2025-ci il AI sektorunda rekordlarla yadda qaldı. Forbes-in məlumatına görə, süni intellekt sahəsində dəyər artımı və iri investisiya raundları nəticəsində 50-dən çox sahibkar ilk dəfə milyarderlər siyahısına daxil olub.
Valyuta.az xəbər verir ki, ilin ən böyük dönüş nöqtəsi Çinli DeepSeek startapının açıq mənbəli modelinin uğuru olub, qurucusu Lin Venvfenin sərvəti 11,5 mlrd dollara yüksəlib.
Anthropic (Claude) isə bu il 16,5 mlrd dollar sərmayə cəlb edərək dəyərini 183 mlrd dollara qaldıra bilib, şirkətin bütün 7 həmtəsisçisi isə milyarderə çevrilib.
AI-yə sərmayə axını sürətlənməkdə davam edir. 2025- ci ildə 200 mlrd dollardan çox kapital məhz AI-yə yönəlib ki, bu, 2024-ci illə müqayisədə 16% artım deməkdir.
Bundan başqa böyük texnologiya şirkətləri də infrastruktur yarışına daxil olub. "OpenAI", "SoftBank" və "Oracle" 500 mlrd dollarlıq “Stargate” data-mərkəzi layihəsinə, "Meta" və "Microsoft" isə hər biri 65 mlrd dollardan çox yatırımlara imza atıb.

2025 год стал рекордным для сектора искусственного интеллекта. По данным Forbes, на фоне резкого роста оценок ИИ-компаний и крупных инвестиционных раундов более 50 предпринимателей впервые вошли в список миллиардеров.
Как сообщает Valyuta.az, крупнейшей поворотной точкой года стал успех модели с открытым исходным кодом китайского стартапа DeepSeek. Состояние его основателя Линь Вэньфэня выросло до 11,5 млрд долларов.
Компания Anthropic (Claude) в текущем году привлекла 16,5 млрд долларов инвестиций, увеличив свою оценку до 183 млрд долларов. Все семь сооснователей компании стали миллиардерами.
Поток инвестиций в ИИ продолжает ускоряться. В 2025 году в этот сектор было направлено более 200 млрд долларов капитала, что на 16% больше по сравнению с 2024 годом.
К инфраструктурной гонке подключились и крупнейшие технологические корпорации. OpenAI, SoftBank и Oracle инвестировали в проект дата-центров «Stargate» объемом 500 млрд долларов, а Meta и Microsoft объявили о вложениях более чем по 65 млрд долларов каждая.