Prezident İlham Əliyev "Minatəmizləmə fəaliyyəti haqqında" Azərbaycan Respublikasının 2024-cü il 13 dekabr tarixli 90-VIIQ nömrəli Qanununun icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Prezidentinin bəzi fərmanlarında və Sərəncamında dəyişiklik edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, Fərmanla "İçərişəhər" Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu İdarəsinin Nizamnaməsi"nə yeni məzmunda yarımbənd əlavə edilib.
Belə ki, yeni 3.1.16-3-cü yarımbəndə əsasən, İçərişəhər Dövlət Tarix-Memarlıq Qoruğu "Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında" Qanuna uyğun olaraq, qoruqların ərazilərində minatəmizləmə fəaliyyəti həyata keçirilərkən daşınmaz tarix və mədəniyyət abidələri aşkar edildiyi halda onların yerləşdiyi ərazidə minatəmizləmə fəaliyyətinin həyata keçirilməsinə icazə verməlidir.
Eyni mövzuda "Azərbaycan Respublikası Dövlət Turizm Agentliyi haqqında Əsasnamə"yə də 3.0.33-2-ci yarımbənd əlavə olunub.

Президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал указ о внесении изменений в некоторые указы и распоряжение Президента в связи с исполнением Закона Азербайджанской Республики от 13 декабря 2024 года № 90-VIIQ «О деятельности по разминированию».
Как сообщает Valyuta.az, данным указом в Устав Управления Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичери-шехер» добавлен новый подпункт.
Согласно новому подпункту 3.1.16-3, Управление Государственного историко-архитектурного заповедника «Ичери-шехер» в соответствии с Законом «Об охране памятников истории и культуры» должно предоставлять разрешение на проведение работ по разминированию на территориях заповедников в случае выявления объектов недвижимого историко-культурного наследия на соответствующей территории.
Аналогичный подпункт 3.0.33-2 также внесён в Положение о Государственном агентстве по туризму Азербайджанской Республики.