Sumqayıt şəhərində aparılan yenidənqurma işləri şəhərin baş planına, ümumi inkişaf konsepsiyasına uyğun olaraq mərhələli və planlı şəkildə həyata keçirilir. Bu çərçivədə istismar müddətini başa vurmuş, müasir yaşayış standartlarına cavab verməyən bəzi yaşayış binalarının söküntüsü nəzərdə tutulub. Bu işlər artıq bir neçə ildir başlaylıb və proses hazırda şəhərin bir neçə yaşayış massivində – 4-cü, 15-ci, 16-cı, 17-ci və 21-ci məhəllələrdə ardıcıl şəkildə davam etdirilir.
Valyuta.az xəbər verir ki, bu barədə Modern.az-ın sorğusuna cavab olaraq Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, gələcək mərhələlərdə digər ərazilərdə də oxşar layihələrin icrası planlaşdırılır.
"Söküntü işləri sakinlərin razılığı əsasında həyata keçirilir. Sökülən binalarda yaşayan vətəndaşlar razılaşma əsasında yeni, müasir standartlara cavab verən yaşayış sahələri ilə təmin olunurlar. Bu proses zamanı sakinlərin sosial rifahının qorunması əsas prioritet kimi nəzərə alınır.
Qeyd edilib ki, layihə çərçivəsində sökülən binaların yerində müasir tələblərə cavab verən yeni yaşayış binalarının inşası planlaşdırılır. Bununla yanaşı, ərazidə abadlıq işləri aparılacaq, uşaq oyun meydançaları, park və istirahət zonaları, parkinq sahələri, eləcə də ictimai istifadə üçün nəzərdə tutulan digər sosial infrastruktur obyektləri yaradılacaq.
"Həyata keçirilən layihələr Sumqayıt şəhərinin sosial infrastrukturunun yenilənməsinə, şəhər mühitinin müasirləşdirilməsinə və yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edir. Aparılan yenidənqurma işləri sakinlər tərəfindən də müsbət qarşılanır",- İcra Hakimiyyətinin rəsmi məlumatında deyilir.
Xatırladaq ki, Sumqayıtda uzun müddətdir qəzalı vəziyyətdə olan “Fin evləri” kimi tanınan ikimərtəbəli yaşayış binalarında söküntü işləri aparılır.

Реконструкция, проводимая в городе Сумгайыт, осуществляется поэтапно и планомерно в соответствии с генеральным планом города и общей концепцией развития. В этой связи предусмотрен снос некоторых жилых домов, срок эксплуатации которых истёк и которые не соответствуют современным стандартам жилья. Эти работы уже ведутся несколько лет и в настоящее время последовательно продолжаются в нескольких жилых массивах города — 4-м, 15-м, 16-м, 17-м и 21-м микрорайонах.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на ответ Сумгайытского городского исполнительного комитета на запрос Modern.az,
Было отмечено, что на следующих этапах планируется реализация подобных проектов в других районах.
«Работы по сносу осуществляются с согласия жителей. Граждане, проживающие в сносимых домах, по соглашению обеспечиваются новыми жилыми площадями, соответствующими современным стандартам. В ходе этого процесса основным приоритетом является защита социального благополучия жителей.
Отмечено, что в рамках проекта планируется возведение на месте снесённых домов новых жилых зданий, отвечающих современным требованиям. Кроме того, на территории будут проводиться благоустроительные работы, созданы детские игровые площадки, парки и зоны отдыха, парковочные площадки, а также другие объекты социальной инфраструктуры, предназначенные для общественного пользования.
«Реализуемые проекты направлены на обновление социальной инфраструктуры города Сумгайыт, модернизацию городской среды и улучшение условий проживания. Работы по реконструкции позитивно воспринимаются жителями», — говорится в официальном сообщении Исполнительного комитета.
Отметим, что в Сумгайыте уже длительное время ведутся работы по сносу двухэтажных жилых домов, известных как «Финские дома», находящихся в аварийном состоянии.