Məhlə uşaqları taksidə startap ideyası tapdılar, Azərbaycanda rəqibi yoxdur
Eyni məhlədə böyüyən, uşaqlıqdan dost olan Amin və Murad bu gün birlikdə startap quran gənclər sırasındadır. Onların yaratdığı “AdMeIn” taksidaxili rəqəmsal reklam platforması kimi fəaliyyət göstərir və artıq bazarda ilk uğurlarını qazanmağa başlayıb.
Valyuta.az “AdMeIn” startapının təsisçiləri Amin Əliyev və Murad Mirzəyevlə həmsöhbət olub. Onlar söhbət zamanı həm dostluqlarının biznes ortaqlığına necə çevrildiyindən, həm də startapın yaranma hekayəsindən danışıblar.
Qeyd edək ki, Murad hazırda Berlin Texniki Universitetinin 4-cü kurs tələbəsidir. Amin isə ADA Universitetinin 2-ci kursunda təhsil alır.
- İlk olaraq, sizdən danışaq. Bir araya necə gəlmisiniz?
Murad: Biz eyni məhlədə böyümüşük, məhlə uşaqlarıyıq. Təxminən 5-6 yaşımızdan bir-birimizi tanıyırıq. Dostluğumuz da elə həmin vaxtlardan başlayıb. Artıq 16 ilə yaxındır ki, dostuq.
- Hər dostluq biznes ortaqlığına çevrilmir. Sizdə bu necə alındı?
Amin: Uşaqlıqdan məhlədəki digər uşaqlardan bir qədər fərqlənirdik. Həmişə yeni şeylərə marağımız olub, fərqli düşünməyə çalışmışıq. Bu baxımdan baxışlarımız və maraqlarımız da üst-üstə düşürdü. İllər keçdikcə dostluğumuz daha da möhkəmləndi və bir nöqtədən sonra ortaqlı iş qurmaq fikri yarandı. Düşünürəm ki, bizi ortaq olaraq bir araya gətirən məhz eyni düşüncə tərzi və bir-birimizi yaxşı tanımağımız oldu. Dediyiniz kimi, hər dostluq biznes ortaqlığına çevrilmir. Bizim üstünlüyümüz ondadır ki, həm dostluğumuzu, həm də işimizi uğurla davam etdirə bilirik.
- “AdMeIn” ideyasından danışaq, layihənin ideyası necə və nə vaxt yarandı?
Amin: Muradla birgə Türkiyədə səfərdə olarkən taksidə gedirdik. Yolboyu düşündük ki, insanlar gün ərzində kifayət qədər vaxtlarını taksidə keçirirlər. Bu vaxt adətən boş keçir. Elə həmin anda ağlımıza gəldi ki, bu vaxtı həm sərnişinlər, həm də bizneslər üçün daha faydalı etmək olar. Beləcə, taksilərdə rəqəmsal məzmun və reklam platforması yaratmaq ideyası yarandı.
Murad: İdeya olaraq bu model 2023-cü ildən var, amma tətbiqinə 2025-ci ilin sentyabrından başlamışıq, Bu müddətdə testlər aparılıb, avadanlıqlar quraşdırılıb və demo reklam kampaniyaları həyata keçirilib. Rəsmi olaraq bazara çıxışımız isə bu ilin fevralında baş tutub.
- Azərbaycan bazarında rəqibləriniz varmı?
Amin: Xeyr, Azərbaycanda yeni layihədir.
- Bu startapın əsas funksiyaları nələrdir və necə işləyir?
Murad: AdMeIn taksidaxili rəqəmsal reklam platformasıdır. Taksilərdə quraşdırdığımız monitorlar vasitəsilə sərnişinlər reklam və müxtəlif məzmunlarla tanış olurlar. Platformanın əsas üstünlüyü reklam nəticələrinin ölçülə bilməsidir. Biz reklamların baxış sayı, izlənmə göstəriciləri və istifadəçi aktivliyi ilə bağlı məlumatları izləyə bilirik.
- Bizneslər və startaplarda başlanğıcda müştəri tapmaq məsələsi problem ola bilir. İlk müştəriləriniz kimlər oldu?
Murad: İlk müştərimiz 24/7 startapı oldu. Bazara yeni daxil olduğumuz üçün şirkətlər bizimlə işləməyə tərəddüd edirdi və özümüzü sübut etməli idik. Belə bir vaxtda 24/7 startapı bizə etibar etdi və ilk əməkdaşlığımız onlarla baş tutdu. Bir ay ərzində reklam kampaniyalarını platformamızda yayımladıq. Bu gün də əlaqələrimiz davam edir. Ümumiyyətlə, düşünürük ki, startap ekosistemində qarşılıqlı dəstək çox vacibdir. Startaplar bir-birinin inkişafına töhfə verməyi bacarmalıdır.
