Azərbaycanda bank və ödəniş sistemlərində dələduzluq halları ilə mübarizə məqsədilə vahid “qara siyahı” bazasının və mərkəzləşdirilmiş insident və hesabatlılıq sisteminin yaradılması planlaşdırılır.
Valyuta.az "Apa"ya istinadən xəbər verir ki, Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının (ABA) prezidenti Zakir Nuriyev bildirib.
Onun sözlərinə görə, ABA tərəfindən Mərkəzi Bank, Baş Prokurorluq və Daxili İşlər Nazirliyi ilə birgə həyata keçirilən pilot layihə çərçivəsində dələduzluqla bağlı vətəndaş müraciətlərinin operativ şəkildə banklara ötürülməsi təmin edilib, şübhəli əməliyyatların isə dərhal dayandırılması mexanizmi tətbiq olunub.
Z. Nuriyev qeyd edib ki, bu yanaşma sektor üzrə risklərin erkən mərhələdə qarşısının alınmasına və zərərin minimuma endirilməsinə imkan yaradır.
ABA rəhbərinin sözlərinə görə, layihənin növbəti mərhələdə bütün ödəniş təşkilatlarını əhatə etməsi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda dələduzluq halları üzrə vahid “qara siyahı” bazasının və mərkəzləşdirilmiş insident və hesabatlılıq sisteminin yaradılması planlaşdırılır.
O bildirib ki, bu mexanizmlər sektor daxilində məlumat mübadiləsinin daha sistemli və effektiv təşkilinə xidmət edəcək.
Z. Nuriyev əlavə edib ki, tətbiq edilən gücləndirilmiş müştəri autentifikasiyası və təhlükəsizlik tədbirləri nəticəsində bank hesablarının kənar şəxslər tərəfindən birbaşa ələ keçirilməsi halları əhəmiyyətli dərəcədə azalıb. Bununla yanaşı, müşahidə olunur ki, fırıldaqçılar fəaliyyətlərini daha çox sosial mühəndislik üsulları üzərinə yönəldib.
Assosiasiya rəhbərinin sözlərinə görə, mövcud çağırışlar nəzərə alınaraq, 2026-cı il üzrə əhalinin maliyyə təhlükəsizliyi və rəqəmsal savadlılığının artırılmasına dair Yol Xəritəsi hazırlanaraq üzv banklara təqdim edilib. Bu sənəd preventiv tədbirlərin və ictimai məlumatlandırma mexanizmlərinin daha da gücləndirilməsini nəzərdə tutur.

В Азербайджане планируется создать единую базу «черного списка» для борьбы с банковским мошенничеством.
Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на APA, об этом заявил президент Ассоциации банков Азербайджана (ABA) Закир Нуриев.
По его словам, в рамках пилотного проекта, реализуемого ABA совместно с Центральным банком, Генеральной прокуратурой и Министерством внутренних дел, обеспечена оперативная передача банкам обращений граждан, связанных с мошенничеством, а также внедрен механизм немедленной остановки подозрительных операций.
З. Нуриев отметил, что такой подход позволяет на раннем этапе предотвращать риски в банковском секторе и минимизировать возможный ущерб.
По словам главы ABA, на следующем этапе проекта планируется охватить все платежные организации. Одновременно предусматривается создание единой базы «черного списка» по фактам мошенничества, а также централизованной системы учета инцидентов и отчетности.
Он подчеркнул, что эти механизмы будут способствовать более системному и эффективному обмену информацией внутри сектора.
З. Нуриев также добавил, что благодаря внедрению усиленной аутентификации клиентов и дополнительных мер безопасности случаи прямого захвата банковских счетов посторонними лицами значительно сократились. Вместе с тем наблюдается, что мошенники все чаще используют методы социальной инженерии.
По словам руководителя ассоциации, с учетом существующих вызовов на 2026 год разработана Дорожная карта по повышению финансовой безопасности и цифровой грамотности населения, которая уже представлена банкам-членам организации. Документ предусматривает дальнейшее усиление профилактических мер и механизмов общественного информирования.