Avtomobil sənayesində böhran dərinləşir: Avropalı istehsalçılar təzyiq altında
Qlobal avtomobil sənayesində Çin istehsalçılarının güclənən rəqabəti, ABŞ-ın tətbiq etdiyi ticarət siyasəti və elektrikli avtomobil bazarındakı qeyri-müəyyənlik xüsusilə Avropanın aparıcı avtomobil istehsalçılarına ciddi təzyiq göstərir.
Valyuta.az xəbər verir ki, son dövrdə açıqlanan xərclərin azaldılması və yenidən strukturlaşdırma qərarları sektorun üzləşdiyi çətinlikləri bir daha gündəmə gətirib.
"Volkswagen"də ixtisar və zavodların bağlanması planı
Məlumata görə, Almaniyanın “Volkswagen Group” şirkəti dünya üzrə təxminən 100 min iş yerinin ixtisarını və Almaniyadakı dörd zavodunun bağlanmasını nəzərdən keçirir.
Bildirilir ki, şirkət ABŞ-ın tətbiq etdiyi gömrük rüsumları, Çin bazarında zəifləyən satış göstəriciləri və Avropada BYD kimi Çin istehsalçılarının, eləcə də “Stellantis” kimi rəqiblərin artan təzyiqi fonunda yaranan xərcləri azaltmağa çalışır.
Eyni zamanda investisiya xərclərinin məhdudlaşdırılması hesabına əməliyyat xərclərində təxminən 11 milyard avro qənaət edilməsinin planlaşdırıldığı qeyd olunur.
"Mercedes-Benz" bonus ödənişini təxirə salıb
Məlumata görə, “Mercedes-Benz” də xərclərin optimallaşdırılması proqramı çərçivəsində Almaniyadakı təxminən 90 min həmkarlar ittifaqı üzvü olan əməkdaşına iyul ayında verilməsi planlaşdırılan xüsusi bonus ödənişini 2027-ci ilə təxirə salıb. Şirkətin, həmçinin həftəlik iş saatlarının artırılmasını tələb etdiyi bildirilir.
Bundan başqa, BMW-nin də daha əvvəl mənfəət proqnozunu aşağı saldığı qeyd edilir.
Çin rəqabəti Avropa bazarını dəyişdirir
Çin avtomobil istehsalçıları, xüsusilə elektrikli avtomobil seqmentində mövqelərini sürətlə gücləndirirlər. Bu isə Avropa şirkətlərinin rəqabət qabiliyyətinə mənfi təsir göstərir.
Bir vaxtlar Çin bazarında lider markalardan biri olan “Volkswagen”in son illərdə bazar payını itirdiyi, Çin istehsalçılarının isə həm daxili bazarda, həm də Avropada mövqelərini möhkəmləndirdiyi bildirilir.
ABŞ-ın məhdudiyyətləri yeni qeyri-müəyyənlik yaradır
ABŞ administrasiyasının Çinlə əlaqəli avtomobillərə qarşı tətbiq etdiyi məhdudiyyətlərin Avropa istehsalçılarının Çin şirkətləri ilə əməkdaşlığına da təsir etdiyi qeyd olunur.
Vaşinqton administrasiyası Çin mənşəli avtomobillərin həssas məlumatlar toplaya biləcəyi narahatlığı ilə bir sıra məhdudlaşdırıcı tədbirlər həyata keçirir.
"Polestar"ın ABŞ bazarı ilə bağlı planları sual altındadır
Çinin “Geely” holdinqinə məxsus İsveçin elektrikli avtomobil markası “Polestar”ın Çin mənşəli proqram təminatına tətbiq olunan məhdudiyyətlər səbəbindən gələn ildən etibarən ABŞ bazarında avtomobil sata bilməyəcəyi ilə bağlı məlumatlar da sektorun diqqət mərkəzindədir.
Qlobal tərəfdaşlıqlar diqqət mərkəzindədir
ABŞ-ın Çinlə əlaqəli şirkətlərə münasibəti yalnız “Polestar”a təsir göstərmir. Məlumata görə, “Stellantis”in Çinin “Leapmotor” şirkəti ilə tərəfdaşlığı mövcuddur. “Nissan” isə Böyük Britaniyanın Sanderlend şəhərindəki zavodunda gələn ildən etibarən Çinin “Chery” markası üçün avtomobil istehsal etməyi planlaşdırır.
Bundan başqa, BMW və “Mercedes-Benz”in də Çində müxtəlif tərəfdaşlıqları olduğu bildirilir. Avtomobil sənayesində qlobal əməkdaşlıqların gələcək taleyi hazırda yaxından izlənilir.

Усиление конкуренции со стороны китайских производителей в мировой автомобильной промышленности, торговая политика США и неопределенность на рынке электромобилей оказывают серьезное давление, особенно на ведущих автопроизводителей Европы.
Как сообщает Valyuta.az, недавно объявленные решения о сокращении расходов и реструктуризации вновь вывели на повестку проблемы, с которыми сталкивается отрасль.
Планы сокращений и закрытия заводов в Volkswagen
По данным источников, немецкий концерн Volkswagen Group рассматривает возможность сокращения около 100 тыс. рабочих мест по всему миру и закрытия четырех заводов в Германии.
Сообщается, что компания стремится снизить расходы на фоне таможенных пошлин, введенных США, ослабления продаж на китайском рынке, а также растущего давления в Европе со стороны китайских производителей, включая BYD, и конкурентов, таких как Stellantis.
Также отмечается, что за счет ограничения инвестиционных расходов планируется сэкономить около 11 млрд евро на операционных затратах.
Mercedes-Benz отложил выплату бонусов
По имеющимся данным, Mercedes-Benz в рамках программы оптимизации расходов отложил до 2027 года специальную бонусную выплату, которую планировалось перечислить в июле примерно 90 тыс. сотрудникам — членам профсоюза в Германии. Сообщается также, что компания требует увеличения продолжительности рабочей недели.
Кроме того, ранее BMW также снизила прогноз по прибыли.
Китайская конкуренция меняет европейский рынок
Китайские автопроизводители стремительно укрепляют свои позиции, особенно в сегменте электромобилей. Это негативно влияет на конкурентоспособность европейских компаний.
Сообщается, что Volkswagen, который когда-то был одним из лидирующих брендов на китайском рынке, в последние годы теряет долю рынка, тогда как китайские производители укрепляют позиции как на внутреннем рынке, так и в Европе.
Ограничения США создают новую неопределенность
Отмечается, что ограничения, введенные администрацией США в отношении автомобилей, связанных с Китаем, также влияют на сотрудничество европейских производителей с китайскими компаниями.
Вашингтон принимает ряд ограничительных мер из-за опасений, что автомобили китайского происхождения могут собирать конфиденциальные данные.
Планы Polestar на рынке США под вопросом
В центре внимания отрасли также оказались сообщения о том, что шведский бренд электромобилей Polestar, принадлежащий китайскому холдингу Geely, со следующего года может лишиться возможности продавать автомобили на рынке США из-за ограничений на программное обеспечение китайского происхождения.
Глобальные партнерства в центре внимания
Подход США к компаниям, связанным с Китаем, влияет не только на Polestar. По данным источников, у Stellantis есть партнерство с китайской компанией Leapmotor. Nissan же планирует со следующего года производить автомобили для китайского бренда Chery на своем заводе в Сандерленде в Великобритании.
Кроме того, сообщается, что у BMW и Mercedes-Benz также есть различные партнерства в Китае. Дальнейшая судьба глобального сотрудничества в автомобильной промышленности сейчас находится под пристальным наблюдением.