Prezident yanında Antiinhisar və İstehlak Bazarına Nəzarət Dövlət Agentliyi vətəndaş müraciətləri əsasında "Azərişıq" ASC-də rəqabət qanunvericiliyinin pozulmasına dair iş qaldırıb.
Valyuta.az bu barədə Dövlət Agentliyinə istinadən xəbər verir.
Bildirilib ki, istehlakçıların elektrik enerjisi borclarına görə elektrik təchizatının qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş müddət gözlənilmədən dayandırılması ilə bağlı "Azərişıq" barədə aparılan araşdırma yekunlaşıb.
Müraciətlərdə qeyd olunub ki, istehlakçıların elektrik enerjisi üzrə borcu hesablandıqdan sonra qanunvericilikdə nəzərdə tutulmuş 1 aylıq müddət gözlənilmədən elektrik enerjisinin verilişi dayandırılır.
Araşdırmanın nəticələrinə əsasən, rəqabət qanunvericiliyinin pozulması halları və əlamətləri müəyyən edildiyi üçün təbii inhisar subyekti olan "Azərişıq" barəsində iş qaldırılıb.
Bundan əlavə, Agentliyə daxil olmuş vətəndaş müraciətləri əsasında qeyri-yaşayış təyinatlı bəzi tikinti obyektlərinin istismarına icazə verilməsi ilə bağlı məsələlər də araşdırılır. Müraciətlərdə həmin obyektlərin elektrik şəbəkələrinin mühafizə zonasında yerləşməsi ilə əlaqədar "Azərişıq" tərəfindən mənfi rəylərin verilməsi ilə bağlı rəqabət qanunvericiliyinin pozulması ehtimalı göstərilir.

Государственное агентство по антимонопольному контролю и надзору за потребительским рынком при Президенте Азербайджана на основании обращений граждан возбудило дело о нарушении законодательства о конкуренции в ОАО «Азеришык».
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на Государственное агентство, завершено расследование, проведенное в отношении «Азеришык» в связи с прекращением электроснабжения потребителей за задолженность по оплате электроэнергии без соблюдения установленного законодательством срока.
Отмечается, что в обращениях граждан указывалось: после начисления задолженности за потребленную электроэнергию подача электричества прекращается без ожидания предусмотренного законодательством месячного срока.
По результатам проведенного расследования были выявлены факты и признаки нарушения законодательства о конкуренции, в связи с чем в отношении субъекта естественной монополии — ОАО «Азеришык» — возбуждено дело.
Кроме того, на основании поступивших в агентство обращений граждан также изучаются вопросы, связанные с выдачей разрешений на эксплуатацию некоторых объектов строительства нежилого назначения. В обращениях указывается на возможное нарушение законодательства о конкуренции в связи с выдачей ОАО «Азеришык» отрицательных заключений из-за расположения этих объектов в охранной зоне электрических сетей.