Zeynal Kərimzadə: "Bazarda rəqəmsallaşma prosesi hələ də düzgün istiqamətdə inkişaf etmir"
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən sahibkarların böyük əksəriyyəti gələcəkdə rəqəmsallaşma prosesinə qoşulacaq.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Epoint-in qurucusu Zeynal Kərimzadə  "Azərbaycanın Rəqəmsal Maliyyə Gündəliyi" mövzusunda keçirilən maarifləndirici tədbirdə danışıb.
Onun sözlərinə görə, Vergi Xidmətinin açıqladığı məlumata əsasən, hazırda Azərbaycanda 882 min aktiv vergi ödəyicisi fəaliyyət göstərir. Onların 822 mini KOB subyektləridir. Bu isə o deməkdir ki, gec-tez bu sahibkarların hamısı rəqəmsallaşma prosesinə qoşulacaq və biznes xidmətlərinin böyük hissəsi rəqəmsal platformalar üzərindən təqdim olunacaq.
Z.Kərimzadə qeyd edib ki, buna baxmayaraq, hazırkı tendensiya göstərir ki, ümumiyyətlə sahibkarların 1 faizindən də azı rəqəmsallaşır.
"Bu vəziyyətin həm müsbət, həm də mənfi tərəfləri var. Mənfi tərəfi ondan ibarətdir ki, bazarda rəqəmsallaşma prosesi hələ də düzgün istiqamətdə inkişaf etmir", – deyə o əlavə edib.

Подавляющее большинство предпринимателей, работающих в Азербайджане, в будущем присоединятся к процессу цифровизации.
Как сообщает Valyuta.az, об этом заявил основатель Epoint Зейнал Керимзаде на просветительском мероприятии на тему «Цифровая финансовая повестка Азербайджана».
По его словам, согласно данным Налоговой службы, в настоящее время в Азербайджане действуют 882 тыс. активных налогоплательщиков. Из них 822 тыс. являются субъектами малого и среднего бизнеса. Это означает, что рано или поздно все эти предприниматели присоединятся к процессу цифровизации, а значительная часть бизнес-услуг будет предоставляться через цифровые платформы.
З. Керимзаде отметил, что, несмотря на это, текущая тенденция показывает: в целом цифровизируется менее 1% предпринимателей.
«У этой ситуации есть как положительные, так и отрицательные стороны. Отрицательная сторона заключается в том, что процесс цифровизации на рынке все еще развивается не в правильном направлении», — добавил он.