyard 576 milyon 219 min manat təşkil edib.
Bankın cəmi depozitlərində də artım qeydə alınıb. Bu ilin I rübündə depozitlər 3,43% və ya 36 milyon 388 min manat artaraq 1 milyard 96 milyon 540 min manata yüksəlib. Ötən ilin eyni dövründə isə bu göstərici 1 milyard 60 milyon 152 min manat olub.
Eyni zamanda, hüquqi şəxslərin depozitlərində azalma müşahidə edilib.
Cari ilin ilk üç ayında hüquqi şəxslərin depozitləri illik müqayisədə 17,84% və ya 41 milyon 492 min manat azalaraq 191 milyon 151 min manat təşkil edib.

В I квартале текущего года денежные средства и их эквиваленты AccessBank, включая заблокированные средства, сократились.
Как сообщает Valyuta.az, объем денежных средств и их эквивалентов банка в годовом сравнении снизился на 16,7%, или на 26 млн 673 тыс. манатов, составив 132 млн 962 тыс. манатов.
За аналогичный период 2025 года этот показатель составлял 159 млн 635 тыс. манатов.
В отчетном периоде также зафиксирован рост совокупных активов банка.
Так, активы увеличились на 12,41%, или на 195 млн 650 тыс. манатов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, достигнув 1 млрд 771 млн 869 тыс. манатов. В I квартале 2025 года этот показатель составлял 1 млрд 576 млн 219 тыс. манатов.
Кроме того, отмечен рост общего объема депозитов банка. В I квартале текущего года депозиты увеличились на 3,43%, или на 36 млн 388 тыс. манатов, достигнув 1 млрд 96 млн 540 тыс. манатов. За аналогичный период прошлого года этот показатель составлял 1 млрд 60 млн 152 тыс. манатов.
В то же время наблюдалось снижение депозитов юридических лиц.
В первые три месяца текущего года депозиты юридических лиц сократились на 17,84%, или на 41 млн 492 тыс. манатов в годовом выражении, составив 191 млн 151 тыс. манатов.