Asiyanın dördüncü ən böyük iqtisadiyyatına malik Cənubi Koreya yaxın illərdə yarımkeçirici istehsalı və süni intellekt sahəsində potensialını artırmaq məqsədilə təxminən 1,2 trilyon dollar həcmində investisiya proqramı həyata keçirəcəyini açıqlayıb.
Valyuta.az BBC-yə istinadən xəbər verir ki, təşəbbüs "Üç Meqa Layihə" proqramı çərçivəsində həyata keçiriləcək. Proqram yeni yarımkeçirici istehsalı mərkəzlərinin, süni intellekt məlumat mərkəzlərinin və robot texnologiyaları infrastrukturlarının yaradılmasını, eyni zamanda Seuldan kənar regionların sənaye inkişafının sürətləndirilməsini nəzərdə tutur.
Cənubi Koreya Prezidenti Li Ce Myon bildirib ki, proqramın əsas məqsədlərindən biri paytaxtdan kənar regionların iqtisadi inkişafını sürətləndirmək və sənaye fəaliyyətini ölkə üzrə daha balanslı şəkildə bölüşdürməkdir.
Prezident Li proqramın detallarını ölkənin ən böyük yarımkeçirici istehsalçıları olan "Samsung" və "SK Hynix" şirkətlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə keçirilən və televiziya vasitəsilə canlı yayımlanan tədbirdə açıqlayıb.
Dövlət başçısı çıxışında bildirib: "Biz süni intellektin əsas elementlərini bütün digər ölkələrdən daha sürətli təmin etməliyik".
O əlavə edib ki, yarımkeçiricilər, fiziki süni intellekt texnologiyaları və süni intellekt məlumat mərkəzləri ölkənin texnoloji inkişafının üç əsas istiqamətini təşkil edir.
Layihə çərçivəsində ölkənin cənub-qərbində "Samsung" və "SK Hynix"in iştirakı ilə yeni yarımkeçirici istehsalı kompleksi inşa ediləcək. Kompleksə 800 trilyon von (təxminən 520 milyard ABŞ dolları) həcmində investisiya yatırılması planlaşdırılır.
Hökumət növbəti 10 il ərzində süni intellekt məlumat mərkəzlərinin inkişafına yönəlmiş əlavə 1 kvadrilyon von (təxminən 650 milyard ABŞ dolları) həcmində investisiya proqramını da açıqlayıb.
Bundan başqa, Seuldan kənarda yeni süni intellekt infrastrukturu obyektlərinin tikintisi nəzərdə tutulur.
Prezident Li daha əvvəl yaydığı yazılı açıqlamada bildirib ki, sənayenin əsasən Seulda cəmləşməsi regionların inkişafdan geri qalmasına səbəb olur. O, proqramı ölkənin gələcəyi baxımından "həyatda qalma məsələsi" adlandırıb.
Layihələrin həyata keçirilməsi üçün böyük həcmdə su ehtiyatına ehtiyac yaranacaq. Prezidentin sözlərinə görə, aparılan qiymətləndirmələr regionun gündəlik 1 milyon ton sənaye suyu ilə təmin edilməsinin mümkün olduğunu göstərir.
Məlumata görə, "Google", "Amazon" və "Meta" da daxil olmaqla ABŞ-ın aparıcı texnologiya şirkətləri bu il süni intellekt texnologiyalarına ümumilikdə 650 milyard ABŞ dolları investisiya yatıracaqlarını açıqlayıblar.
Artan tələbat fonunda "SK Hynix"in bazar dəyəri may ayında 1 trilyon ABŞ dolları həddini ötüb. (**düzəliş edildi**)
Süni intellekt sistemlərində istifadə olunan çiplərə qlobal tələbatın sürətlə artması yarımkeçirici bazarında təchizat üzərində təzyiqi artırıb və qiymətlərin yüksəlməsinə səbəb olub. Bir sıra texnologiya şirkətləri də komponent xərclərinin artmasını əsas gətirərək məhsullarının qiymətlərini artırdıqlarını bildiriblər.

Южная Корея, обладающая четвертой по величине экономикой Азии, объявила о запуске инвестиционной программы объемом около 1,2 трлн долларов, направленной на развитие производства полупроводников и технологий искусственного интеллекта в ближайшие годы.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на BBC, инициатива будет реализована в рамках программы «Три мегапроекта». Она предусматривает создание новых центров по производству полупроводников, дата-центров искусственного интеллекта и инфраструктуры робототехники, а также ускорение промышленного развития регионов за пределами Сеула.
Президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён заявил, что одной из главных целей программы является ускорение экономического развития регионов и более сбалансированное распределение промышленной активности по всей стране.
Подробности проекта глава государства представил в ходе телевизионного мероприятия с участием руководителей крупнейших производителей полупроводников страны — Samsung и SK Hynix.
«Мы должны обеспечить ключевые элементы искусственного интеллекта быстрее, чем любая другая страна», — подчеркнул президент.
По его словам, полупроводники, технологии физического искусственного интеллекта и дата-центры ИИ станут тремя основными направлениями технологического развития страны.
В рамках проекта на юго-западе Южной Кореи при участии Samsung и SK Hynix будет построен новый комплекс по производству полупроводников. В его создание планируется инвестировать 800 трлн вон (около 520 млрд долларов США).
Кроме того, правительство объявило о дополнительной инвестиционной программе объемом 1 квадриллион вон (примерно 650 млрд долларов США) на развитие дата-центров искусственного интеллекта в течение следующих десяти лет.
Также предусматривается строительство новых объектов инфраструктуры искусственного интеллекта за пределами Сеула.
Ранее Ли Чжэ Мён в письменном заявлении отметил, что чрезмерная концентрация промышленности в столице приводит к отставанию регионов в развитии. По его словам, реализация программы является для страны «вопросом выживания».
Для реализации проектов потребуются значительные объемы водных ресурсов. По словам президента, проведенные оценки показывают, что регион может быть обеспечен 1 млн тонн промышленной воды в сутки.
По имеющимся данным, ведущие американские технологические компании, включая Google, Amazon и Meta, в этом году планируют совместно инвестировать около 650 млрд долларов США в развитие технологий искусственного интеллекта.
На фоне растущего спроса рыночная капитализация SK Hynix в мае превысила 1 трлн долларов США. (Исправлено)
Стремительный рост мирового спроса на чипы, используемые в системах искусственного интеллекта, усилил давление на цепочки поставок полупроводников и способствовал росту цен. Ряд технологических компаний также сообщил о повышении цен на свою продукцию, объяснив это увеличением стоимости компонентов.