Üç tələbə "Facebook"u klonlayıb öz sosial şəbəkələrini yaratdı
2000‑ci illərin ortalarında sosial şəbəkələrin qlobal yüksəlişi fonunda Çində də bu sahəyə maraq artmağa başlamışdı. ABŞ‑da "Facebook" sürətlə populyarlıq qazanarkən, Çində bu platformaya giriş qadağan olunmuşdu. Bu vəziyyət isə yerli girişimçilər üçün yeni fürsət pəncərəsi açdı.
Valyuta.az xəbər verir ki, 2005-ci ildə Wang Xing, Wang Huiwen və Lai Binqiang adlı üç gənc çinli tələbə tərəfindən yaradılan "Xiaonei" platforması, "Facebook"un strukturunu örnək götürərək, yerli universitet tələbələrini bir araya gətirmək məqsədi daşıyırdı.
Sadə interfeysi, tanışlar arasında əlaqə qurmaq imkanı və foto paylaşım funksiyaları ilə bu sosial şəbəkə qısa müddətdə tələbələr arasında sevilən platformaya çevrildi. Model olaraq "Facebook"a bənzəyən platforma, ilk illərdə Çin universitetləri arasında sürətlə yayıldı. Daha sonra layihə "Oak Pacific Interactive" adlı texnoloji şirkət tərəfindən satın alındı və adını dəyişərək "Renren" oldu. Şirkət platformanı genişləndirərək universitetlərdən kənar auditoriyaya da xidmət göstərməyə başladı.
2009‑cu ildə "Renren" artıq Çinin ən böyük sosial şəbəkələrindən biri hesab olunurdu. Platforma sürətlə böyüyərək on milyonlarla istifadəçiyə çatdı. 2011‑ci ildə isə ABŞ fond birjasında IPO (ilk ictimai təklif) baş tutdu və bu, Çin sosial media sahəsində bir ilk idi. Lakin texnologiya sektorunda rəqabət dayanmır. 2010‑cu illərin ortalarında WeChat və digər mobil tətbiqlərin yüksəlişi ilə "Renren" öz liderliyini itirməyə başladı. Mobilə keçid prosesində ləngiməsi və yeni nəsil istifadəçilərin davranış fərqlilikləri şirkətin bazar payına mənfi təsir göstərdi. Buna baxmayaraq, "Renren" hekayəsi bir çox baxımdan mühüm nümunədir. Bu platforma, qlobal uğur modeli olan "Facebook"un ideyasını götürüb onu yerli bazarda uyğunlaşdıraraq geniş kütləyə çatdırmağın mümkün olduğunu sübut etdi. "Renren", Çin texnologiya sektorunda “klon modeli” ilə uğur qazanan ilk nüfuzlu təşəbbüslərdən biri kimi tarixə düşdü.
Qeyd edək ki, zamanla mobil tətbiqlərin yüksəlişi və bazar rəqabətinin sərtləşməsi Renren‑in mövqeyini zəiflətdi. 2010‑cu illərin sonlarında platforma funksionallığını itirməyə başladı və istifadəçi bazası kəskin şəkildə azaldı. Nəhayət, 2024‑cü ilin sonunda Renren sosial şəbəkəsi rəsmi olaraq fəaliyyətini dayandırdı. Sayt artıq aktiv sosial platforma kimi istifadə edilmir və yeni qeydiyyat imkanı yoxdur. Şirkət isə sonrakı illərdə sosial media sahəsindən çıxaraq digər texnoloji sahələrə yönəlib.

Трое студентов «склонировали» Facebook и создали собственную социальную сеть.
На фоне глобального роста социальных сетей в середине 2000-х годов интерес к этой сфере начал расти и в Китае. В то время как в США Facebook стремительно набирал популярность, доступ к этой платформе в Китае был заблокирован. Такая ситуация открыла новое окно возможностей для местных предпринимателей.
Как сообщает Valyuta.az, в 2005 году трое молодых китайских студентов — Ван Син, Ван Хуэйвэнь и Лай Бинцян — создали платформу Xiaonei, которая, взяв за основу структуру Facebook, была ориентирована на объединение студентов местных университетов.
Благодаря простому интерфейсу, возможности налаживать связи между знакомыми и функции обмена фотографиями социальная сеть за короткое время стала популярной среди студентов. Платформа, модель которой напоминала Facebook, в первые годы быстро распространилась среди китайских вузов. Позднее проект был приобретён технологической компанией Oak Pacific Interactive и переименован в Renren. Компания расширила платформу, начав обслуживать аудиторию за пределами университетов.
К 2009 году Renren уже считалась одной из крупнейших социальных сетей Китая. Платформа стремительно росла и привлекла десятки миллионов пользователей. В 2011 году состоялось IPO (первичное публичное размещение акций) на фондовом рынке США, что стало первым подобным случаем в сфере китайских социальных медиа. Однако конкуренция в технологическом секторе не ослабевала. В середине 2010-х годов с ростом WeChat и других мобильных приложений Renren начала терять лидирующие позиции. Замедленный переход на мобильные технологии и изменения в поведении пользователей нового поколения негативно сказались на рыночной доле компании.
Несмотря на это, история Renren во многих аспектах является показательной. Платформа доказала, что можно взять за основу глобально успешную модель Facebook и адаптировать её под локальный рынок, добившись массового охвата. Renren вошла в историю как один из первых авторитетных проектов в технологическом секторе Китая, добившихся успеха по «клонированной модели».
Отметим, что со временем рост мобильных приложений и усиление рыночной конкуренции ещё больше ослабили позиции Renren. В конце 2010-х годов платформа начала терять функциональность, а пользовательская база резко сократилась. В итоге в конце 2024 года социальная сеть Renren официально прекратила деятельность. Сайт больше не используется как активная социальная платформа, регистрация новых пользователей закрыта. В последующие годы компания вышла из сферы социальных медиа, переориентировавшись на другие технологические направления.
Все новостиРубль и евро теряют в цене
03.03.2026Президент Ильхам Алиев утвердил изменения в сфере бюджета, бухгалтерского учета и госзакупок