- Startaplarda ilk dövrlər heç də asan olmur. İlk çətinliklər nələr idi?
Murad: İlk böyük çətinlik monitorların quraşdırılması ilə bağlı idi. Bunun üçün 100 avtomobili ayrı-ayrı vaxtlarda servisə cəlb etməli, avadanlıqları quraşdırmalı və test etməli idik. Bu proses həm vaxt, həm də ciddi əmək tələb edirdi. Digər çətinlik isə satışlarla bağlı idi. Bazarda ilk olduğumuz üçün şirkətlərə platformanı izah etmək və onları əməkdaşlığa inandırmaq asan deyildi. Amma artıq insanlar bu formatla tanışdırlar, taksilərdə monitorları görüblər və bu da işimizi xeyli asanlaşdırıb.
Eyni zamanda “Yango”nun Azərbaycandakı rəsmi tərəfdaşı olan Senior’s Parkın təsisçisi Kamran Əliyevin təmənnasız dəstəyi və bizi avtomobillə təmin etməsi çətin dövrlərdə ayaqda qalmağımıza birbaşa təsir göstərib. Həmçinin, Marketinq sahəsində uzunillik təcrübəyə malik Uğur Mahmudovun satış və B2B kommunikasiyaları üzrə dəstəyi sayəsində artıq bir çox şirkət bizi etibarlı və effektiv reklam kanalı kimi görür.
- Startap Şəhadətnaməsi almağınızdan danışaq, prosesi rahat keçə bildiniz?
Amin: Əslində, gözlədiyimdən daha rahat alındı, bu qədər rahat olacağını gözləmirdik.
- Layihə maraqlı layihədir, bazarda müəyyən boşluqları doldurur...
Murad: Bəli, biz çox fərqlənirik, şəhadətnamə almama şansımız yox idi. Ona görə də həvəslə müracətimizi edib, bütün proseslərdən keçdik.
- Startapı qurarkən elə bir məqam oldumu ki, hər şeyi dayandırmağı düşündünüz?
Amin: Təbii ki, motivasiyamızın düşdüyü və çətinliklərlə üzləşdiyimiz vaxtlar olub. Açığı, heç vaxt işi yarımçıq qoymağı düşünməmişik. Bu yola çıxanda özümüzə söz vermişdik ki, nə olursa-olsun, ilk nəticələri əldə edənə və satışlarımızı formalaşdırana qədər geri addım atmayacağıq.
- İnvestisiya müraciətlərinə başlamısınız?
Murad: Xeyr, hələlik iş öz-özünü böyütmək gücünə sahibdir.
- O zaman artıq gəlir əldə edirsiniz...
Murad: Bəli, hazırda bir neçə böyük şirkətlə əməkdaşlıq edirik. Artıq aylıq xərclərimizi startapın öz gəlirləri hesabına qarşılaya bilirik. Bu, bizim üçün sevindirici göstəricidir. Çünki qısa müddət ərzində reklam bazarında öz yerimizi tutmağa və müştərilərin etimadını qazanmağa başlamışıq.
- Hazırda komandanız neçə nəfərdən ibarətdir?
Amin: Komandada 7 nəfərik.
- Murad bəy, niyə təhsilinizi Azərbaycanda yox, Almaniyada davam etdirməyə qərar verdiniz?
Murad: Berlin Texniki Universitetindən qəbul almışdım. Məktəb illərindən alman dilini bildiyim üçün bu mənim üçün yaxşı fürsət idi. Həm ödənişsiz təhsil almaq, həm də dünyanın aparıcı universitetlərindən birində oxumaq imkanı əldə etdim.
- Amin bəy bəs siz necə, məhlə uşağınızı tək qoymamaq üçün xaricdə təhsilinizi davam etdirməyi düşünürsünüz?
Amin: Bakalavrı bitirdikdən sonra xeyr, təhsilimə xaricdə davam etmək fikrim yoxdur. Mən daha çox xaricdə gəzməyi, gəzərək öyrənməyi sevirəm.
- Dostunuz xaricdədir, onunla orda da məhlə uşağı olmaq fikriniz yoxdur?
Amin: Bir nəfərin bir yerdə olması bəsdir (Gülürlər).
- Startapla bağlı gələcək planlarınız və hədəfləriniz nələrdir?
Murad: Biz hazırda “Yango” taksisində 100 monitorla fəaliyyət göstəririk. Yəni 100 taksidə varıq.  Məqsədimiz yaxın zamanda ilin sonuna qədər bu rəqəmi 300 monitora çatdırmaqdır. Uzunmüddətli planlarımız isə Azərbaycan bazarından kənara çıxaraq Qazaxıstan, Özbəkistanda fəaliyyətə başlamaqdır. Gələcəkdə Avropa bazarına daxil olmağı da hədəfləyirik.
