“Oracle”un həmtəsisçisi, 194 milyard dollarlıq sərvəti ilə dünyanın ən varlı şəxslərindən biri olan Larri Ellison əsas yaşayış ünvanını Havaydan Floridaya dəyişib.
Valyuta.az xəbər verir ki, 81 yaşlı milyarderin yeni rəsmi ünvanı Manalapan (Florida) şəhəridir. Bu ərazi ABŞ prezidenti Donald Trampın Palm Biçdə yerləşən "Mar-a-Lago" iqamətgahından təxminən 20 dəqiqəlik məsafədədir.
Ellison 2023-cü ildə seçici qeydiyyatını Floridaya keçirib və əsas yaşayış yerini rəsmi şəkildə dəyişib. Bildirilir ki, bu addım ona böyük həcmdə “Oracle” səhmlərini satmazdan əvvəl təxminən 1 milyard dollar ştat vergisinə qənaət etməyə imkan verib.
Qeyd olunur ki, son illərdə milyarder Floridada aktiv şəkildə daşınmaz əmlak alır. O, Manalapanda 173 milyon dollarlıq malikanə, həmçinin yüz milyonlarla dollar dəyərində digər obyektlər əldə edib.
Ellisonun şəxsi təyyarə uçuşlarının böyük hissəsinin də son illər Floridada qeydə alınması onun əsas vaxtını artıq bu ştatda keçirdiyini göstərir.

Сооснователь компании Oracle, один из самых богатых людей мира с состоянием в 194 млрд долларов, Ларри Эллисон сменил основное место жительства с Гавайев на Флориду.
Как сообщает Valyuta.az, новым официальным адресом 81-летнего миллиардера стал город Маналапэн (штат Флорида). Этот населённый пункт находится примерно в 20 минутах езды от резиденции «Мар-а-Лаго» в Палм-Бич, принадлежащей президенту США Дональд Трамп.
Эллисон перевёл свою регистрацию избирателя во Флориду в 2023 году и официально изменил основное место проживания. Сообщается, что этот шаг позволил ему сэкономить около 1 млрд долларов на налогах штата перед продажей крупного пакета акций Oracle.
Отмечается, что в последние годы миллиардер активно приобретает недвижимость во Флориде. В частности, он купил особняк в Маналапэне за 173 млн долларов, а также другие объекты стоимостью в сотни миллионов долларов.
Кроме того, большинство полётов его частного самолёта в последние годы фиксируется во Флориде, что свидетельствует о том, что основную часть времени он теперь проводит в этом штате.