Prezident İlham Əliyev "Uşaqların rəqəmsal mühitdə zərərli məzmun və təsirlərdən qorunması ilə bağlı tədbirlər haqqında" Sərəncam imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, sənəd uşaqların rəqəmsal mühitdə müdafiəsi sahəsində balanslaşdırılmış, sübuta əsaslanan və sistemli yanaşmanın, sosial şəbəkələrdən istifadə sahəsində rəqəmsal bacarıqların təşviqi, onlayn davranış mədəniyyətinin formalaşdırılması və yaradıcı rəqəmsal potensialın inkişaf etdirilməsi məqsədi daşıyır.
Sərəncamda qeyd olunub ki, Azərbaycanda informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı və rəqəmsal texnologiyaların geniş tətbiqi sosial şəbəkələrin ictimai münasibətlər sistemində əhəmiyyətli yer tutmasına səbəb olmuşdur.
Sosial münasibətlərin sürətlə rəqəmsallaşması və sosial şəbəkələrin uşaqların gündəlik həyatına getdikcə daha erkən yaşda daxil olması, həmin şəbəkələr vasitəsilə informasiyanın istehsalı, yayılması və istehlakının miqyasının artması bu sahədə hüquqi tənzimləmənin mövcud vəziyyətinin müasir texnoloji, sosial və təhlükəsizlik çağırışları baxımından təhlilini və təkmilləşdirilməsini zəruri edir.
Beynəlxalq təşkilatların və elmi tədqiqat qurumlarının araşdırmaları, digər ölkələrin təcrübəsi göstərir ki, uşaqların rəqəmsal mühitdə qorunmasına diqqət yetirilməsi, onların psixoloji rifahı və təhlükəsizliyi, sağlam inkişafı üçün xüsusi hüquqi müdafiə və texnoloji mühafizə mexanizmlərinin tətbiqi tələb olunur. Bu yanaşmada rəqəmsal mühitdə uşaqların şəxsi həyatının, ləyaqətinin və təhlükəsizliyinin bilavasitə dövlətlər tərəfindən qorunması tövsiyə edilir. Beynəlxalq təcrübədə, ilk növbədə, sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin tənzimlənməsi, onlara uşaqlar üçün risklərin azaldılması, məlumatların daha ciddi mühafizəsi və təhlükəsizliyi ilə bağlı öhdəliklər müəyyən edən tələblərin tətbiqinin geniş vüsət alması müşahidə olunur.
Bu yeni tələblər sosial şəbəkələrin fəaliyyətinin sistemli hüquqi çərçivədə tənzimlənməsi, valideyn nəzarəti, platformadaxili təhlükəsizlik mexanizmləri və yaşa uyğun məzmun filtrləri vasitəsilə uşaqların və yeniyetmələrin rəqəmsal mühitdə təhlükəsizliyini təmin edir, həmçinin onların kritik informasiyanı təhliletmə, davranış və bilgi mədəniyyətinin inkişafına şərait yaradır.
Nazirlər Kabineti aidiyyəti dövlət orqanlarını (qurumlarını), elmi müəssisə və təşkilatları, mütəxəssisləri və vətəndaş cəmiyyəti institutlarını cəlb etməklə və beynəlxalq təcrübə nəzərə alınmaqla, ölkə ərazisində uşaqların sosial şəbəkələrdəki zərərli məzmun və təsirlərindən qorunmasını, o cümlədən sosial şəbəkələrdə qeydiyyat zamanı yaş məhdudiyyətinin tətbiqini əhatə edən normativ hüquqi aktların layihələrini üç ay müddətində hazırlayıb Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməli, məktəbəhazırlıq qruplarında və ümumi təhsil müəssisələrində mobil və elektron cihazlardan istifadəyə dair qaydaların müəyyən edilməsi və tətbiqi ilə bağlı tədbirlər görülməsini təmin etməli, məktəbəhazırlıq və ümumi təhsil fənləri üzrə təhsil proqramlarına (kurikulumlara), o cümlədən məzmun standartlarına rəqəmsal savadlılıq, kibertəhlükəsizlik və məsuliyyətli onlayn davranış mövzularının daxil edilməsi, eyni zamanda mediada valideynlər, müəllimlər və uşaqlara yönələn maarifləndirmə proqramlarının hazırlanıb həyata keçirilməsi ilə bağlı tədbirlər görməli, sosial şəbəkələrdən qanunauyğun istifadənin, belə istifadə zamanı uşaq hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi ilə bağlı mütəmadi maarifləndirmə işinin həyata keçirilməsi, o cümlədən uşaqların rəqəmsal rifahına dair elmi tədqiqatlar aparılmasının təşviq edilməsi məqsədilə tədbirlər görməlidir.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение «О мерах по защите детей от вредного контента и воздействий в цифровой среде».
Как сообщает Valyuta.az, документ направлен на формирование сбалансированного, основанного на доказательствах и системного подхода в сфере защиты детей в цифровой среде, продвижение цифровых навыков при использовании социальных сетей, формирование культуры онлайн-поведения и развитие творческого цифрового потенциала.
В распоряжении отмечается, что развитие информационно-коммуникационных технологий и широкое внедрение цифровых решений в Азербайджане привели к тому, что социальные сети заняли значимое место в системе общественных отношений.
Стремительная цифровизация социальных процессов, всё более раннее вовлечение детей в использование социальных сетей, а также рост масштабов производства, распространения и потребления информации через такие платформы обуславливают необходимость анализа и совершенствования действующего правового регулирования с учётом современных технологических, социальных и вопросов безопасности.
Исследования международных организаций и научных учреждений, а также опыт других стран показывают, что обеспечение защиты детей в цифровой среде требует внедрения специальных правовых и технологических механизмов, направленных на обеспечение их психологического благополучия, безопасности и здорового развития. В рамках данного подхода рекомендуется непосредственная защита государствами частной жизни, достоинства и безопасности детей в цифровой среде. Международная практика демонстрирует расширение применения требований к регулированию деятельности социальных сетей, включая обязательства по снижению рисков для детей, усиленной защите данных и обеспечению безопасности.
Новые требования предусматривают системное правовое регулирование деятельности социальных сетей, внедрение механизмов родительского контроля, внутренних инструментов безопасности платформ и возрастных фильтров контента, что позволит обеспечить безопасность детей и подростков в цифровой среде, а также будет способствовать развитию их навыков критического анализа информации, культуры поведения и знаний.
Согласно распоряжению, Кабинет министров с привлечением соответствующих государственных органов, научных учреждений, специалистов и институтов гражданского общества, с учётом международного опыта, в трёхмесячный срок должен подготовить и представить Президенту проекты нормативных правовых актов, предусматривающие защиту детей от вредного контента и воздействий в социальных сетях, включая введение возрастных ограничений при регистрации.
Кроме того, поручено обеспечить принятие мер по определению и применению правил использования мобильных и электронных устройств в дошкольных группах и общеобразовательных учреждениях, включению в образовательные программы (курикулумы) по дошкольной подготовке и общему образованию тем по цифровой грамотности, кибербезопасности и ответственному онлайн-поведению, а также разработке и реализации просветительских программ для родителей, учителей и детей в средствах массовой информации.
Также предусмотрено проведение регулярной разъяснительной работы по законному использованию социальных сетей и защите прав ребёнка при таком использовании, а также содействие научным исследованиям в сфере цифрового благополучия детей.