Əməliyyat başa çatdıqdan sonra “Bank J. Safra Sarasin” “Saxo Holding”in və dolayısı ilə “Saxo Bank”ın 100 faiz səhmdarı olacaq
İsveçrənin özəl bankçılıq və sərvətlərin idarə edilməsi üzrə ixtisaslaşmış maliyyə qrupu “J. Safra Sarasin Group”, “Saxo Bank”ın həmtəsisçisi Kim Furnesə məxsus “Saxo Holding”dəki qalan dolayı payın alınması barədə razılığa gəlib.
Valyuta.az-ın verdiyi xəbərə görə, bununla da qrup Danimarkanın rəqəmsal investisiya bankı “Saxo Bank” üzərində tam mülkiyyət hüququ əldə edəcək.
Alınacaq pay təxminən 28,69 faiz təşkil edir. Razılaşma “Bank J. Safra Sarasin”in tərəflər arasında imzalanmış səhmdarlar müqaviləsində nəzərdə tutulan alış opsionundan istifadə etməsindən sonra əldə olunub.
Əməliyyat tamamlandıqdan sonra “Bank J. Safra Sarasin” “Saxo Holding”in və dolayısı ilə “Saxo Bank”ın 100 faiz səhmdarı olacaq. Bununla belə, “Saxo Bank” ayrıca hüquqi şəxs kimi fəaliyyətini davam etdirəcək.
Bankın həmtəsisçisi Kim Furnes isə “Saxo Bank”ın Direktorlar Şurasının sədri vəzifəsində qalacaq.
Kim Furnes bildirib ki, bu qərar “J. Safra Sarasin” ilə razılaşdırılmış uzunmüddətli baxışa tam uyğundur və “Saxo”nun inkişafında növbəti təbii mərhələni əks etdirir.
“Son 30 il ərzində “Saxo”nu qurmaq peşəkar həyatımın ən böyük imtiyazı olub. Şirkətin strateji inkişafını dəstəkləməyə davam etməyi səbirsizliklə gözləyirəm”, – o qeyd edib.
“J. Safra Sarasin Group”un sədri Yakob Safranın sözlərinə görə, Kim Furnes qlobal rəqəmsal investisiya bazarında aparıcı mövqeyə malik bir şirkət formalaşdırıb.
“Bu mühüm mərhələ bizim uzunmüddətli investisiya yanaşmamızı əks etdirir. Biz “Saxo”nun özünəməxsus üstünlüklərini qorumağa və şirkətin dayanıqlı inkişafının növbəti mərhələsini dəstəkləməyə sadiqik”, – Yakob Safra bildirib.
Əməliyyatın başa çatması müvafiq tənzimləyici orqanların təsdiqlərindən asılıdır. Tərəflər sövdələşmənin maliyyə şərtlərini açıqlamayıblar.
Qeyd edək ki, “J. Safra Sarasin Group” bu ilin martında tələb olunan tənzimləyici icazələri aldıqdan sonra “Saxo Bank”ın nəzarət paketinin alınmasını başa çatdırmışdı. Həmin sövdələşmə çərçivəsində Danimarkada qeydiyyatdan keçmiş və Çinin “Geely Holding” qrupuna bağlı “Geely Financials Denmark”, Finlandiyanın maliyyə xidməti şirkəti “Mandatum Group” və digər azlıq səhmdarlardan bankın səhmlərinin təxminən 71 faizi alınmışdı. Nəzarət paketinin əldə edilməsi planı ilk dəfə ötən ilin martında elan edilmişdi.
Şirkətlər haqqında:
“J. Safra Sarasin Group” – Baş ofisi İsveçrənin Bazel şəhərində yerləşən özəl bankçılıq və sərvətlərin idarə olunması sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq maliyyə qrupudur. Tarixi 1841-ci ilə gedib çıxan qrup dünyanın müxtəlif ölkələrində xidmət göstərir və əsasən yüksək gəlirli fərdi müştərilər üçün sərvətlərin idarə edilməsi, investisiya və aktivlərin qorunması xidmətləri təqdim edir.
