Bakı şəhərində və Abşeron yarımadasında su təchizatı, yağış və tullantı suları sistemlərinin təkmilləşdirilməsinə dair 2026−2035-ci illər üçün Dövlət Proqramı təsdiq edilib.
Sərəncamla Nazirlər Kabineti Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin həyata keçirilməsini əlaqələndirəcək və icrasına nəzarət edəcək, eləcə də tədbirlərin icra vəziyyəti barədə ildə bir dəfə Azərbaycan Prezidentinə məlumat verəcək.
Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrasının monitorinqini və qiymətləndirilməsini Nazirlər Kabinetinin sifarişi əsasında İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi həyata keçirəcək.
Maliyyə Nazirliyi və İqtisadiyyat Nazirliyi Dövlət Proqramında nəzərdə tutulmuş tədbirlərin maliyyələşdirilmə mexanizmlərinə uyğun olaraq hər il dövlət büdcəsinin və dövlət investisiya proqramlarının tərtibi prosesində zəruri maliyyə vəsaitinin nəzərdə tutulması, eləcə də digər mənbələrdən vəsaitlərin cəlb edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlər görəcəklər.

В городе Баку и на Абшеронском полуострове утверждена Государственная программа по совершенствованию систем водоснабжения, ливневых и сточных вод на 2026–2035 годы.
Как сообщает Valyuta.az, соответствующее распоряжение подписал Президент Ильхам Алиев.
Согласно распоряжению, Кабинет Министров Азербайджана будет координировать реализацию мероприятий, предусмотренных Государственной программой, осуществлять контроль за её исполнением, а также один раз в год представлять Президенту Азербайджана информацию о ходе выполнения программы.
Мониторинг и оценку реализации мероприятий Государственной программы по заказу Кабинета Министров будет осуществлять Центр анализа экономических реформ и коммуникаций.
Министерство финансов Азербайджана и Министерство экономики Азербайджана в соответствии с механизмами финансирования, предусмотренными Государственной программой, ежегодно будут обеспечивать закладку необходимых финансовых средств в процессе формирования государственного бюджета и государственных инвестиционных программ, а также принимать меры по привлечению средств из других источников.