"YouTube" platformasının ən tanınmış kontent yaradıcısı olan MrBeast (Cimmi Donaldson) maliyyə texnologiyaları sahəsinə qədəm qoyur. Onun qurduğu "Beast Industries" şirkəti yeniyetmələr üçün nəzərdə tutulmuş rəqəmsal bank tətbiqi olan "Step"i satın alır. Bu barədə hər iki tərəfin birgə bəyanatında bildirilib.
Valyuta.az xəbər verir ki, "Step" özünü "hərtərəfli pul idarəetmə tətbiqi" kimi təqdim edir və gənclərə maliyyə dünyasına başlamaqda yardımçı olmağı hədəfləyir. Şirkət qənaət hesabları, kredit tarixçəsi formalaşdıran, lakin debet kartı kimi işləyən "Visa" kartı, eləcə də nağd avans proqramı kimi xidmətlər təklif edir. "Step" birbaşa bank deyil; onun bank xidmətləri FDIC üzvü olan "Evolve Bank & Trust" ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində həyata keçirilir.
"Beast Industries" şirkətinin baş direktoru Ceff Hausenbold bu alışla bağlı bildirib:
"Maliyyə sağlamlığı ümumi rifahın əsas hissəsidir, lakin çox sayda insan bunun üçün zəruri alətlərə və biliklərə çıxış imkanından məhrumdur. Bu satınalma bizə auditoriyamıza praktik və texnologiyaya əsaslanan həllər təqdim etməyə imkan verir ki, onların maliyyə gələcəyi daha müsbət istiqamətdə dəyişsin."
Alqı-satqı müqaviləsinin maliyyə şərtləri açıqlanmayıb. Qeyd edək ki, "Step" 2022-ci ildə "General Catalyst", "Stripe" və TikTok fenomeni Çarli D’Amelio kimi şəxsi investorların da daxil olduğu qurumlardan 500 milyon dollar məbləğində kapital və borc vəsaiti cəlb etmişdi.
"Beast Industries" son investisiya raundunda təxminən 5 milyard dollar dəyərləndirilib və media sahəsindən kənar gəlir mənbələri axtarır. Gələcəkdə mobil rabitə xidməti başlatmaq da bu planlara daxildir.
MrBeast-in konfet və şokolad biznesi olan "Feastables" 2024-cü ildə 200 milyon dollardan çox gəlir əldə edib. Bununla belə, bütün layihələr uğurlu olmayıb. Hazırda MrBeast komandası "MrBeast Burger" adlı burger biznesinin fəaliyyəti ilə bağlı tərəfdaşlarından biri ilə məhkəmə çəkişməsi yaşayır.
Cimmi Donaldson 460 milyondan çox "YouTube" abunəçisi ilə dünyanın ən populyar kontent yaradıcısı sayılır. O, bir müddətdir maliyyə texnologiyaları sahəsinə daxil olmaq niyyətində idi. 2025-ci ilin əvvəlində investor təqdimatında "MrBeast Financial" adı altında tələbə kreditləri, sığorta və kredit məlumatları kimi xidmətlərin təqdim olunacağı ehtimal edilirdi. Şirkət bu sahəyə mövcud infrastrukturdan istifadə edən tərəfdaş vasitəsilə daxil olmağı və tənzimləmə, kredit riski və kapital tələblərindən yayınmağı planlaşdırırdı.
2026-cı ilin yanvarında "Beast Industries" "Bitmine Immersion Technologies" adlı "Ethereum" portfelli şirkətdən 200 milyon dollar vəsait cəlb etdiyini açıqlayıb. Hausenbold bu maliyyələşmə ilə "DeFi" (mərkəzsiz maliyyə texnologiyası) sahəsində yeni əməkdaşlıq yollarının araşdırılacağını bildirib.
Şirkət maliyyə sahəsinə girişə hazırlaşdığı bir vaxtda MrBeast özü də maliyyə mövzusunda videolar çəkmək istədiyini açıqlayıb. O, insanlara investisiya qoymaq və "Roth IRA" (ABŞ-da pensiya hesabı növü) kimi anlayışları izah edən videolar hazırlamağı planlaşdırır.
Cimmi Donaldson "X" (əvvəllər "Twitter") platformasında paylaşdığı açıqlamada bildirib:
"Heç kim mənə sərmayə qoymaq, kredit yaratmaq və ya pulla necə davranmaq barədə heç nə öyrətməmişdi. 'Step'i almaqla milyonlarla gəncə mənim sahib olmadığım maliyyə təməlini vermək imkanı görürəm."

Самый известный контент-создатель платформы YouTube MrBeast (Джимми Дональдсон) выходит на рынок финансовых технологий. Основанная им компания Beast Industries приобретает цифровое банковское приложение для подростков Step. Об этом говорится в совместном заявлении сторон.
Как сообщает Valyuta.az, Step позиционирует себя как «комплексное приложение для управления финансами» и нацелено на помощь молодёжи в первых шагах в финансовом мире. Компания предлагает сберегательные счета, карту Visa, которая функционирует как дебетовая, но позволяет формировать кредитную историю, а также программу денежных авансов. При этом Step не является банком напрямую — банковские услуги предоставляются в партнёрстве с FDIC-участником Evolve Bank & Trust.
Генеральный директор Beast Industries Джефф Хаузенболд, комментируя сделку, отметил:
«Финансовое здоровье — ключевая часть общего благополучия, однако у многих людей нет доступа к необходимым инструментам и знаниям. Это приобретение позволит нам предложить нашей аудитории практичные и технологичные решения, способные изменить их финансовое будущее в лучшую сторону».
Финансовые условия сделки не раскрываются. Отметим, что в 2022 году Step привлёк около 500 млн долларов в виде капитала и долгового финансирования от таких инвесторов, как General Catalyst, Stripe, а также при участии инфлюенсера Чарли Д’Амелио.
Beast Industries в последнем инвестиционном раунде была оценена примерно в 5 млрд долларов и активно ищет источники дохода за пределами медиабизнеса. В числе будущих планов компании — запуск мобильного оператора связи.
Кондитерский бренд MrBeast — Feastables — в 2024 году получил более 200 млн долларов выручки. Однако не все проекты оказались успешными: в настоящее время команда MrBeast находится в судебном споре с одним из партнёров по проекту MrBeast Burger.
Джимми Дональдсон, имеющий более 460 млн подписчиков на YouTube, считается самым популярным контент-создателем в мире. Он уже некоторое время планировал выход в финтех-сферу. В начале 2025 года в инвесторской презентации упоминался бренд «MrBeast Financial», под которым предполагалось предоставление услуг студенческого кредитования, страхования и кредитной аналитики через партнёрскую инфраструктуру — без прямых регуляторных и капитальных рисков.
В январе 2026 года Beast Industries также объявила о привлечении 200 млн долларов от компании Bitmine Immersion Technologies, связанной с портфелем Ethereum. По словам Хаузенболда, эти средства помогут изучить новые форматы сотрудничества в сфере DeFi.
Параллельно MrBeast сообщил о планах снимать образовательные видео на финансовые темы — об инвестициях и таких инструментах, как Roth IRA. В публикации на платформе X он отметил:
«Никто не учил меня инвестировать, создавать кредитную историю или правильно обращаться с деньгами. Покупая Step, я вижу возможность дать миллионам молодых людей ту финансовую базу, которой у меня самого не было».