Kriptovalyuta bazarında 1 trilyonluq itki
Kriptovalyuta bazarında bu ay başlayan sərt eniş nəticəsində sektor 1 trilyon dollardan çox dəyər itirib.
Valyuta.az xəbər verir ki, Bitkoin cümə axşamı 86 398 dollara düşərək oktyabrın əvvəlindəki 126 min dolluq zirvəsindən 31% aşağı ticarət olunub
Oktyabrın 10-da baş verən böyük likvidasiya dalğası bitkoinin tarixdəki ən böyük məcburi satışını yaradıb.
Kripto aktiv idarəedicisi 21Shares bildirir ki, varlı investorlardan satışlar artır, spot bitkoin ETF-lərindən isə üç həftədir ardıcıl olaraq vəsait çıxır. Təkcə son gün ərzində ETF-lərdən 866 milyon dollar çıxarılıb.
Mütəxəssislər qiymətlərin həm texniki səbəblərlə, həm də Fed-in faiz endirimi gözləntilərinin azalması ilə düşdüyünü deyir. Rails birjasının CEO-su Satraj Bambra qeyd edib ki, bazar “çox kövrəkdir” və alışlar güclənməsə, eniş davam edə bilər.

Криптовалютный рынок потерял более 1 триллиона долларов в октябре
В результате резкого падения, начавшегося в этом месяце на рынке криптовалют, сектор потерял более 1 триллиона долларов.
По информации Valyuta.az, биткоин в четверг опустился до 86 398 долларов, торгуясь на 31% ниже пика в 126 тысяч долларов, зафиксированного в начале октября.
Большая волна ликвидаций 10 октября стала крупнейшей принудительной продажей биткоина в истории.
Криптоактивный управляющий 21Shares сообщает, что продажи среди богатых инвесторов растут, а из спотовых биткоин-ETF подряд уже три недели выводятся средства. Только за последний день из ETF было выведено 866 миллионов долларов.
Эксперты отмечают, что снижение цен вызвано как техническими причинами, так и уменьшением ожиданий снижения ставок Федеральной резервной системой США. Генеральный директор биржи Rails Сатрадж Бамбра отметил, что рынок «очень хрупок», и если покупательский спрос не усилится, падение может продолжиться.