- Sonda startap qurmaq istəyən gənclərə nə kimi tövsiyə verərdiniz?
Amin: Startaplar maliyyə çatışmazlığından yox, təsisçilərinin enerjisi və motivasiyası tükənəndə uğursuz olur. Ona görə də davamlı çalışmaq, bazarda etibar qazanana qədər səbirli olmaq və ruhdan düşməmək vacibdir. Həm də düşünürəm ki, bəzən ideyanın özündən daha vacib olan onun icrasıdır. Çünki bizim fəaliyyət göstərdiyimiz sahədə də əvvəllər oxşar cəhdlər olub, amma uğur qazanmayanlar da var. Fərqi yaradan məhz ideyanı necə həyata keçirməyinizdir.
Bu ölkə Cənub-Şərqi Asiyada kibercinayətkarlıq mərkəzinə çevrilir
Oyun sahəsində karyera üçün ən gəlirli ölkələr hansılardır?
Yeni Wi-Fi 8 standardı nələri dəyişəcək?
Bakıda daha bir marşrutda bütün avtobuslar yenilənir
“Sarvam” 234 milyon dollar investisiya alıb
Bu il rekord sayda mərkəzi bank qızıl alacaq - "Bloomberg"
Bəzi rayonlarda külək güclənəcək - İyunun 18-dək sarı xəbərdarlıq
Veysəloğlu Şirkətlər Qrupu “Süni Zəka Dövründə Liderlik” mövzusunda forum keçirib ®
Böyük banklar neft proqnozunu aşağı saldı - Gözləntilər dəyişdi
AFB Bank-dan dövlət qulluqçularına özəl güzəştli nağd kredit kampaniyası ®
Azərbaycanın turizm bölgələrində ailəvi istirahət neçəyə başa gəlir?
Azərbaycandan xam neft daşıyan 10 əsas ölkə
Azərbaycan qarğıdalını Rusiyadan 34 qəpiyə, Tailanddan isə 23,8 manata alıb
Zeynal Nağdəliyev: "Yeni dövlət proqramı çərçivəsində aqrar sektora 240 milyon manat investisiya yatırılıb"

Амин и Мурад, выросшие в одном дворе и дружившие с детства, сегодня входят в число молодых людей, которые вместе создали стартап. Их проект AdMeIn работает как цифровая рекламная платформа внутри такси и уже начинает добиваться первых успехов на рынке.
Valyuta.az побеседовал с основателями стартапа AdMeIn Амином Алиевым и Мурадом Мирзаевым. В ходе беседы они рассказали о том, как их дружба переросла в деловое партнерство, а также об истории создания стартапа.
Отметим, что Мурад сейчас учится на 4-м курсе Берлинского технического университета. Амин является студентом 2-го курса Университета ADA.
— Для начала расскажите о себе. Как вы объединились?
Мурад: Мы выросли в одном дворе, мы дворовые ребята. Знаем друг друга примерно с 5–6 лет. Наша дружба началась именно тогда. Уже около 16 лет мы друзья.
— Не каждая дружба превращается в бизнес-партнерство. Как это получилось у вас?
Амин: С детства мы немного отличались от других ребят во дворе. Нас всегда интересовало что-то новое, мы старались мыслить иначе. В этом смысле наши взгляды и интересы совпадали. С годами дружба стала еще крепче, и в какой-то момент появилась идея создать совместное дело. Думаю, нас как партнеров объединили именно схожий образ мышления и то, что мы хорошо знаем друг друга. Как вы сказали, не каждая дружба превращается в бизнес-партнерство. Наше преимущество в том, что мы умеем успешно сохранять и дружбу, и работу.
— Поговорим об идее AdMeIn. Как и когда появилась идея проекта?
Амин: Когда мы с Мурадом были в поездке в Турции, ехали в такси. По дороге мы задумались о том, что люди в течение дня проводят в такси довольно много времени. Обычно это время проходит впустую. Именно тогда нам пришла мысль, что это время можно сделать более полезным как для пассажиров, так и для бизнеса. Так появилась идея создать платформу цифрового контента и рекламы в такси.
Мурад: Как идея эта модель существует с 2023 года, но к реализации мы приступили с сентября 2025 года. За это время были проведены тесты, установлено оборудование и запущены демонстрационные рекламные кампании. Официальный выход на рынок состоялся в феврале этого года.
— Есть ли у вас конкуренты на азербайджанском рынке?
Амин: Нет, для Азербайджана это новый проект.
— Каковы основные функции стартапа и как он работает?
Мурад: AdMeIn — это цифровая рекламная платформа внутри такси. Через установленные в такси мониторы пассажиры знакомятся с рекламой и различным контентом. Главное преимущество платформы — возможность измерять результаты рекламы. Мы можем отслеживать количество просмотров рекламы, показатели вовлеченности и активность пользователей.
