"Azərbaycanda kriptoaktivlərlə bağlı metodologiya üzrə hazırlıqlar tamamlanıb və sənədlərin razılaşdırılması prosesi davam edir".
Valyuta.az xəbər verir ki, bunu "AzFina"nın idarə heyətinin üzvü Rasim Xammədov Bakıda keçirilən "Azərbaycanın rəqəmsal maliyyə gündəliyi" mövzusunda öz çıxışında deyib.
"Kriptoaktivlərə yalnız investisiya aləti kimi yanaşmaq düzgün deyil. Hazırda proses 3 əsas istiqamətdə inkişaf etdirilir: metodologiya və qanunvericilik bazasının formalaşdırılması, istehlakçıların hüquqlarının qorunması, AML və kibertəhlükəsizlik risklərinin minimuma endirilməsi, həmçinin investorların hüquqlarının qorunaraq şəffaf bazar mühitinin yaradılması".
R.Xammədov bildirib ki, hazırda kriptoaktivlərə daha çox gələcəyin aləti kimi baxılır.
Onun sözlərinə görə, digər ölkələrin təcrübəsinin öyrənilməsi və tətbiqi risklərin azaldılmasına kömək edə, kiber təhlükəsizlik və çirkli pulların yuyulmasına qarşı mübarizə mexanizmlərinin gücləndirilməsi isə bu sahənin inkişafında mühüm rol oynaya bilər.

«В Азербайджане завершена подготовка методологии по криптоактивам, продолжается процесс согласования документов».
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил член правления AzFina Расим Хаммедов, выступая в Баку на мероприятии, посвященном теме «Цифровая финансовая повестка Азербайджана».
«Неправильно рассматривать криптоактивы исключительно как инвестиционный инструмент. В настоящее время процесс развивается по трем основным направлениям: формирование методологической и законодательной базы, защита прав потребителей, минимизация рисков в сфере AML и кибербезопасности, а также создание прозрачной рыночной среды при обеспечении защиты прав инвесторов», — сказал он.
Р. Хаммедов отметил, что в настоящее время криптоактивы все чаще рассматриваются как инструмент будущего.
По его словам, изучение и применение опыта других стран может способствовать снижению рисков, а укрепление механизмов кибербезопасности и противодействия отмыванию денег может сыграть важную роль в развитии этой сферы.