Britaniyalı startap "SPhotonix" elan edib ki, onların "5D yaddaş" texnologiyası laboratoriya sınaqlarını keçib və real istifadəyə yaxınlaşır.
Valyuta.az xəbər verir ki, "The Register" ilə müsahibəsində şirkət gələn iki il ərzində data mərkəzlərində şüşə "soyuq" yaddaş pilot sistemlərini işə salmağı planlaşdırdıqlarını bildirib.
"SPhotonix" 2024-cü ildə təsis olunub və Satqempton Universitetinin tədqiqatlarından inkişaf edib. Şirkət əridilmiş kvarts şüşəsindən disklər hazırlayır və məlumat femtosaniyə lazeri ilə yazılır.
Məlumat beş ölçüdə kodlaşdırılır: üç məkan koordinatı və bu strukturların orientasiyası və intensivliyi. Oxuma prosesi optik üsulla, qütbləşmiş işıqdan istifadə edilərək aparılır.
Şirkətin iddiasına görə, təxminən 5 düymlük bir şüşə disk 360 TB məlumat saxlaya bilər. Diskin ömrü isə fövqəladə uzun hesablanıb – 13,8 milyard il, yəni təxminən Kainatın yaşı qədər.
Həmçinin, yaddaş enerji tələb etmir, məlumat "hava boşluğu"nda saxlanılır ki, bu da texnologiyanı arxivlər və ehtiyat nüsxələr üçün xüsusilə maraqlı edir.
Lakin, hazırkı göstəricilərə görə, 5D yaddaş ənənəvi arxiv texnologiyalarından geri qalır. "SPhotonix" prototipləri məlumatı təxminən 4 MB/s sürətlə yazır və 30 MB/s sürətlə oxuyur. 3-4 il ərzində oxuma və yazma sürətinin 500 MB/s-ə çatması planlaşdırılır.
Avadanlığın ilkin qiyməti də yüksəkdir: yazma sistemi üçün təxminən 30 min dollar, oxuma qurğusu üçün isə təxminən 6 min dollar. "SPhotonix" bazar versiyalı oxuyucunu təxminən bir buçuk il ərzində təqdim etməyi planlaşdırır.
Ümumilikdə, startap artıq təxminən 4,5 milyon dollar investisiya cəlb edib və hazırda texnoloji hazırlıq səviyyəsini TRL 5-dən TRL 6-ya yüksəltmək üzərində çalışır, yəni laboratoriya nümayişindən real şəraitdə yoxlama mərhələsinə keçid edir.
Əvvəl bildirildi ki, "Atlas Data Storage" şirkəti dünyada ilk dəfə DNA əsasında məlumat saxlama texnologiyasını təqdim edib. Bu texnologiya uzunmüddətli məlumat saxlamaq üçün istifadə olunacaq.

Британский стартап SPhotonix объявил, что их технология "5D память" прошла лабораторные испытания и приближается к реальному применению.
По информации Valyuta.az, в интервью изданию The Register компания сообщила, что планирует в течение двух ближайших лет запустить пилотные системы стеклянной "холодной" памяти в дата-центрах.
SPhotonix был основан в 2024 году и является развитием исследований Саутгемптонского университета. Компания производит диски из расплавленного кварцевого стекла, а данные записываются с помощью фемтосекундного лазера.
Информация кодируется в пяти измерениях: три пространственные координаты и ориентация и интенсивность этих структур. Процесс чтения осуществляется оптическим методом с использованием поляризованного света.
По утверждению компании, стеклянный диск размером примерно 5 дюймов может хранить 360 ТБ данных. Срок службы диска рассчитан как чрезвычайно длительный — 13,8 миллиардов лет, что примерно соответствует возрасту Вселенной.
Кроме того, память не требует энергии, данные хранятся в "воздушной прослойке", что делает технологию особенно интересной для архивов и резервных копий.
Однако текущие показатели показывают, что 5D память уступает традиционным архивным технологиям. Прототипы SPhotonix записывают данные со скоростью примерно 4 МБ/с и считывают со скоростью 30 МБ/с. В течение 3-4 лет планируется увеличить скорость чтения и записи до 500 МБ/с.
Начальная стоимость оборудования также высока: примерно 30 тысяч долларов за систему записи и около 6 тысяч долларов за устройство чтения. SPhotonix планирует представить рыночную версию считывателя примерно через полтора года.
В целом стартап уже привлек около 4,5 миллионов долларов инвестиций и в настоящее время работает над повышением уровня технологической готовности с TRL 5 до TRL 6, то есть переходом от лабораторной демонстрации к проверке в реальных условиях.
Ранее сообщалось, что компания Atlas Data Storage впервые в мире представила технологию хранения данных на основе ДНК. Эта технология будет использоваться для долгосрочного хранения данных.