“Saxo Bank” – Baş ofisi Danimarkanın Kopenhagen şəhərində yerləşən rəqəmsal investisiya bankıdır. 1992-ci ildə təsis edilən bank fərdi və institusional müştərilərə səhmlər, istiqrazlar, valyutalar, ETF-lər, törəmə maliyyə alətləri və digər aktivlərlə onlayn ticarət və investisiya xidmətləri təqdim edir. Bank 170-dən çox ölkədə fəaliyyət göstərir və milyonlarla müştəriyə xidmət göstərir.
Bütün xəbərlər“MagicPort” liman əməliyyatlarını rəqəmsallaşdırmaq üçün 3 milyon dollar investisiya alıb

После завершения сделки Bank J. Safra Sarasin станет 100-процентным акционером Saxo Holding и, соответственно, Saxo Bank.
Швейцарская финансовая группа J. Safra Sarasin Group, специализирующаяся на частном банковском обслуживании и управлении состоянием, достигла соглашения о приобретении оставшейся косвенной доли в Saxo Holding, принадлежащей сооснователю Saxo Bank Киму Фурнесу.
Как сообщает Valyuta.az, в результате сделки группа получит полный контроль над датским цифровым инвестиционным банком Saxo Bank.
Приобретаемая доля составляет около 28,69%. Соглашение было достигнуто после того, как Bank J. Safra Sarasin воспользовался опционом на покупку, предусмотренным акционерным соглашением между сторонами.
После завершения сделки Bank J. Safra Sarasin станет единственным владельцем Saxo Holding и, соответственно, 100-процентным акционером Saxo Bank. При этом Saxo Bank продолжит деятельность как самостоятельное юридическое лицо.
Сооснователь банка Ким Фурнес сохранит должность председателя совета директоров Saxo Bank.
По словам Кима Фурнеса, принятое решение полностью соответствует долгосрочному стратегическому видению, согласованному с J. Safra Sarasin, и отражает следующий естественный этап развития Saxo.
«На протяжении последних 30 лет создание Saxo было величайшей привилегией моей профессиональной жизни. Я с нетерпением жду возможности и дальше поддерживать стратегическое развитие компании», — отметил он.
Председатель J. Safra Sarasin Group Якоб Сафра заявил, что Ким Фурнес создал компанию, занимающую ведущие позиции на мировом рынке цифровых инвестиционных услуг.
«Этот важный этап отражает наш долгосрочный инвестиционный подход. Мы намерены сохранить уникальные преимущества Saxo и поддержать следующий этап устойчивого развития компании», — заявил Якоб Сафра.
Завершение сделки зависит от получения одобрений со стороны соответствующих регулирующих органов. Финансовые условия сделки стороны не раскрывают.
Напомним, что в марте текущего года J. Safra Sarasin Group завершила приобретение контрольного пакета акций Saxo Bank после получения всех необходимых разрешений регулирующих органов. В рамках той сделки были приобретены около 71% акций банка у зарегистрированной в Дании компании Geely Financials Denmark, связанной с китайской группой Geely Holding, финской финансовой компании Mandatum Group, а также других миноритарных акционеров. О планах приобрести контрольный пакет впервые было объявлено в марте прошлого года.
О компаниях
J. Safra Sarasin Group — международная финансовая группа со штаб-квартирой в Базеле (Швейцария), работающая в сфере частного банковского обслуживания и управления состоянием. История группы берет начало в 1841 году. Она оказывает услуги в различных странах мира, специализируясь на управлении капиталом, инвестициях и защите активов состоятельных частных клиентов.
Saxo Bank — цифровой инвестиционный банк со штаб-квартирой в Копенгагене (Дания). Основанный в 1992 году банк предоставляет частным и институциональным клиентам услуги по онлайн-торговле и инвестированию в акции, облигации, валюты, ETF, производные финансовые инструменты и другие активы. Банк работает более чем в 170 странах и обслуживает миллионы клиентов.