9 iyul tarixində ADA Universitetində "Baku ID" çərçivəsində "SABAH.academy" tərəfindən 6-cı "University Demo Day" startap müsabiqəsi keçirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, keçirilən startap müsabiqəsində 10 tələbə komandası layihələrini investorlara təqdim edib.
Bakı Dövlət Universiteti, Azərbaycan Texniki Universiteti, ADA Universiteti, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti, Bakı Mühəndislik Universiteti və UNEC SABAH qruplarını təmsil edən komandalar startap layihələri ilə investorlar, korporativ tərəfdaşlar və münsiflər heyəti qarşısında çıxış edib.
Tədbiri "SABAH.academy"nin rəhbəri Aminə Məlikova açıq elan edib. Hər bir komanda 3 dəqiqə ərzində layihələrini təqdim edib, daha sonra münsiflərin suallarını cavablandırıblar.
Proqram çərçivəsində məzunların qurduğu startapların təqdim olunduğu "Alumni Startup Spotlights" və iştirakçıların komandalarla birbaşa ünsiyyət quraraq layihələrlə yaxından tanış olduğu "Startup Fair" (Startap Sərgisi) də təşkil edilib.
Münsiflərin qiymətləndirməsinə əsasən, birinci yeri ADA Universitetinin "QuickRecap", ikinci yeri ADA Universitetinin "Seeder", üçüncü yeri isə Azərbaycan Texniki Universitetinin "StipUp" komandası tutub.
Tədbirdə, həmçinin "Caucasus Ventures" vençur kapitalı fondunun nümayəndəsi Samir Hacıbəyli ADA Universitetinin "Seeder" startapına 10 min ABŞ dolları həcmində şərti investisiya öhdəliyi təqdim olunduğunu və komandanın bir nümayəndəsinin oktyabr ayında Silikon Vadisinə səfərə dəvət edildiyini açıqlayıb.
Startap layihələrini texnologiya və sahibkarlıq sahəsində fəaliyyət göstərən azərbaycanlı mütəxəssislər qiymətləndiriblər. Münsiflər heyətində "Polygraf AI" şirkətinin həmtəsisçisi və baş icraçı direktoru Yaqub Rəhimov, "Femigrants" platformasının təsisçisi və baş icraçı direktoru Aytəkin Əliyeva, "Navan" şirkətinin baş proqram təminatı mühəndisi Məhəmmədiyyə Əbdürəhimov, "Push30 Azerbaijan"ın baş direktoru Mənsur Paşayev, eləcə də "Dosty" layihəsinin təsisçisi və baş icraçı direktoru Ayaz Əhmədov yer alıblar.
Tədbir zamanı Yaqub Rəhimov Azərbaycanda "Polygraf Labs" mərkəzinin yaradılması planlarını açıqlayıb. Onun sözlərinə görə, yeni mərkəz yerli süni intellekt və kibertəhlükəsizlik ekosisteminin inkişafına töhfə verəcək, 200 yeni iş yerinin yaradılmasını təmin edəcək və Yaxın Şərq ilə Mərkəzi Asiya regionu üçün regional texnologiya qovşağı rolunu oynayacaq.
Yaqub Rəhimov bildirib ki, gələcəkdə "Demo Day" iştirakçılarından bəzilərini "Polygraf AI" komandasında görməkdən məmnun olar. O əlavə edib ki, regionda təhlükəsiz və suveren süni intellekt təşəbbüslərini dəstəkləmək məqsədilə ilk üç yeri tutan komandalara ümumilikdə 5 min ABŞ dolları dəyərində "Polygraf AI" kreditləri təqdim olunub.
Tədbirlə bağlı danışan "SABAH.academy"nin rəhbəri Aminə Məlikova bildirib ki, "University Demo Day" hər zaman sadəcə bir müsabiqədən daha artıq olub.
"Bu, verilən bir dürüst sualın, qurulan faydalı əlaqənin və ya gözlənilməz bir söhbətin hər hansı bir ideyanı irəliyə apara biləcəyi platformadır", - deyə A.Məlikova əlavə edib.
Qeyd edək ki, 2022-ci ilin iyun ayında “SABAH.HUB” İnnovasiya Mərkəzinin nəzdində təsis edilmiş “SABAH.academy” gənclərin inkişafını, sahibkarlığı və innovasiyaları dəstəkləyən təlim və təhsil proqramları həyata keçirir. Platforma Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə yaradılıb və "IE Business School" ilə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırılır. Bu günə qədər proqram 1 000-dən çox tələbə komandasının formalaşmasına dəstək olub və ən yaxşı komandalar biznes ideyalarını daha da inkişaf etdirmək üçün "SABAH.lab"ə qəbul edilib.
