Mərkəzi Bankdan 500 manatlıq əsginas xəbərlərinə rəsmi CAVAB
Bir neçə gün öncə sosial şəbəkələrdə üzərində Polad Həşimovun şəkli olan 3000 manatlıq əsginasların tədavülə buraxılmasının saxta xəbər olmasına dair Mərkəzi Bankın yaydığı açıqlamada rəsmi dövriyyədə olan pul nişanları haqda məlumat verilmişdi. Nağd pul dövriyyəsinin təşkili məqsədilə Mərkəzi Bank tərəfindən 7 nominalda (1, 5, 10, 20, 50, 100 və 200 manat) kağız pul nişanları və 6 nominalda (1, 3, 5, 10, 20 və 50 qəpik) metal pul nişanları buraxıldığı qeyd edilmişdi.
Həmin açıqlamada 500 manatlıq əsginaza dair məlumat yer almadığından vətəndaşlar sosial şəbəkələrdə həmin pul nişanının dövriyyədən artıq çıxarıldığına, nağd əməliyyatlarda istifadə olunmadığına dair iddialarla irəli sürmüşdülər.
Valyuta.az xəbər verir ki, Oxu.az bu məsələyə aydınlıq gətirmək üçün Mərkəzi Banka sorğu ünvanlayıb.
Sorğumuza cavab olaraq bildirilib ki, MB tərəfindən bir sıra mövzularda qiymətli metallardan hazırlanmış nominal dəyərə malik məhdud sayda yubiley, xatirə və investisiya pul nişanları, eləcə də 44 günlük Vətən Müharibəsində müzəffər Ali Baş Komandanın başçılığı altında rəşadətli ordumuzun Zəfərinə həsr olunmuş 500 manat nominalında xatirə kağız pul nişanı tədavülə buraxılıb:
"Mərkəzi Bank tərəfindən nağd pul dövriyyəsinin təşkili məqsədilə Mərkəzi Bank 7 nominalda (1, 5, 10, 20, 50, 100 və 200 manat) kağız pul nişanları və 6 nominalda (1, 3, 5, 10, 20 və 50 qəpik) metal pul nişanları buraxıb. Onlar ödəniş vasitəsi kimi geniş şəkildə tədavüldədir və Mərkəzi Bankın rəsmi internet səhifəsində bu nişanlarla bağlı məlumatlar təqdim olunub: cbar.az/page-28/currency-in-circulation" target="_blank" rel="nofollow noopener">https://www.cbar.az/page-28/currency-in-circulation
500 manat nominallı pul nişanı Azərbaycan Respublikası Silahlı Qüvvələrinin Ali Baş Komandanı, möhtərəm Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Qarabağın azadlığı uğrunda 2020-ci ildə aparılmış 44 günlük Vətən müharibəsində Azərbaycan Ordusunun tarixi Zəfəri münasibəti ilə Mərkəzi Bank tərəfindən 04 noyabr 2021-ci il tarixində tədavülə buraxılıb.
Xatirə banknotunun ön tərəfində "Qarabağ Azərbaycandır!" şüarı, "8 Noyabr Zəfər Günü" ifadəsi, Qarabağın təbii və tarixi abidələri olan Cıdır Düzü, Xudafərin körpüsü, Azərbaycan əsgərinin təsviri, üçrəngli bayraq və Xarıbülbül əks olunub. Arxa tərəfdə isə Molla Pənah Vaqifin məqbərəsi, Əsgəran qalası, Murovdağ və Azərbaycanın xəritəsi təsvir edilib. cbar.az/moneymarks/banknotes/detail/147" target="_blank" rel="nofollow noopener">https://www.cbar.az/moneymarks/banknotes/detail/147
"Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı haqqında" qanunun 36.3-cü maddəsinə əsasən Mərkəzi Bank tərəfindən buraxılmış bütün pul nişanları, o cümlədən investisiya, yubiley və xatirə pul nişanları ölkənin bütün ərazisində nominal dəyərləri ilə hər növ ödənişlərin həyata keçirilməsi, hesablara daxil edilməsi və pul köçürmələrinin aparılması zamanı qəbul edilməlidir.

Несколько дней назад в социальных сетях появилась ложная информация о введении в обращение банкнот номиналом 3000 манатов с изображением Полада Гашимова, чему центральный банк опроверг, предоставив официальное разъяснение о денежных знаках, находящихся в обращении. Было отмечено, что для организации наличного денежного обращения Центральным банком было выпущено 7 номиналов бумажных денежных знаков (1, 5, 10, 20, 50, 100 и 200 манатов) и 6 номиналов металлических монет (1, 3, 5, 10, 20 и 50 гяпиков).
В связи с отсутствием в этом разъяснении информации о банкноте в 500 манатов граждане в социальных сетях выдвинули предположения о выводе этой банкноты из обращения и ее невозмжности к использованию в наличных операциях.
Valyuta.az сообщает, что портал Oxu.az направил запрос в Центральный банк для прояснения данного вопроса.
В ответ на наш запрос было сообщено, что Центральным банком были выпущены ограниченные серии юбилейных, памятных и инвестиционных денежных знаков из драгоценных металлов, а также памятная банкнота номиналом 500 манатов, посвященная Победе в 44-дневной Отечественной войне под руководством Верховного Главнокомандующего.
"Для организации наличного денежного обращения Центральным банком были выпущены 7 номиналов бумажных денежных знаков (1, 5, 10, 20, 50, 100 и 200 манатов) и 6 номиналов металлических монет (1, 3, 5, 10, 20 и 50 гяпиков). Они широко циркулируют как платежное средство, и на официальном сайте Центрального банка представлена информация об этих денежных знаках: https://www.cbar.az/page-28/currency-in-circulation"
Банкнота номиналом 500 манатов была выпущена Центральным банком 4 ноября 2021 года, приурочена к исторической Победе Азербайджанской Армии в 44-дневной Отечественной войне 2020 года под руководством Верховного Главнокомандующего, почетного Президента Ильхама Алиева, за освобождение Карабаха.
На лицевой стороне памятной банкноты изображены лозунг "Карабах — это Азербайджан!", надпись "8 ноября — День Победы", природные и исторические памятники Карабаха — Читдыр-дюзу, Худаферинский мост, изображение азербайджанского солдата, трехцветный флаг и цветок Харибюльбюль. На обратной стороне показаны мавзолей Молла Панаха Вагафи, крепость Аскеран, Муровдаг и карта Азербайджана. Подробности доступны по ссылке: https://www.cbar.az/moneymarks/banknotes/detail/147
В соответствии с пунктом 36.3 статьи закона "Об Центральном банке Азербайджанской Республики" все денежные знаки, выпущенные Центральным банком, включая инвестиционные, юбилейные и памятные денежные знаки, должны приниматься на всей территории страны для всех видов платежей, зачислений на счета и осуществления денежных переводов согласно их номинальной стоимости.