Prezidentin yeni təyin etdiyi sədr kimdir?
Xəbər verdiyimiz kimi, Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə Azər İsmayıl oğlu Mursaqulov Azərbaycan Respublikası Dövlət Statistika Komitəsinin sədri təyin edilib.
Valyuta.az onun dosyesini təqdim edir:
Azər İsmayıl oğlu Mursaqulov 1981-ci ildə ildə anadan olub. 2003-cü ildə Türkiyənin Boğaziçi univesitetinin Biznesin İdarəedilməsi fakultəsini fərqlənmə diplomu ilə bitirib. Həmin ildə ABŞ-ın Corciya Universitetinin İqtisadiyyat üzrə PhD (Fəlsəfə Doktoru) proqramına universitetin təqaüdü ilə qəbul olunaraq 2008-ci ildə iqtisadiyyat üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb.
A.Mursaqulov 2007-2010-cu illərdə Maliyyə Nazirliyində müxtəlif vəzifələrdə, o cümlədən nazirin iqtisadi məsələlər üzrə köməkçisi, 2010-12-ci illərdə Vaşinqtonda, Beynəlxalq Valyuta Fondunun baş qərargahında Fondun icraçı direktorunun müşaviri, 2012-2019-cu illərdə isə Maliyyə Nazirliyinin Dövlət Borclarının İdarə Edilməsi Agentliyində şöbə müdiri və direktor müavini, eləcə də Maliyyə Nazirliyi yanında Dövlət Borclarının və Maliyyə Öhdəliklərinin İdarə Edilməsi Agentliyinin direktoru vəzifələrində çalışıb.

Распоряжением Президента Ильхама Алиева Азер Исмайыл оглу Мурсагулов назначен председателем Государственного комитета статистики Азербайджанской Республики.
Valyuta.Az представляет вниманию читателей его краткую биографическую справку.
А.Мурсагулов родился в 1981 году. В 2003 году он окончил Босфорский университет Турции, в том же году получил учёную степень доктора философии по экономике в Университете Джорджии США.
В 2010-2012 годах работал советником исполнительного директора в штаб-квартире Международного валютного фонда в Вашингтоне. В 2012-2019 годах работал на различных должностях в Министерстве финансов. С 2019 года по сегодняшний день занимал должность директора Агентства по управлению государственными долгами и финансовыми обязательствами при Министерстве финансов.
Отметим, что прежним председателем Государственного комитета статистики был Таир Будагов. Распоряжением главы государства он назначен главой Исполнительной власти Насиминского района.