Biznes tarixində elə sahibkarlar var ki, onlar böyük kapital və imkanlarla deyil, çox sadə şəraitdən başlayıblar. Bəziləri immiqrant olub, bəziləri kasıb ailədə böyüyüb, bəziləri isə hətta müəyyən dövrlərdə evsiz qalıb.
Valyuta.az xəbər verir ki, onlar ideya, risk və əzmkarlıq sayəsində milyardlarla dollar dəyərində bizneslər qurublar.
Yan Kum (Jan Koum)
Yan Kum Ukraynada kasıb ailədə böyüyüb. O, 16 yaşında anası ilə birlikdə ABŞ-a köçüb və ailə uzun müddət sosial yardım hesabına yaşayıb.
Kum proqramlaşdırmanı əsasən özü öyrənib. Bir müddət sonra texnologiya sahəsində işləməyə başlayıb və mobil mesajlaşma üçün yeni ideya üzərində düşünməyə başlayıb.
Bu ideya nəticəsində "WhatsApp" tətbiqi yaradılıb. 2014-cü ildə tətbiq "Meta" tərəfindən 19 milyard dollara satın alınıb.
Hovard Şults (Howard Schultz)
Hovard Şults ABŞ-da kasıb ailədə böyüyüb. Atası müxtəlif fiziki işlərdə çalışırdı və ailə tez-tez maddi çətinliklərlə üzləşirdi.
Şults gənclik illərində satış sahəsində işləyib. Sonradan kiçik qəhvə dükanı olan "Starbucks" şirkətinə qoşulub və onu qlobal qəhvə şəbəkəsinə çevirməyə nail olub.
Opra Uinfri (Oprah Winfrey)
Opra Uinfri ABŞ-da çox çətin sosial şəraitdə böyüyüb. Buna baxmayaraq, gənc yaşlarından radio və televiziya sahəsində işləməyə başlayıb.
Sonradan onun aparıcılıq etdiyi "The Oprah Winfrey Show" proqramı televiziya tarixinin ən məşhur layihələrindən birinə çevrilib. Uinfri media sahəsində böyük biznes imperiyası qurub.
Ralf Loren (Ralph Lauren)
Ralf Loren sadə ailədə böyüyüb və universitet təhsilini tamamlamayıb. O, əvvəlcə satış sahəsində çalışıb.
Daha sonra kişi qalstuklarının dizaynı ilə bağlı ideya üzərində işləməyə başlayıb. Bu ideya sonradan "Ralph Lauren" moda brendinin yaranmasına gətirib çıxarıb.
Larri Ellison (Larry Ellison)
Larri Ellison gənclik illərində maddi çətinliklərlə üzləşib və universitet təhsilini yarımçıq qoyub.
O, proqramlaşdırma sahəsində müxtəlif kiçik işlərdə çalışıb. Daha sonra verilənlər bazası texnologiyası üzərində işləyərək "Oracle" şirkətini yaradıb.
Do Von Çanq (Do Won Chang)
Do Von Çanq Cənubi Koreyadan ABŞ-a köçdükdən sonra müxtəlif işlərdə çalışıb.
O, eyni vaxtda yanacaqdoldurma məntəqəsində, kafedə və təmizlik xidmətində işləyirdi. Daha sonra geyim mağazası açaraq "Forever 21" şirkətini qurub.
Şahid Xan (Shahid Khan)
Şahid Xan Pakistandan ABŞ-a tələbə kimi gedib. Onun ilk işi qab-qacaq yumaq olub və saatına cəmi 1.20 dollar qazanıb.
Sonradan o, avtomobil hissələri istehsalı ilə məşğul olan "Flex-N-Gate" şirkətini qurub.
Con Pol DeCoriya (John Paul DeJoria)
Con Pol DeCoriya həyatının müəyyən dövrlərində ciddi maliyyə problemləri ilə üzləşib və bir müddət avtomobildə yaşayıb.
O, çox kiçik kapital ilə saç baxımı məhsulları istehsal edən biznesə başlayıb və "Paul Mitchell" brendini yaradıb.
Roman Abramoviç (Roman Abramovich)
Roman Abramoviç uşaq yaşlarında yetim qalıb və çox sadə şəraitdə böyüyüb.
Gənclik illərində müxtəlif kiçik bizneslərlə məşğul olub və sonradan enerji və sənaye sektorunda böyük şirkətlərə sahib olub.

В истории бизнеса есть предприниматели, которые начинали не с большого капитала и возможностей, а с очень простых условий. Некоторые были иммигрантами, некоторые выросли в бедных семьях, а некоторые даже в определённые периоды жизни были бездомными.
Как сообщает Valyuta.az, благодаря идее, риску и настойчивости они смогли создать бизнесы стоимостью в миллиарды долларов.
Jan Koum
Ян Кум вырос в бедной семье в Украине. В 16 лет он вместе с матерью переехал в США, и долгое время семья жила на социальную помощь.
Кум в основном самостоятельно изучил программирование. Позже начал работать в сфере технологий и задумался о новой идее мобильного приложения для обмена сообщениями.
В результате появилась приложение WhatsApp. В 2014 году компания Meta купила его за 19 миллиардов долларов.
Howard Schultz
Говард Шульц вырос в бедной семье в США. Его отец работал на разных физических работах, и семья часто сталкивалась с финансовыми трудностями.
В молодости Шульц работал в сфере продаж. Позже он присоединился к небольшой кофейне Starbucks и сумел превратить её в глобальную сеть кофеен.
Oprah Winfrey
Опра Уинфри выросла в очень тяжёлых социальных условиях в США. Несмотря на это, в молодости она начала работать на радио и телевидении.
Позже программа, которую она вела — The Oprah Winfrey Show — стала одним из самых известных проектов в истории телевидения. Уинфри построила огромную медиа-империю.
Ralph Lauren
Ральф Лорен вырос в простой семье и не окончил университет. Сначала он работал в сфере продаж.
Позже он начал развивать идею дизайна мужских галстуков, что привело к созданию модного бренда Ralph Lauren.
Larry Ellison
Ларри Эллисон в молодости испытывал финансовые трудности и бросил университет.
Он работал на разных небольших работах в сфере программирования, а позже, работая над технологиями баз данных, создал компанию Oracle Corporation.
Do Won Chang
До Вон Чанг после переезда из Южной Кореи в США работал на разных работах.
Одновременно он трудился на автозаправке, в кафе и в службе уборки. Позже он открыл магазин одежды и основал компанию Forever 21.
Shahid Khan
Шахид Хан приехал в США из Пакистана как студент. Его первой работой было мытьё посуды, за что он получал всего 1,20 доллара в час.
Позже он основал компанию по производству автомобильных деталей Flex-N-Gate.
John Paul DeJoria
Джон Пол ДеДжория в определённый период жизни столкнулся с серьёзными финансовыми проблемами и даже некоторое время жил в машине.
С очень небольшим капиталом он начал бизнес по производству средств по уходу за волосами и создал бренд Paul Mitchell.
Roman Abramovich
Роман Абрамович рано остался сиротой и вырос в очень скромных условиях.
В молодости он занимался различными небольшими бизнесами, а позже стал владельцем крупных компаний в энергетическом и промышленном секторах.