Vitalik Buterindən kvant xəbərdarlığı: Kripto şifrələr çözülə bilər!
“Ethereum”un qurucularından biri Vitalik Buterin Argentina paytaxtı Buenos Ayresdə keçirilən Devconnect tədbirində həm “Ethereum” şəbəkəsində görülməsi vacib olan işlər, həm də kriptovalyuta sənayesinin ümumi vəziyyəti barədə fikirlərini bölüşüb. O, çıxışında kvant texnologiyasının mümkün təsirləri barədə xəbərdarlıq edib:
“2028-ci il ABŞ prezident seçkilərindən əvvəl kvant kompüterləri bu gün istifadə edilən şifrələməni poza biləcək gücə çata bilər.”
Kvant texnologiyası şifrələməni təhlükə altına sala bilər
Buterin bildirib ki, kvant texnologiyası yalnız “Ethereum” deyil, “Bitcoin” və digər kriptovalyuta layihələrinin də şifrələmə sistemlərini risk altına sala bilər. Onun sözlərinə görə:
“Əgər bu baş verərsə, hazırda tətbiq edilən bütün açar əsaslı kriptoqrafiya sistemləri sıradan çıxa bilər. ‘Ethereum’un qarşıdakı dörd il ərzində kvanta davamlı kriptoqrafiyaya keçməsi zəruridir. Bunun üçün ekosistem daxilində koordinasiya vacibdir.”
“Əsas şəbəkə sabit qalmalı, inkişaflar ikinci qatmanda olmalıdır”
Buterin vurğulayıb ki, “Ethereum”un əsas şəbəkə qatı artıq tez-tez dəyişdirilməməlidir. Onun fikrincə, gələcək inkişaflar əsasən ikinci qatman (L2) həllərində həyata keçirilməlidir:
“Əsas qatman artıq sabit və proqnozlaşdırıla bilən olmalıdır. Bu qatmanın darıxdırıcı və dəyişməz olması əslində müsbət haldır, çünki tez-tez edilən dəyişikliklər risk və səhvlərə səbəb olur. Yeniliklər L2 həllərində davam etməlidir.”
O əlavə edib ki, bu sabitlik tam passivlik anlamına gəlməməlidir:
“Kiçik dəyişikliklər və təkmilləşdirmələr mümkündür, lakin bunlar məhdud çərçivədə qalmalıdır.”
“Kriptovalyuta sektoru kəşf ruhunu itirib”
Buterin kriptovalyuta sektoruna tənqidi yanaşaraq qeyd edib:
“Araşdırma və yenilik motivasiyası azalıb. Korporativ iştirakın artması hər şeyi darıxdırıcı edib. Uğurlu modellər sürətlə təkrarlanır, yeni məhsullar isə ortaya çıxmır. ‘Meme’ koinlər isə yalnız qısa müddətli dalğalanmalara səbəb olaraq sektoru deqradasiyaya aparır.”

Виталик Бутерин предупредил о рисках квантовых технологий для криптографии Ethereum
Один из основателей Ethereum, Виталик Бутерин, на мероприятии Devconnect, проходившем в столице Аргентины Буэнос-Айресе, поделился своим мнением о необходимых работах в сети Ethereum, а также о текущем состоянии индустрии криптовалют. В своей речи он предупредил о возможных последствиях квантовых технологий:
«Квантовые компьютеры могут достичь мощности, позволяющей взламывать сегодняшние методы шифрования до президентских выборов в США 2028 года.»
Квантовые технологии могут поставить под угрозу шифрование
По словам Бутерина, квантовые технологии могут подвергнуть риску системы шифрования не только Ethereum, но и Bitcoin, а также другие криптовалютные проекты. Он отметил:
«Если это произойдёт, все ныне применяемые системы криптографии с использованием открытых ключей могут стать неэффективными. Переход Ethereum на квантово-устойчивую криптографию в течение ближайших четырёх лет является необходимостью. Для этого требуется координация внутри экосистемы.»
«Основная сеть должна оставаться стабильной, а изменения — во втором уровне»
Бутерин подчеркнул, что основной слой сети Ethereum не должен часто изменяться. По его мнению, будущие улучшения должны в основном осуществляться во втором уровне (L2):
«Основной слой должен оставаться стабильным и предсказуемым. Стабильность и неизменность основного слоя — это положительная черта, потому что частые изменения приводят к рискам и ошибкам. Инновации должны продолжаться в решениях второго уровня.»
Он добавил, что эта стабильность не должна означать полную пассивность:
«Малые изменения и усовершенствования возможны, но они должны оставаться в ограниченных рамках.»
«Сектор криптовалют утратил дух открытий»
Критически оценивая индустрию криптовалют, Бутерин отметил:
«Мотивация к исследованиям и инновациям снизилась. Рост корпоративного участия сделал всё скучным. Успешные модели быстро копируются, а новые продукты не появляются. Мемкоины вызывают лишь краткосрочные колебания, приводящие сектор к деградации.»