— Для бизнеса и стартапов на начальном этапе поиск клиентов часто становится проблемой. Кто стал вашими первыми клиентами?
Мурад: Нашим первым клиентом стал стартап 24/7. Поскольку мы только выходили на рынок, компании сомневались в сотрудничестве с нами, и нам нужно было доказать свою состоятельность. В этот момент стартап 24/7 доверился нам, и первое сотрудничество состоялось именно с ними. В течение месяца мы размещали их рекламную кампанию на нашей платформе. Наши связи продолжаются и сегодня. В целом мы считаем, что взаимная поддержка в стартап-экосистеме очень важна. Стартапы должны уметь вносить вклад в развитие друг друга.
— Первые этапы стартапов редко бывают легкими. С какими трудностями вы столкнулись?
Мурад: Первой серьезной трудностью была установка мониторов. Для этого нужно было в разное время доставить в сервис 100 автомобилей, установить оборудование и протестировать его. Этот процесс требовал и времени, и серьезных усилий. Еще одна сложность была связана с продажами. Поскольку мы были первыми на рынке, было непросто объяснить компаниям суть платформы и убедить их в сотрудничестве. Но сейчас люди уже знакомы с этим форматом, видели мониторы в такси, и это значительно облегчило нашу работу.
В то же время безвозмездная поддержка основателя Senior’s Park, официального партнера Yango в Азербайджане, Камрана Алиева и предоставление нам автомобилей напрямую помогли нам выстоять в сложный период. Кроме того, благодаря поддержке Угура Махмудова, имеющего многолетний опыт в сфере маркетинга, в вопросах продаж и B2B-коммуникаций многие компании уже воспринимают нас как надежный и эффективный рекламный канал.
— Расскажите о получении стартап-свидетельства. Легко ли прошел процесс?
Амин: На самом деле все оказалось легче, чем я ожидал. Мы не думали, что процесс пройдет настолько просто.
— Проект интересный, он закрывает определенные пробелы на рынке…
Мурад: Да, мы сильно отличаемся от других, у нас практически не было шансов не получить свидетельство. Поэтому мы с энтузиазмом подали заявку и прошли все этапы.
— Был ли момент при создании стартапа, когда вы думали все остановить?
Амин: Конечно, были моменты, когда мотивация снижалась и мы сталкивались с трудностями. Но, честно говоря, мы никогда не думали бросить дело на полпути. Когда мы начинали, мы дали себе слово, что, что бы ни произошло, не отступим, пока не получим первые результаты и не сформируем продажи.
— Вы уже начали обращаться за инвестициями?
Мурад: Нет, пока бизнес способен расти самостоятельно.
— Значит, вы уже получаете доход…
Мурад: Да, сейчас мы сотрудничаем с несколькими крупными компаниями. Мы уже можем покрывать ежемесячные расходы за счет собственных доходов стартапа. Для нас это радостный показатель. Потому что за короткое время мы начали занимать свое место на рекламном рынке и завоевывать доверие клиентов.
— Сколько человек сейчас в вашей команде?
Амин: В команде 7 человек.
— Господин Мурад, почему вы решили продолжить образование не в Азербайджане, а в Германии?
Мурад: Я получил приглашение из Берлинского технического университета. Поскольку со школы знал немецкий язык, это была хорошая возможность для меня. Я получил шанс учиться бесплатно и при этом в одном из ведущих университетов мира.
— Господин Амин, а вы не планируете продолжить образование за рубежом, чтобы не оставлять своего дворового друга одного?
Амин: После бакалавриата — нет, продолжать образование за рубежом я не планирую. Мне больше нравится путешествовать за границей и учиться через путешествия.
— Ваш друг за границей. Не хотите стать с ним «дворовыми ребятами» и там?
Амин: Достаточно, чтобы один человек был в одном месте. (Смеются.)
— Каковы ваши будущие планы и цели, связанные со стартапом?
Мурад: Сейчас мы работаем со 100 мониторами в такси Yango. То есть представлены в 100 такси. Наша цель — в ближайшее время, до конца года, довести это число до 300 мониторов. Долгосрочные планы — выйти за пределы азербайджанского рынка и начать работу в Казахстане и Узбекистане. В будущем мы также нацелены на выход на европейский рынок.
— Что бы вы посоветовали молодым людям, которые хотят создать стартап?
Амин: Стартапы терпят неудачу не из-за нехватки финансов, а тогда, когда у основателей заканчиваются энергия и мотивация. Поэтому важно постоянно работать, быть терпеливыми, пока не завоюете доверие на рынке, и не падать духом. Кроме того, думаю, что иногда важнее самой идеи — ее реализация. Потому что и в сфере, в которой мы работаем, раньше предпринимались похожие попытки, но были и те, кто не добился успеха. Разницу создает именно то, как вы воплощаете идею в жизнь.