Valyuta.az "Fitch Ratings"-ə istinadən xəbər verir ki, İran ətrafındakı münaqişənin kəskinləşməsi Azərbaycana enerji daşıyıcılarının ixracından əlavə gəlirlər gətirə bilər.
"Fitch"in məlumatına görə, Azərbaycan seçilmiş inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında fosil yanacaq ixracının ÜDM-də payına görə ən yüksək göstəricilərdən birinə malikdir. Belə ki, xalis fosil yanacaq ixracı ÜDM-in 28,8%-ni təşkil edib ki, bu da enerji sektorunun iqtisadiyyat üçün əhəmiyyətini vurğulayır.
"Fitch Ratings" bildirir ki, enerji daşıyıcılarının qiymətinin daha da artması halında ölkə əhəmiyyətli ixrac və fiskal bonus əldə edə bilər. Lakin regional qeyri-sabitliyin, o cümlədən qaçqın axınının sosial-iqtisadi nəticələri büdcə və inflyasiya üçün risk olaraq qalır.

Как сообщает Valyuta.az со ссылкой на международное рейтинговое агентство Fitch Ratings, эскалация конфликта вокруг Ирана может привести к дополнительным экспортным и бюджетным доходам для Азербайджана.
Согласно агентству, чистый экспорт нефти и газа в Азербайджане составляет 28,8 % ВВП, что делает страну одной из наиболее зависимых от углеводородов среди развивающихся государств. В 2024 году объём субсидий на ископаемое топливо достиг около 5,5 % ВВП, подчёркивая значимость энергетического сектора для экономики.
Fitch Ratings отмечает, что при дальнейшем росте цен на энергоносители страна может получить значительный экспортный и фискальный бонус, однако возможные социально‑экономические последствия региональной нестабильности, включая приток беженцев, остаются рисками для бюджета и инфляции.