Valyuta.Az-ın verdiyi xəbərə görə, şirkətin təsisçiləri Temirlan Raxmetjanov, Səncar Raxmetjanov və Nuralı Baqtıqaliyevdir. Startap tikinti layihələrinin ekspert qiymətləndirilməsi və razılaşdırılması proseslərini avtomatlaşdıran süni intellekt platforması hazırlayır.
Layihənin ideyası tikinti sektorunun hələ də ən konservativ və zəif rəqəmsallaşdırılmış sahələrdən biri olması ilə bağlı yaranıb. Bu sahədə bir çox proseslər bu gün də əl ilə həyata keçirilir.
Hazırda "Armeta" komandasına 26 mütəxəssis daxildir və şirkətin əsas fəaliyyəti Astana şəhərində yerləşir. Şirkət artıq ABŞ, Qazaxıstan və Qətər daxil olmaqla üç ölkədə fəaliyyət göstərir. Bundan əlavə, startap Azərbaycan, Səudiyyə Ərəbistanı, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Özbəkistan bazarlarına çıxmağı planlaşdırır.
Yaxın illərdə startap öz platformasını neft və qaz, energetika, infrastruktur, dağ-mədən və metallurgiya kimi sahələrdə fəaliyyət göstərən dövlət qurumları və iri korporasiyalara təqdim etməyi planlaşdırır.

Казахстанский стартап Armeta, разрабатывающий платформу искусственного интеллекта для строительной отрасли, стал участником одного из самых престижных мировых акселераторов — Alchemist Accelerator. Об этом сообщает Valyuta.az.
Компания была основана Темирланом Рахметжановым, Санджаром Рахметжановым и Нуралы Бактыгалиeвым. Стартап создает AI-платформу, которая автоматизирует процессы экспертной оценки и согласования строительных проектов.
Идея проекта возникла из-за того, что строительная отрасль остается одной из самых консервативных и слабо цифровизированных, где многие процессы до сих пор выполняются вручную.
Сегодня команда Armeta насчитывает 26 специалистов и базируется в Астане. Компания уже работает в трех странах — США, Казахстане и Катаре, а также планирует расширение на рынки Азербайджана, Саудовской Аравии, ОАЭ и Узбекистана.
В ближайшие годы стартап намерен предлагать свою платформу государственным структурам и крупным корпорациям в таких секторах, как нефть и газ, энергетика, инфраструктура, горнодобывающая и металлургическая промышленность.