Prezident İlham Əliyevin imzaladığı "Əmək pensiyalarının indeksləşdirilməsi haqqında" Sərəncam ilə bütün növ əmək pensiyaları indeksləşdirilərək artırıldı.
Valyuta.az xəbər verir ki, Milli Məclisin deputatı Vüqar Bayramov bildirib ki, qanunvericiliyə əsasən, vahid indeksasiya sistemi bütün əmək pensiyası alan vətəndaşlarımızın pensiya məbləğlərinin hər il yanvar ayında əvvəlki il üzrə orta aylıq əmək haqqındakı artım faizinə uyğun artırılmasını nəzərdə tutur.
Onun sözlərinə görə, bu zaman indeksləşdirmə pensiya məbləğinə tam olaraq şamil edilərək artım hesablanır:
"Artımın hesablanması formulası belədir: Pensiya məbləği X İndeksasiya faizi = Artırılmış məbləğ. Məsələn, pensiyası 550 manat olan vətəndaşımız üçün artım faizi belə hesablanacaq: 550 manat X 9.3 % = 51.15 manat. Yəni, vətəndaşımızın pensiya məbləği artımdan sonra 601.15 manat olacaq.Və ya, 400 manat pensiya alan vətəndaşımız üçün artım belə hesablanır: 400 manat X 9.3 % = 37.2 manat. Bu halda yeni pensiya məbləği 437.2 manat olacaq. Yəni, məbləğindən asılı olmayaraq hər bir pensiya tam olaraq indeksasiya faizi nəzərə alınmaqla artırılacaq".
Deputat qeyd edib ki, indeksləşdirmə bütün növ əmək pensiyalarına şamil olunur. "Əmək pensiyaları haqqında" qanunun 4-cü maddəsinə əsasən, əmək pensiyalarının 3 növü təsbit olunub:
"Bunlar yaşa görə əmək pensiyası, əlilliyə görə əmək pensiyası və ailə başçısını itirməyə görə əmək pensiyasıdır. Deməli, vətəndaşımız növündən asılı olmayaraq əmək pensiyası alırsa onun pensiya məbləğinə artım hesablanacaq".

В соответствии с распоряжением «Об индексации трудовых пенсий», подписанным Ильхам Алиев, все виды трудовых пенсий были проиндексированы и увеличены.
Как сообщает Valyuta.az, депутат Милли Меджлис Вюгар Байрамов отметил, что согласно законодательству единая система индексации предусматривает ежегодное увеличение размеров трудовых пенсий всех получателей в январе — на процент роста среднемесячной заработной платы за предыдущий год.
По его словам, индексация применяется ко всей сумме пенсии, и именно на неё рассчитывается увеличение.
«Формула расчёта повышения такова: размер пенсии × процент индексации = сумма увеличения. Например, для гражданина с пенсией в 550 манатов расчёт будет следующим: 550 манатов × 9,3% = 51,15 маната. Таким образом, после повышения размер пенсии составит 601,15 маната.
Или для получателя пенсии в 400 манатов: 400 манатов × 9,3% = 37,2 маната. В этом случае новый размер пенсии составит 437,2 маната. То есть независимо от суммы каждая пенсия увеличивается полностью с учётом установленного процента индексации», — пояснил депутат.
Он также подчеркнул, что индексация распространяется на все виды трудовых пенсий. В соответствии со статьёй 4 закона «О трудовых пенсиях» установлены три их вида: пенсия по возрасту, пенсия по инвалидности и пенсия по случаю потери кормильца.
«Следовательно, если гражданин получает трудовую пенсию независимо от её вида, на её размер будет начислено повышение», — добавил В. Байрамов.