İllər keçir, problem dəyişmir: Piratçılığın qarşısı necə alınacaq?
Şirkətlərin təxminən 1/3-i biri pirat istifadə və lisenziya sui-istifadəsindən yaranan gəlir itkilərini görməməzlikdən gəlir. Analiz edilməyən telemetriya məlumatları böyük “kor nöqtə” yaradır və süni intellektin bu məlumatları satış potensialına çevirməsi zəruri sayılır.
Valyuta.az xəbər verir ki, abunəlik əsaslı paketlərin geniş yayılmasına və gücləndirilən təhlükəsizlik tədbirlərinə baxmayaraq, proqram təminatı sektoru uzun illərdir dəyişməyən ciddi bir problemlə – pirat istifadə ilə mübarizəni davam etdirir.
Yeni araşdırmaya görə, proqram istehsalçılarının birmənalı şəkildə 31%-i pirat istifadəsini ciddi gəlir itkisi mənbəyi kimi qiymətləndirir.
"Revenera" tərəfindən aparılan tədqiqat göstərir ki, lisenziyasız istifadə xüsusilə Çin, Rusiya və Hindistan bazarlarında geniş yayılıb. Təəccüblü məqam odur ki, Almaniya da siyahıda yuxarı qalxaraq ötən ilki 11-ci yerdən 6-cı yerə yüksəlib və xüsusilə mühəndislik simulyasiyası və CAD proqramlarını lisenziyasız istifadə etməyə meyilli görünür.
Pirat istifadənin satış kanalına çevrilməsi imkanı
Araşdırmanın nəticələri proqram təminatının nə qədər geniş şəkildə lisenziyasız istifadə edildiyini göstərir. Şirkətlərin yalnız 31%-i piratlığı böyük bir problem sayır, 43%-i bunu orta səviyyəli problem kimi qiymətləndirir. Oxşar şəkildə, lisenziya sui-istifadəsini şirkətlərin 25%-i ciddi, 41%-i isə orta səviyyəli problem hesab edir. Bu göstəricilər lisenziyasız istifadənin sektor üzrə nə dərəcədə yayılmış olduğunu aşkardır.
"Revenera" bildirir ki, telemetri məlumatlarını analiz etməyərək israf edən şirkətlərin üçdə birlik hissəsi süni intellektdən istifadə etməyə başlamalıdır. Bunun səbəbi sadədir: şirkətlərin 8%-i lisenziyasız istifadə səbəbindən necə gəlir itirdiyini belə bilmir; ötən il bu göstərici 5% idi.
Hesabatda vurğulanır ki, güclü əqli mülkiyyət qanunlarının olduğu bazarlarda düzgün vasitələr və məlumatlarla lisenziyasız istifadəçiləri ödənişli müştərilərə çevirmək tamamilə mümkündür. Şirkətin baş vitse-prezidenti və baş meneceri Nikol Seqerer deyir:
“Ən uğurlu şirkətlər uyğunluğu satış komandasına inteqrasiya edir və pozuntu məlumatlarını hədəflənə bilən potensial müştərilər kimi qiymətləndirir”.
Gələcəyə baxışda "Revenera" pirat istifadəsinin azaldılması üçün proqnozlaşdırmanın çox vacib olduğunu qeyd edir. Bir çox şirkət 2027-ci ilə qədər istifadəyə əsaslanan qiymət modellərində ciddi dəyişikliklər etməyi planlaşdırır. Şirkətlərin təxminən 2/5-si əvvəlcədən ödənişli (38%), eyni qədər hissəsi isə sonradan ödənişli (43%) modellərə keçməyi planlaşdırır.
Hesabatın yekun qeydi sektorun istiqamətini aydın göstərir:
“Uyğunluğa hüquqi cəza vasitəsi kimi deyil, satış funksiyası kimi yanaşan şirkətlər ən böyük uğuru əldə edir”.

Пиратство не уходит: какие меры действительно эффективны?
Примерно треть компаний игнорирует потери доходов, вызванные пиратским использованием и злоупотреблением лицензиями. Анализируемые телеметрические данные создают крупную «слепую зону», поэтому необходима конвертация этих данных с помощью искусственного интеллекта в продажи.
По данным Valyuta.az, несмотря на широкое распространение подписных пакетов и усиленные меры безопасности, сектор программного обеспечения уже много лет сталкивается с одной серьёзной проблемой — борьбой с пиратским использованием.
Согласно новому исследованию, однозначно 31% производителей программного обеспечения рассматривают пиратское использование как серьёзный источник потерь доходов.
Исследование, проведённое компанией «Revenera», показывает, что нелицензионное использование особенно широко распространено на рынках Китая, России и Индии. Удивительно, что Германия также поднялась в рейтинге, поднимаясь с 11-го места в прошлом году на 6-е, демонстрируя склонность нелицензионно использовать инженерное моделирование и CAD-программы.
Возможность конвертации пиратского использования в канал продаж
Результаты исследования показывают, насколько широко программное обеспечение используется без лицензии. Лишь 31% компаний считают пиратство серьёзной проблемой, 43% оценивают её как проблему средней важности. Аналогично, злоупотреблением лицензиями считают серьёзной 25% компаний и средней по уровню — 41%. Эти показатели ясно демонстрируют распространённость нелицензионного использования в секторе.
«Revenera» сообщает, что треть компаний, теряющих данные из-за отсутствия анализа телеметрии, должны начать использовать искусственный интеллект. Причина проста: 8% компаний не знают, как именно они теряют доход из-за нелицензионного использования; в прошлом году этот показатель составлял 5%.
В отчёте подчёркивается, что на рынках с сильным законодательством в области интеллектуальной собственности можно с помощью правильных инструментов и данных превратить нелицензионных пользователей в платных клиентов. Вице-президент и генеральный менеджер компании Никол Сегерер говорит:
«Самые успешные компании интегрируют соответствие в отдел продаж и рассматривают данные о нарушениях как целевых потенциальных клиентов».
Взгляд в будущее: «Revenera» подчёркивает важность прогнозирования для снижения пиратского использования. Многие компании планируют к 2027 году ввести значительные изменения в модели ценообразования на основе потребления. Около двух пятых компаний планируют переход на модели с предоплатой (38%), а столь же значительная часть — на модели с постоплатой (43%).
Заключительная заметка отчёта ясно указывает направление сектора:
«Компании, которые рассматривают соответствие не как юридическое наказание, а как функцию продаж, добиваются наибольшего успеха».