Azərbaycanın 67 şəhərin Baş planı təsdiq olunub
"Report" xəbər verir ki, bunu Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinin sədrinin birinci müavini Namiq Hümmətov "Təməl" memarlıq müsabiqəsinin mükafatlandırma mərasimində deyib.
Onun sözlərinə görə, qalan şəhərlərin planlarının yenilənməsi üzrə işlər davam edir:
"Qarabağ və Şərqi Zəngəzur regionunda yerləşən 12 şəhərdən 8-nin Baş planı artıq təsdiqlənib. Təsdiq olunan hər bir Baş plan, tətbiq edilən hər bir innovativ alət və reallaşdırılan hər bir layihə gələcək nəsillər üçün daha təhlükəsiz, rahat və insanmərkəzli yaşayış mühitinin möhkəm təməlini qoyub".
N.Hümmətov bildirib ki, 2025-ci il ərzində 7 Baş plan daxil, habelə 363 şəhərsalma əsaslandırılması təsdiq olunub:
"Göytəpə, Laçın, Qovlar, Qubadlı, Liman, Astara və Xudat şəhərlərinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda 18 yaşayış məntəqəsi üzrə ərazi sənədləri təsdiqlənib, Gəncənin Baş planı son mərhələyə çatdırılıb və təsdiq olunması üçün bu il artıq Nazirlər Kabinetinə təqdim edilib, Xocalının planı üzrə razılaşdırma davam edir".

В Азербайджане из 79 городов генеральные планы 67 уже разработаны и утверждены.
Как сообщает Report, об этом заявил первый заместитель председателя Государственного комитета по градостроительству и архитектуре Намиг Гумматов на церемонии награждения архитектурного конкурса «Təməl».
По его словам, работа по обновлению планов оставшихся городов продолжается.
«Из 12 городов, расположенных в Карабахском и Восточно-Зангезурском регионах, генеральные планы 8 уже утверждены. Каждый утверждённый генплан, каждый внедрённый инновационный инструмент и каждый реализованный проект закладывают прочный фундамент для формирования более безопасной, комфортной и ориентированной на человека среды проживания для будущих поколений», — отметил он.
Н. Гумматов сообщил, что в течение 2025 года утверждены 7 генеральных планов, а также 363 градостроительных обоснования.
«Утверждены территориальные документы по городам Гёйтепе, Лачын, Говлар, Губадлы, Лиман, Астара и Худат, а также по 18 населённым пунктам Карабахского и Восточно-Зангезурского регионов. Генеральный план Гянджи доведён до завершающей стадии и уже представлен в Кабинет министров для утверждения в текущем году, согласование плана по Ходжалы продолжается», — добавил он.