“Baku ID”, “SABAH.HUB” İnnovasiya Mərkəzi tərəfindən təşkil olunan, startaplara və investisiyalara yönəlmiş, Azərbaycanın aparıcı innovasiya tədbirlərindən biridir.
Platformanın fəaliyyəti və ən son yeniliklər barədə daha ətraflı məlumatı “SABAH.HUB” saytından əldə edə bilərsiniz.
Azərbaycanda iş adamlarının problemini həll edən startap qurdu - “Artıq 9 ölkədən istifadəçimiz var” - Müsahibə
Azərbaycanlının ABŞ, Kanada, İngiltərə bazarındakı layihəsi - 1 milyon manata yaxın investisiya
Layihələri 1 milyona yaxın investisiya alan 3 dostun uğuru - Müsahibə
Bütün xəbərlər"AI sənayesinin özünü doğrultması üçün 3 trilyon dollar lazımdır"
10.07.2026“Pul sadəcə yığılmamalıdır, işləməlidir” – Pərviz Qasımov AFB Bankın yeni yığım modelini izah edir ®

9 июля в Университете ADA в рамках Baku ID состоялся шестой конкурс стартапов University Demo Day, организованный SABAH.academy.
Как сообщает Valyuta.az, в конкурсе приняли участие 10 студенческих команд, которые представили свои проекты инвесторам.
Команды, представлявшие SABAH-группы Бакинского государственного университета, Азербайджанского технического университета, Университета ADA, Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, Бакинского инженерного университета и UNEC, выступили со своими стартап-проектами перед инвесторами, корпоративными партнерами и членами жюри.
Мероприятие открыла руководитель SABAH.academy Амина Маликова. Каждой команде было предоставлено три минуты для презентации проекта, после чего участники ответили на вопросы жюри.
В рамках программы также состоялись Alumni Startup Spotlights, где были представлены стартапы, созданные выпускниками, и Startup Fair — выставка стартапов, позволившая участникам напрямую пообщаться с командами и подробнее ознакомиться с их проектами.
По итогам оценки жюри первое место заняла команда QuickRecap Университета ADA, второе — команда Seeder того же университета, а третье — команда StipUp Азербайджанского технического университета.
В ходе мероприятия представитель венчурного фонда Caucasus Ventures Самир Гаджибейли также сообщил, что стартапу Seeder Университета ADA было предоставлено условное инвестиционное обязательство в размере 10 тыс. долларов США, а один из представителей команды приглашен в октябре посетить Кремниевую долину.
Стартап-проекты оценивали азербайджанские специалисты в области технологий и предпринимательства. В состав жюри вошли соучредитель и генеральный директор Polygraf AI Ягуб Рагимов, основатель и генеральный директор платформы Femigrants Айтакин Алиева, старший инженер-программист компании Navan Магомедийя Абдуррагимов, генеральный директор Push30 Azerbaijan Мансур Пашаев, а также основатель и генеральный директор проекта Dosty Аяз Ахмедов.
В ходе мероприятия Ягуб Рагимов рассказал о планах по созданию в Азербайджане центра Polygraf Labs. По его словам, новый центр будет содействовать развитию местной экосистемы искусственного интеллекта и кибербезопасности, обеспечит создание 200 новых рабочих мест и станет региональным технологическим хабом для Ближнего Востока и Центральной Азии.
Ягуб Рагимов отметил, что в будущем был бы рад видеть некоторых участников Demo Day в команде Polygraf AI. Он также сообщил, что для поддержки инициатив в сфере безопасного и суверенного искусственного интеллекта в регионе командам, занявшим первые три места, были предоставлены кредиты Polygraf AI на общую сумму 5 тыс. долларов США.
Комментируя мероприятие, руководитель SABAH.academy Амина Маликова заявила, что University Demo Day всегда был чем-то большим, чем просто конкурс.
«Это платформа, где один честно заданный вопрос, полезное знакомство или неожиданный разговор могут дать импульс развитию любой идеи», — добавила А. Маликова.
Отметим, что SABAH.academy была создана в июне 2022 года при Инновационном центре SABAH.HUB и реализует образовательные и учебные программы, направленные на развитие молодежи, поддержку предпринимательства и инноваций. Платформа создана при поддержке Министерства науки и образования Азербайджанской Республики и действует в рамках сотрудничества с IE Business School.
На сегодняшний день программа оказала поддержку в формировании более 1 000 студенческих команд, а лучшие из них были приняты в SABAH.lab для дальнейшего развития своих бизнес-идей.
Baku ID — одно из ведущих инновационных мероприятий Азербайджана, ориентированных на стартапы и инвестиции. Оно организуется Инновационным центром SABAH.HUB.
Более подробную информацию о деятельности платформы и последних новостях можно получить на сайте SABAH.HUB.