“100% qəbul vədi verən xaricdə təhsil şirkətlərinə inanmaq olmaz”
Xaricə təhsil almaq bir çox gəncin arzusudur. Bu zaman isə ilk müraciət edilən yer xaricdə təhsil şirkətidir. Bu proseslə bağlı heç bir təcrübəsi və ya anlayışı olmayan gənclər bəzən hansısa yalançı vədlər verən şirkətin toruna düşür. Yüksək məbləğlər ödənsə belə, sonda şəxsə ya istəmədiyi ölkəyə, ya da aşağı reytinqli universitetə gedə biləcəyi deyilir. Bu halda şəxs, əlbəttə ki, təklifləri qəbul etmir və nəticə olaraq ödənilən pul batmış olur. Bu halda xaricdə təhsil almaq istəyən şəxs təhsil şirkətini necə seçməlidir?
Xaricdə təhsil üzrə ekspert, jurnalist Rizvan Qənbərli Valyuta.az-a bildirir ki, xaricdə oxumaq istəyən tələbələrin bu cür problemlə qarşılaşmasının səbəblərindən biri 100% qəbul vədi verən şirkətlərə ya da mütəxəssislərə inanmasıdır:
“Tələbələr başa düşməlidir ki, xaricdə təhsil və seçim məsələsi bəxt işi deyil. Bu bir planlama, strateji yanaşma işidir. Bu işlərdə də hər zaman risklər vardır, 100 faiz qəbul mümkün deyil. Əgər bir şirkət ilk görüşdə qəbul zəmanəti verirsə, istədiyi ölkəyə rahat, problemsiz göndəriləcəyini bildirirsə, bu, artıq o şirkət haqqında şübhələnməyə əsas yaradır. Çünki tələbənin qəbulu bir çox faktordan, universitetdəki müraciətçilər arasındakı rəqabətdən, tələbənin profilindən asılıdır. Burda qəbula zəmanət satış və marketinq məqsədli ifadədir. Təhsildə əsla istifadə olunmamalıdır. Elə bir vəziyyət varsa, o zəmanət tələbənin qəbulu üçün yox, o şirkətin öz maddi marağı üçün zəmanət sayılır”.
R.Qənbərli deyir ki, tələbənin profilinə baxmadan, akademik vəziyyətini incələmədən hər hansı ölkəyə, universitetə göndəriləcəyi deyilirsə, bu, təhsil deyil, satış xidmətidir: “Adətən, ciddi təhsil şirkətləri tələbənin akademik təhsil səviyyəsini, bacarıqlarını, gələcək planlarını, uyğunluğunu dəyərləndirməlidir. Bunlar mütləq yoxlanmalı və tələbəyə uyğun yol xəritəsi çıxarılmalıdır. Bütün tələbələrə uyğun olan təhsil siyahısı vermək etik deyil. Çünki bu tələbələrin akademik keçmişi, dili, büdcə imkanları, məqsəd və planları bir-birindən fərqlənir. Ona görə də, heç bir ciddi təhsil şirkəti tələbələri bir qəlibə salıb onlara təhsil planı təklif etməz. Tələbənin istəyini, universitetlərin şərtlərini analiz edib, uzunmüddətli plan yazar”.
“Mənim gənclərə iki tövsiyəm var: aldanmamaq üçün ilk olararaq müraciət etdiyi şirkətləri dəyərləndirsin ki, bu universitet üçün tələbə axtarır, ya tələbə üçün universitet axtarır. Əgər universitet üçün tələbə axtaran bir şirkət təəssüratı yaranırsa, bu zaman tələbənin maraqları onlar üçün əhəmiyyətli deyil. Əksinə universitetləri yaratdığı rahatlığı istifadə edib, çox əziyyət çəkmədən öz maraqlarının arxasınca qaçırlar.
Tələbəyə uyğun universitet seçən şirkətlər isə tələbənin məqsəd və durumunu düzgün qiymətləndirir. Buna uyğun həllər təklif edə bilirlər. Son olaraq da, tələbə özü də araşdırmalıdır. Bizdə təəssüf ki, tələbələrin xaricdə təhsil şirkətlərindən gözləntisi bir az fərqlidir və özünü kənara çəkməyə meyillidir. Ancaq tələbə özü də mütləq prosesin içində olmalıdır. Xaricdə təhsil şirkətinin təklif etdiyi universitet və proqramları özləri də dəyərləndirə bilməlidirlər” – deyə o, əlavə edib.

Особенности выбора компании по образованию за рубежом: советы эксперта
Обучение за границей является мечтой многих молодых людей. В этом случае первым обращением становится компания по образованию за рубежом. Молодые люди, не имеющие никакого опыта или понимания этого процесса, порой попадаются в сети компаний с ложными обещаниями. Даже при уплате больших сумм им в итоге говорят, что они могут поехать либо в нежелаемую страну, либо в университет с низким рейтингом. В таком случае человек, разумеется, не принимает такие предложения, и уплаченные средства оказываются потерянными. Как же тогда следует выбирать компанию по образованию за рубежом для желающего учиться за границей?
Эксперт по образованию за рубежом, журналист Ризван Гянбарли сообщил Valyuta.az, что одной из причин подобных проблем у желающих учиться за границей является вера в компании или специалистов, дающих 100% гарантию поступления:
«Студенты должны понимать, что обучение за рубежом и выбор образовательного учреждения — не вопрос случая. Это планирование и стратегический подход. В этом всегда имеются риски, 100% гарантий поступления нет. Если компания на первой встрече обещает гарантию поступления и уверяет, что студент легко и без проблем попадёт в желаемую страну, то это уже повод усомниться в такой компании. Поступление зависит от многих факторов: конкуренции между абитуриентами в университете, профиля студента. Здесь гарантия — маркетинговый ход, который не должен использоваться в сфере образования. Если такая гарантия и существует, то она предназначена не для поступления студента, а для материальной выгоды самой компании».
Р.Гянбарли отмечает, что если без изучения профиля студента и его академической успеваемости обещают отправить в какую-либо страну или университет, это не образование, а услуга по продаже: «Как правило, серьёзные образовательные компании оценивают академический уровень, способности, планы и соответствие студента. Всё это должно быть обязательно проверено, и студенту следует составить индивидуальный план. Нельзя предлагать всем студентам одинаковый список университетов, поскольку академическое прошлое, знания языка, бюджет и цели у всех разные. Поэтому никакая серьёзная компания не станет помещать студентов в один шаблон и предлагать одинаковый образовательный план. Они анализируют пожелания студента и требования университетов, составляют долгосрочный план».
«У меня есть два совета для молодых людей: чтобы не попасться, они должны в первую очередь оценить компании, к которым обращаются, — ищут ли они студентов для университета или университеты для студентов. Если создаётся впечатление, что компания ищет студентов для университета, значит, интересы студентов для них не важны. Они просто используют предоставленные университетами удобства и без особых усилий преследуют свои цели.
Компании, которые выбирают университеты, соответствующие запросам студентов, правильно оценивают цели и состояние студента и могут предложить подходящие решения. В конце концов, студент сам должен проводить исследование. К сожалению, у нас ожидания студентов от компаний по образованию за рубежом несколько иные, и они склонны дистанцироваться. Однако студент обязательно должен быть вовлечён в процесс. Он должен уметь самому оценивать университеты и программы, которые предлагает компания по образованию за рубежом», — добавил он.