Dollar ABŞ-ın gömrük rüsumları ilə bağlı son xəbərlərdən ən çox zərər görəcək aktivlərdən biri ola, eyni zamanda Çin səhmləri daha yaxşı dinamika göstərə bilər.
Valyuta.Az xəbər verir ki, bu barədə "Bloomberg" yazır.
ABŞ Ali Məhkəməsinin qlobal miqyaslı gömrük rüsumlarını ləğv etməsi ticarətdə qeyri-müəyyənliyi yenidən artırıb. Bundan sonra Tramp 10% qlobal rüsum tətbiq edən fərman imzalayıb və onu 15%-ə yüksəltməyi planlaşdırdığını açıqlayıb. Avropada isə ABŞ ilə ticarət razılaşmasının ratifikasiyasının dondurulması planlaşdırılır.
Dollar üçün əlavə təzyiq amili idxalçılara potensial kompensasiyalar ola bilər ki, bunlar 170 milyard dollara çatacaq. Ali Məhkəmə kompensasiyaların miqyasını açıqlamayıb, amma artıq 1500-dən çox iddia təqdim olunub. Bu, ABŞ-ın orta və uzunmüddətli dövlət maliyyəsi üçün qeyri-müəyyənliyi artırır, uzunmüddətli istiqrazların gəlirliyini yüksəldir və dollar üzərində təzyiq yaradır.
Orta hesabla gömrük rüsumlarının azalması inflyasiya təzyiqini yüngülləşdirə və Federal Ehtiyat Sisteminin növbəti addımlarını aydınlaşdıra bilər, deyə "Bank of Nassau"nun baş iqtisadçısı Vin Tin bildirib.
"FED rüsumların inflyasiya risklərini azaltdığına daha əmin olduqda yumşaldıcı dövrü bərpa edə bilər. Bu, səhmlər üçün müsbət, dollar üçün mənfi xəbərdir", deyə o əlavə edib.
"Markets Pulse" sorğusuna qatılanların 70%-dən çoxu "Bloomberg" dollar indeksinin ay ərzində düşəcəyini gözləyir. 2025-ci ildə indeks 8,1% aşağı düşüb və bu il də azalma davam edir.
Sorğu iştirakçılarının 37%-i hesab edir ki, ən çox qazananlar Çin və Honq Konq səhmləri olacaq: rüsumların azalması ABŞ-ya ixracı dəstəkləyə bilər, baxmayaraq ki, son rüsum dərəcəsi hələ məlum deyil. ABŞ ticarət nümayəndəsi Ceymison Qrir bildirib ki, Tramp Çin məhsulları üçün rüsumları 35–50% diapazonunda saxlamaq istəyir və məhkəmə qərarı əksər məhdudiyyətlərə təsir etməyəcək.
"Citigroup Inc."un məlumatına görə, 20 trilyon dollardan çox portfel idarə edən aktiv menecerlər ABŞ siyasətindəki qeyri-müəyyənlik səbəbindən inkişaf etməkdə olan bazarların səhmlərinə və valyutalarına mövqelər artırırlar.
Bundan əvvəl ABŞ Ali Məhkəməsi qərar verib ki, prezident Donald Tramp fövqəladə səlahiyyətlərdən istifadə edərək rüsum tətbiq edə bilməz və keçən il Trampın demək olar bütün ölkələr üçün tətbiq etdiyi gömrük rüsumlarını ləğv edib. Məhkəmə qərarından bir gün sonra Tramp 10%-dən 15%-ə yeni qlobal rüsum tətbiq etməyi planlaşdırdığını açıqlayıb.
Avropa İttifaqı ABŞ ilə ticarət razılaşmasının ratifikasiyasını Tramp administrasiyasının yeni gömrük planı ilə bağlı açıqlama verməsini gözləyərək təxirə salmağa hazırdır.
Beynəlxalq Valyuta Fondu (BVF) Tramp administrasiyasının iqtisadi siyasətini, xüsusilə rüsumları tətbiq etməsini və kütləvi işçi azaldılmasını tənqid edib. Fond bildirib ki, administrasiya rüsumların mənfi iqtisadi təsirlərini azaltmaq üçün başqa vasitələr toplusundan istifadə etməlidir.

Доллар может стать одним из активов, которые наиболее существенно пострадают на фоне последних новостей о таможенных тарифах США, тогда как китайские акции способны продемонстрировать более уверенную динамику.
Как сообщает Valyuta.az, об этом пишет Bloomberg.
Решение Верховного суда США об отмене глобальных таможенных пошлин вновь усилило неопределённость в сфере торговли. После этого президент США Дональд Трамп подписал указ о введении глобальной пошлины в размере 10% и заявил о планах повысить её до 15%. В Европе, в свою очередь, рассматривается заморозка ратификации торгового соглашения с США.
Дополнительным фактором давления на доллар могут стать потенциальные компенсации импортёрам, объём которых может достигнуть 170 млрд долларов. Верховный суд не раскрыл масштаб компенсаций, однако уже подано более 1500 исков. Это усиливает неопределённость в отношении средне- и долгосрочных государственных финансов США, повышает доходность долгосрочных облигаций и оказывает давление на доллар.
В среднем снижение таможенных пошлин может ослабить инфляционное давление и прояснить дальнейшие шаги Федеральной резервной системы, отметил главный экономист Bank of Nassau Вин Тин.
«Когда ФРС будет более уверена в снижении инфляционных рисков со стороны тарифов, она сможет возобновить цикл смягчения. Это позитивно для акций и негативно для доллара», — добавил он.
Согласно опросу Markets Pulse, более 70% респондентов ожидают снижения индекса доллара Bloomberg в течение месяца. В 2025 году индекс уже снизился на 8,1%, и падение продолжается.
Около 37% участников опроса считают, что наибольшую выгоду получат акции Китая и Гонконга: снижение пошлин может поддержать экспорт в США, хотя окончательный уровень тарифов пока не определён. Торговый представитель США Джеймисон Грир заявил, что Трамп намерен сохранить пошлины на китайские товары в диапазоне 35–50%, и судебное решение не затронет большинство ограничений.
По данным Citigroup Inc., управляющие активами с совокупным портфелем более 20 трлн долларов увеличивают позиции в акциях и валютах развивающихся рынков на фоне неопределённости в экономической политике США.
Ранее Верховный суд США постановил, что президент Дональд Трамп не может применять чрезвычайные полномочия для введения тарифов, и отменил таможенные пошлины, введённые им в прошлом году практически для всех стран. Уже на следующий день после решения суда Трамп объявил о планах установить новую глобальную пошлину на уровне 10–15%.
Европейский союз готов отложить ратификацию торгового соглашения с США в ожидании разъяснений администрации Трампа относительно нового тарифного плана.
Международный валютный фонд раскритиковал экономическую политику администрации Трампа, в частности введение тарифов и массовые сокращения рабочих мест, призвав использовать альтернативные инструменты для смягчения негативных экономических последствий.